INARI POD PŮLNOČNÍM SLUNCEM
9 DNÍ

Finsko a půlnoční slunce, jedinečná kombinace

Půvabná a živá vesnice Inari se nachází na břehu divokého a krásného jezera Inari. Hlavní atrakcí je obrovské jezero Inari, třetí největší jezero ve Finsku. Finsko a půlnoční slunce jsou kouzelnou kombinací. Poloha Inari poskytuje ideální scenérii a počasí pro pozorování půlnočního slunce během vrcholícího léta. Od druhé poloviny srpna zde můžete také pozorovat polární záři.

Tento 9denní program vám umožní plně se ponořit do laponského léta. Naložíte se na katamarán a vydáte se na projížďku po obrovském jezeře, vydáte se na pěší túru s husky, navštívíte pastevce sobů, projdete se pod půlnočním sluncem, zarybaříte si a prozkoumáte úchvatný národní park Lemmenjoki.

Inari nabízí jedinečnou kombinaci nádherných zážitků v arktické krajině a pravé laponské kultury s místními zvyky.
V Inari se nachází také finský laponský parlament. Více informací o historii a kultuře Sámů lze nalézt v místním Sámském muzeu Siida, jehož návštěvu vřele doporučujeme.

33855023208_e84054392f_o
47050033614_cc628d80c6_k
28381631178_41dc21388c_k

Program

Přílet na letiště Ivalo. Přeprava kyvadlovým autobusem do Inari (45 minut).

Plavba po jezeře Inari je snadný způsob, jak poznat největší arktické jezero v severním Laponsku. Plavba po jezeře začíná ve 13:00 z přístavu u Sámského muzea SIIDA a zavede vás na historický ostrov Ukko.

Jezero Inari je třetí největší jezero ve Finsku a nachází se na něm více než 3300 ostrovů. Posvátný ostrov Ukko (neboli Ukkova skála) byl v minulosti až do 19. století využíván jako obětní místo Sámů. Kolem ostrova poplujete a budete z krátké vzdálenosti obdivovat velkolepou skálu Ukko.

Katamarán má 120 míst k sezení. Na palubě si můžete zakoupit kávu, čaj, víno, pivo a drobné občerstvení. Doba trvání: 3 hodiny.

Přijďte nakrmit přátelské a zvědavé soby! Během odpolední návštěvy se dozvíte, jak byli sobi důležitou součástí života v Laponsku. Poté budete pozváni do domu hostitelky, která vás seznámí se sámskými řemesly. Zjistíte, jak se sobí kůže z holeně zpracovává na zimní boty. Tuto aktivitu si můžete rezervovat od 1. července do 20. srpna. Doba trvání (včetně transferů): 3 hodiny. Cena: 2.880 Kč za osobu
V poledne se přesunete na husky farmu, kde se setkáte se saňovými psy. Musher vás i husky zavede do laponské arktické přírody. Buďte připraveni na dobrodružství, protože husky psi milují pobyt v přírodě a čmuchání po stopách jiných zvířat. Po pěší túře (v ceně je zahrnuto občerstvení) budete odvezeni zpět do vašeho ubytování v Inari. Doba trvání 2,5 hodiny (včetně transferů). Nedává vám nekonečné sluneční světlo v noci spát? Proč nevyužít jedinečné příležitosti a místo válení se v posteli se nevydat na výlet do bezesné noci? Průvodce vás zavede na úchvatné panoramatické výhledy na okolní jezera a vysočinu. Káva/čaj a piknikové občerstvení jsou součástí výletu. Tuto aktivitu si můžete rezervovat v období od 13. června do 21. července. Doba trvání: 3 hodiny. Cena: 2.480 Kč

Dnes strávíte téměř celý den jako host rodiny Paltto v Národním parku Lemmenjoki. Po příjezdu do rodinného domu se vydáte na plavbu říčním člunem, na kterém urazíte celkem 17 km po krásné řece Lemmenjoki, která zasahuje hluboko do největšího finského národního parku. Plavba vás zavede k nádherným vodopádům Ravadas. Krátce poté váš hostitel vytáhne loď na břeh a nabídne vám oběd u otevřeného ohně a pohostí vás tradičním zpěvem Sámů joiků a vyprávěním o pastevectví sobů. Po návratu do domu Paltto budete mít příležitost seznámit se se zbytkem této sámské rodiny, se soby!

Tuto aktivitu si můžete rezervovat od 13. do 23. června a od 12. do 30. srpna.
Délka trvání: 6,5 hodiny (včetně přepravy a oběda).
Cena: 5.020 Kč za osobu

Štika hrála po celou dobu velkou roli v každodenním životě na březích jezera Inari. V dobách, kdy bylo Finsko provincií švédského císařství, se část daní platila ve formě sušených štik, které byly mezi královskou rodinou lahůdkou.

Jezero Inari je dobře známé jako rybářská destinace. Toto velké divoké jezero nabízí několik dobrých míst k rybaření a také úchvatné scenérie. Po snídani vás rybářský průvodce zavede na souostroví, kde je velká šance ulovit arktickou jezerní štiku.
Během výpravy vám průvodce naservíruje lehkou svačinu, kávu nebo čaj. Doba trvání 2,5 hodiny.

Dnes je volný den. Ideální příležitost prozkoumat Inari. Zde je několik nápadů:

Siida – Sámské muzeum a přírodní centrum:
Sámská kultura a arktická příroda, to je to, co najdete v muzeu Siida. Muzeum Siida nabízí svým návštěvníkům nejen aktuální informace, ale i mnoho zajímavostí o sámské kultuře a arktické přírodě. V letním období stálé vnitřní výstavy doplňuje i muzeum v přírodě. Výstavy spojené s kulturou, uměním a přírodou se mění dle ročního období během celého roku.

