AKTIVNÍ LETNÍ A PODZIMNÍ DOVOLENÁ
8 DNÍ

Dobrodružství a delikatesy!

Saija Lodge se nachází na severovýchodě Finska, jižně od polárního kruhu, uprostřed nádherné a jedinečné finské přírody. Chata je postavena přímo u břehu idylického jezera Jokijärvi a je obklopena lesem. Aktivní letní dovolená nemůže mít lepší výchozí místo.

Arktické lesy, bažinaté oblasti, řeky a jezera lákají k pobytu v přírodě. Pravé léto trvá od června do srpna. Během června a července slunce zapadá jen na krátkou chvíli a v noci se sotva setmí. Září přináší podívanou na zářivé barvy podzimních lesů zvanou “ruska”. Jezero Jokijärvi a řeka Iijoki lákají rybáře, aby si naplno užili svoji rybářskou zálibu. Blízké okolí chaty lze příjemně prozkoumat na horském kole nebo od břehu na kánoi.

Pokud jste pejskaři a máte rádi psí společnost, vřele doporučujeme navštívit chovatelskou stanici Saija Lodge se 150 husky psi. Zážitek zaručen! Poloha Saija poblíž Taivalkoski je také ideální pro návštěvu všech čtyř národních parků v této oblasti. Do kteréhokoli z nich se dostanete autem během 1 až 1,5 hodiny jízdy.

Během tohoto dobrodružného týdne v Saija Lodge se vydáte na pěší túru, budete rybařit, sjíždět peřeje řeky Iijoki na kánoi, užijete si pravou finskou kouřovou saunu a projedete se na kole v malebném národním parku Hossa. Po aktivním dni se vrátíte do svého pohodlného ubytování v apartmánu a vychutnáte si místní jídlo v restauraci.

Tento program je s plnou penzí. Takže před, během i po aktivitách si vychutnáte vynikající místní jídlo. V oblasti Saija je gastronomie založena na čerstvých a místních surovinách z divoké okolní přírody. Pokrmy, chléb a šťávy se připravují ve vlastní kuchyni a k výrobě se používají především čerstvé suroviny, jako jsou lesní plody, houby, bylinky, kořenová zelenina, ryby, lesní zvěř a sobí maso.

Skvělá kombinace dobrodružství a místní kuchyně!

Lake fishing
6180623809_39c56167f5_k
6180736879_3417a8ef2f_k

Program

Přílet na letiště Oulu nebo Kuusamo. Transfer do Saija Lodge vlastním půjčeným vozem. Po příjezdu vám bude naservírováno proslulé místní domácí jídlo.
Dnes začíná vaše aktivní letní dovolená. Obdržíte další informace o nadcházejícím týdnu. Průvodce vám ukáže zázemí ubytování a dostanete instrukce, jak používat místní sportovní vybavení. Společně s průvodcem se pak vydáte na pěší túru přímo z ubytování po stezce Simosenpolku, která vede lesem a vřesovištěm. Seznámíte se s flórou a faunou této oblasti. Zatímco průvodce připraví typický finský oběd v přírodě u táboráku, máte možnost zkusit štěstí při lovu ryb v řece. Délka trvání: 5-6 h.
Dobrodružný výlet na kánoi s průvodcem, který začíná na břehu Saiji. Nejprve se plavíte po klidných vodách jezera Jokijärvi, posléze se dostanete do divočejší části řeky Iijoki. Po cestě budete mít možnost zdolat několik peřejí první a druhé kategorie. Oběd si dáte u táboráku. V Hepokangasu opustíte řeku a vrátíte se autem do Saiji. Tato aktivita je vhodná i pro začátečníky. Délka trvání: 4-5 h.
V tento den je možné si objednat další volitelné aktivity (viz “den 6-7”). V pozdním odpoledni vám průvodce při krátké procházce po okolí poví o zvláštních zdravotních účincích stromů a různých severských rostlin. Nasbíráte bylinky a rostliny pro návštěvu kouřové sauny a připravíte si koupel nohou. Poté už budete připraveni na osvěžující zážitek v tradiční finské kouřové sauně.
Přejezd (cca 1 hodina) do národního parku Hossa, kde se vydáte na projížďku na kole s průvodcem a budete se kochat nádhernou finskou přírodou s rozlehlými lesy a krásnými jezery. Tato jízda vede převážně po lesních zpevněných cestách a pěšinách a trvá asi 4-5 hodin. Průvodce vám připraví tradiční finský oběd v přírodě u táboráku. Doba trvání: 7-8 hodin.

Na 6. a 7. den si můžete předem objednat některé volitelné aktivity, například:

 • Den u jezera: objevte krásné jezero Jokijärvi a jeho ostrovy na kánoi. Průvodce vám ukáže některá historická místa u jezera a na jednom z ostrovů si vychutnáte tradiční kávu u táboráku.
  Délka trvání: 3-4 hodiny.
  Cena: Kč 1.700 na osobu.
 • Venkov a historie na kole:
  Během této projížďky na kole s průvodcem si užijete místní přírodu a dozvíte se také něco o historii regionu Taivalkoski. Navštívíte malé venkovské muzeum, kde se dozvíte o životě dřívějších zemědělců, prohlédnete si tradiční domy a zahrady a pokocháte se výhledem ze starého větrného mlýna. Občerstvení a káva jsou zahrnuty v ceně.
  Délka trvání: 2-3 hodin.
  Cena: Kč 1.400 na osobu.

Zdarma můžete využít také rybářské pruty, SUP prkna, veslice, kánoe a kajaky, jízdní kola a fatbiky.

S vlastním pronajatým vozem můžete navštívit i některá místa v okolí:

 • národní parky: Hossa (65 km), Oulanka (130 km), Syöte (65 km), Riisitunturi (135 km).
 • Jalavan Kauppa v Taivalkoski, nejstarší dosud existující obchodní dům ve Finsku
 • záchranné centrum pro místní zvířata v Kuusamu (43 km)
 • městečko Rovaniemi na polárním kruhu a návštěva vesničky Santa Clause (215 km)
 • Pentik, prodejna interiérového designu v Posio (106 km)
 • umělecká instalace “The silent people” u Suomussalmi (70 km)
Cesta zpět na letiště, vrácení pronajatého auta a odlet domů.

Doba trvání

8 dní / 7 nocí

Termíny

Příjezd každou neděli od 4. června do 12. srpna 2023.

V termínu 13. 8. – 30. 9. 23 se tento program mění na podzimní dovolenou. Aktivity jsou podobné, ale výlet na kánoích (4-5 h) je nahrazen dvoudenním nočním husky pochodem (5-6 hodin chůze denně). Tento podzimní program je o něco dražší, viz v části “Ceny za osobu”.

Ceny za osobu

Apartmán

pro dvě osoby
29.400 za osobu když minimálně 2 osoby
 •  

Apartmán

pro dvě osoby, ale obsazený pouze 1 osobou
37.500 za osobu
 •  

V ceně zahrnuto

V ceně není zahrnuto

Poznámky

 • Tento ‘aktivní letní a podzimní dovolená’ program je individuální, nejedná se o skupinovou cestu. Do Finska cestujete individuálně. Z letiště jedete pronajatým autem do místa ubytování. Během všech výše uvedených aktivit jste součástí mezinárodní skupiny přibližně 10-12 osob. Místní průvodci hovoří pouze anglicky. Základní znalost hovorové angličtiny je proto nezbytná.
 • Minimální věk pro tento program je 12 let.

Galerie 'aktivní letní a podzimní dovolená'