Roční období v Laponsku

Roční období v Laponsku nejsou čtyři, ale osm! V porovnání se střední Evropou nemá Laponsko čtyři, ale osm ročních období. Vzhledem k subarktické poloze se zde roční období střídají mnohem rychleji než u nás.

To znamená, že kromě jara, léta, podzimu a zimy existují ještě další čtyři roční období.

Nejvýznamnějšími ročními obdobími jsou polární noc (kaamos) a půlnoční slunce.

Níže uvádíme kompletní přehled osmi ročních období v Laponsku.

První sníh – říjen

První sníh napadne již v říjnu, ale často roztaje. Skutečná zima přichází většinou koncem listopadu. Teploty pod bodem mrazu mají za následek zamrznutí vody i země a dny se výrazně zkracují. Sámové čekají na příchod sněhu s napětím, protože sníh přináší světlo do temnoty severské krajiny.

Polární noc – od listopadu do ledna

Ve všech oblastech severně od polárního kruhu nastává tzv. polární noc. Během polární noci slunce nevychází nad obzor. Čím severněji se oblast nachází, tím déle toto období trvá.

Nejsvětlejší část dne začíná mezi desátou a jedenáctou hodinou dopoledne, trvá tři až čtyři hodiny a připomíná zamračený den s modrým nádechem. Barva oblohy se prohlubuje z modré do fialové a pak přichází temná noc. Polární záře a hvězdy osvětlují zamrzlou krajinu a čerstvý sníh.

Polární noc je časem klidného rozjímání a odpočinku, ale je také překvapivou přehlídkou jemných a okouzlujících barev na obloze.

27057987106_e5ca400186_k
22238345215_3628b20499_o
26484811244_c3cbb0f1d0_k
default
IMG_0397
32788324697_c4b679afce_k (1)

Mrazivé období – leden a únor

Po příchodu polární noci zůstává krajina po sněhem, teploty klesají a vše je zmrzlé: teplota může zůstat na -30 stupních i několik týdnů. Světlá část dne se však začíná zrychleně prodlužovat.

Včasné jaro – březen a duben

Hodně sluníčka přes den a mrazivé noční teploty zpevňují sníh a led, takže je možné přecházet a přejíždět jezera a řeky bez obav. Slunce po dlouhém období tmy probouzí lidi i zvířata k životu.

Nyní jsou ty nejlepší podmínky pro lov ryb na ledu, vícedenní výlety s husky spřežením nebo na sněžných skútrech.

Jarní tání – květen

V květnu sníh a led postupně tají a odhalují mokrou půdu. Stěhovaví ptáci se vracejí z jihu na svá severní hnízdiště a příroda začíná postupně vykazovat známky života. Rodí se sobí mláďata a na břehy řek se vydávají muškaři (rybáři). Dny jsou téměř nekonečné. Slunce zůstává nad obzorem od přelomu května a června a začíná tak období půlnočního dne.

Hlavní léto – červen a červenec

Přestože slunce už je v tuto dobu nepřetržitě na obzoru, laponské léto oficiálně začíná až v den letního slunovratu, tedy 21. června. Vzhledem k tomu, že místní léto je krátké, tráví se co nejvíce času venku. Musí se co nejlépe využít celodenní sluneční svit a načerpat energii na celý rok.
33855023208_e84054392f_o
21463617539_f3f1b4d0aa_h
42108739732_58484ff7ca_k
Nádherné podzimní barvy v Menesjärvi v Laponsku.
puolukka_kuksa
32052159838_1200d01b96_k

Bohata podzimní úroda – srpen

Lesní úroda dozrává a lidé se vydávají do přírody na sběr borůvek, bobulí, hub, malin a jiných místních specialit. Nastává také čas na rybaření. Vše, co se nasbírá se uchovává a skladuje na zimu. Dlouhé světlé letní dny se zkracují a večery začínají být tmavší.

Zářivé barvy podzimu – září

Příroda před nástupem zimy předvádí velkolepou přehlídku barev. Různorodé a dechberoucí barvy listů doslova rozpalují krajinu. Začíná take lovecká sezóna a přijíždějí podzimní turisté, kteří obdivují bohatou a rozmanitou paletu barev v arktické přírodě. Na temné podzimní obloze je již možné spatřit první polární záře.