Nový národní park ve Finsku! Finský parlament schválil návrh na uznání nového národního parku v Sallatunturi ve východní části finského Laponska. Sallatunturi bude 41. národním parkem ve Finsku.

Ministryně životního prostředí Krista Mikkonenová včera 23. listopadu potvrdila, že parlament schválil vládní návrh na uznání nového národního parku v Sallatunuri. Je nadšena, že se síť národních parků ve Finsku tak rozrůstá.

Národní park Sallatunturi je snadno dostupný veřejnou dopravou přímo z hlavního města Helsinek.

Finové letos objevují přírodu s nebývalým nadšením. Příroda přinesla klid ve výjimečných časech a počet návštěvníků národních parků se na začátku roku zvýšil až o 20 procent. Národní parky jsou venkovní aktivitou a pobyt venku mají Finové moc rádi, ale národní parky především chrání a posilují biodiverzitu. Vzhledem k tomu, že příroda slábne, potřebujeme těchto oáz více. Proto je skvělé, že realizujeme zakládání nových národních parků.

Krista Mikkonen, ministryně životního prostředí Tweet

Nový národní park ve Finsku Sallatunturi by měl být zřízen v chráněné krajinné oblasti patřící do soustavy Natura 2000. Území o rozloze přibližně 10 000 hektarů je vzácnou oblastí, která je přírodně, ekologicky a krajinářsky nedotčeným územím, nacházející se přímo na východní hranici Finska. Krajinný ráz Sallatunturi přechází od pahorkatin a hřebenů až po údolí Aatsinginhauda, které je hluboké asi 250 metrů. V této přírodní oblasti se vyskytují staré, vysoké lesy a spousta bažin.

Ve Finsku je 40 národních parků a Sallatunturi bude dalším v pořadí. Národní parky jsou rozsáhlé chráněné oblasti přírody, jejichž zásadním úkolem je zajistit biologickou rozmanitost a také poskytnout lidem možnost odpočinku a potěšení z přírody. V parcích jsou vyznačeny turistické trasy, naučné stezky a tábořiště. Návštěvníci mohou v národních parcích také přenocovat na určených tábořištích nebo v přístřešcích a chatách.

Nyní se osm ze všech finských národních parků nachází v Laponsku. Jedná se o národní parky Lemmenjoki, Pallas-Yllästunturi, Urho Kekkonen, Riisitunturi, Oulanka, Pyhä-Luosto, Bothnian Bay a národní park Sallatunturi v Salla.

Zdroj: Visit Lapland