Kostel v divočině u jezera pielpa:
Tento kostel u jezera Pielpa se nachází na místě, kde v dřívějších dobách byla zimní osada Sámů neboli “siida”. Kostel, který byl původně postaven spolu se zimní osadou (siida) v roce 1760, je jednou z nejstarších budov v severním Laponsku. Hroby z místního hřbitova byly přesunuty na jeden z mnoha ostrovů, aby se zabránilo velkým zvířecím dravcům v jejich vyhrabání.

Řeka Juutua:
Řeka Juutua protéká vesnicí Inari. Řeka je rájem pro rybáře a je plan pstruhů a lipanů, kteří nabízejí výzvu i pro ty nejzkušenější rybáře. K dobrým rybářským místům se snadno dostanete po značené naučné stezce vedoucí podél řeky. U řeky je několik přístřešků s ohništěm včetně dřeva na podpal a jsou k dispozici všem zdarma. Řeka může být take překročena po nově visutém mostu v místě Jäniskoski.

Pokud chcete, můžete podniknout i delší výlety do Otsamo nebo Tuulispää.

Během dne můžete pokračovat v průzkumu Inari a jeho okolí.
Poslední večer v Inari se rozloučíte s krásným jezerem během plavby o půlnoci.
Jasné a zářivé slunce jako by nevnímalo čas, když se uprostřed noci za plného denního světla plavíte po jezeře Inari.
Jste na sever od polárního kruhu a zažíváte půlnoční slunce! Půlnoční slunce je přírodní úkaz, který se vyskytuje severně od 66° s. š., mezi jarní a podzimní rovnodenností. V tomto období slunce vůbec nezapadá pod obzor. Jezero Inari v divočině zaručuje ideální prostředí pro prožití bezesné noci.

Tuto aktivitu si můžete rezervovat od 13. června do 21. července.
Cena: 2.480 Kč

Transfer zpět na letiště (45 minut) a odlet domů.

Doba trvání

9 dní / 8 nocí

Termíny

Odjezd každé pondělí od 13. 6. 23 do 31. 8. 23.

Ceny za osobu

Chatka 'Crow Creek'

pro max. tři osoby
21.130 za osobu (min. počet 2 osoby)
 •  

Panoramatická chatka

pro max. tři osoby
25.930 za osobu (min. počet 2 osoby)
 •  

Pobřežní chata se saunou

pro max. čtyři osoby
26.530 za osobu (min. počet 2 osoby)
 •  

Standardní dvoulůžkový pokoj

s oddělenými postelemi
22.630 za osobu (min. počet 2 osoby)
 •  

Superior dvoulůžkový pokoj se saunou

pro max. tři osoby
26.460 za osobu (min. počet 2 osoby)
 •  

Saunové studio

pro max. tři osoby
27.130 za osobu (min. počet 2 osoby)
 •  

V ceně zahrnuto

V ceně není zahrnuto

Poznámky

 • Tento program standartně zahrnuje snídaně. V případě zájmu lze přikoupit i obědy a večeře. Pokud si chcete vařit sami, v chatkách je k dispozici kuchyňský kout a supermarket se nachází jen 500 metrů od ubytování.
 • Upozorňujeme, že panoramatická chata, větší chata u jezera a saunové studio se nacházejí 700 metrů od hotelu a standardní chata 1000 metrů.
 • Snili jste někdy o tom, že se budete kochat krásným výhledem na jezero Inari z tepla sauny? Nebo o tom, že budete obdivovat výhled z luxusního horkého pramene? Přesně to vám nyní umožňuje zbrusu nová sauna a horký pramen Aurora, které se nacházejí na břehu jezera Inari s jasným a fascinujícím výhledem až k obzoru. Saunu a horký pramen Aurora si můžete rezervovat v kombinaci, nebo je možné si objednat pouze saunu. Jako další aktivitu si můžete rezervovat: aurora sauna, cena pro 1-2 osoby na 1 hodinu: 1050 Kč; osoba navíc: 270 Kč (max. 6 osob) aurora sauna a vířivka, cena pro 1-2 osoby na 3 hodiny: 5220 Kč; osoba navíc: 530 Kč (max. 6 osob)
 • Na druhou polovinu srpna si můžete rezervovat noc v chatě Aurora. Prostorné chatky Aurora s prosklenou střechou mají ideální polohu v klidné lokalitě prázdninové vesničky Inari, daleko od světelného znečištění a přímo u jezera Inari. Z chatek je vynikající výhled na severní oblohu. Při troše štěstí můžete polární záři obdivovat přímo ze své postele! Cena za osobu a noc (včetně snídaně): 3.530 Kc (min. 2 osoby)
 • Tento program ‘Finsko a půlnoční slunce’ je individuální, nejedná se o skupinové cestování. Do Finska cestujete individuálně. Na tamějším letišti vás vyzvedne místní průvodce a odveze vás na místo ubytování. Během všech zmíněných aktivit jste součástí mezinárodní skupinky zhruba 10 – 12 osob. Místní průvodci mluví pouze anglicky. Základní porozumění mluvené angličtině je tedy nutné.
 • Děti ve věku 4-11 let mají slevu z uvedených cen. Pro přesné ceny nás prosím kontaktujte.

Galerie - Finsko a půlnoční slunce