Polární záře patří bezpochyby mezi jeden z nejvíce ohromujících přírodních úkazů. Za jasného počasí a při troše štěstí můžete na temné noční obloze spatřit polární záři, neboli Auroru. Nejčastěji se objeví ve tvaru bělavě zeleného závěsu mihotajícího se po obloze. Občas se však může jevit spíše jako bouřlivý ohňostroj překypující červenými, modrými, fialovými, nebo dokonce růžovými odstíny.

Polární záře

Původem je polární záře přímo ze Slunce. Když dojde k silné sluneční erupci, malé částečky plné energie, které jsou vystřelovány směrem od Slunce, jsou přitahovány zemskou gravitací. Elektromagnetické pole, které chrání naši planetu, tyto částečky odchyluje od zemského povrchu, čímž vstupují do atmosféry na jednotlivých pólech Země. Pokud k tomuto dojde, nastane úžasná chemická reakce, díky níž můžeme spatřit tuto tajemnou světelnou podívanou. V severních arktických oblastech se tento fenomén nazývá aurora borealis, neboli severní záře. Pokud se objeví nad jižními antarktickými regiony, nazýváme je aurora australis, česky jižní záře.

Sledovat polární záři je vskutku magické. Polární záři lze zpravidla sledovat od září do března, přičemž statisticky největší šance ji spatřit je na začátku podzimu a ke konci jara, a to díky jasné obloze v tomto období.

Zde je několik doporučení, která Vám pomohou zvýšit šanci zhlédnou polární záři:

  • Nalezněte temné místo bez světla z pouličních lamp a jiného venkovního osvětlení

  • Dny v období měsíčního novu jsou vynikající, protože v tu dobu jsou noci temnější
  • Pokud je obloha zatažená, šance na spatření polární záře je minimální
  • V severních částech Laponska lze vidět polární záři častěji než v jižních oblastech
  • Existuje několik skvělých aplikací, které pomáhají předvídat kdy a kde budou polární záře viditelné. Můžeme doporučit například “Aurora Fcst” a “AuroraNov”

Věříme, že naprosto nejdůležitější je si uvědomit, že spatřit polární záři je především záležitost velkého štěstí a obrovské pocty.

Nepropásněte svoji šanci na spatření polární záře! Zde naleznete vše potřebné.