RAUMA

Historie, kultura a moře

Ostrovy ! Až 80 000 z nich u jihozápadního pobřeží tvoří finské souostroví, největší souostroví na světě. Tuto oblast vystihují ptáci poletující nad starými loděnicemi, rybářské sítě visící na zdech, živé letní akce a milí lidé žijící v souladu s přírodou: to vše na těchto ostrovech najdete. Jednotlivé ostrovy a souostroví nabízejí kombinaci klidu a pohody spolu s mimořádnými kulinářskými zážitky a kulturními akcemi.

Rauma, třetí nejstarší finské město, ležící v oblasti souostroví je výjimečné v národním i mezinárodním měřítku. Dvě ze sedmi finských památek zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO se nacházejí právě v Raumě.

První UNESCO památkou je městská čtvrť Stará Rauma, což je rozsáhlá, dřevěná městská část z období středověku. Dnes je Stará Rauma živou městskou čtvrtí, kde historické dědictví žije v dokonalé harmonii s moderním životem a místními obyvateli. Najdete zde mnoho útulných kaváren, restaurací a půvabných malých butiků. Idylickou atmosféru doplňují muzea, krásné zahrady, tržiště a působivý středověký kostel Svatého kříže.

Druhou památkou světového dědictví je mohylové pohřebiště z doby bronzové. Sammallahdenmäki je tvořeno z kamených staveb postavených na skalách a svědčí tak o raném osídlení tohoto území.

Další velkou atrakcí Raumy jsou samotné ostrovy souostroví. Ostrovy čekající na prozkoumání! Hlavní turistický ostrov s majákem zvaný Kylmäpihlaja, se nachází hned u pobřeží města. Souostroví Rauma patří do národního parku Bothnian Sea a poskytuje nádherné, nezapomenutelné prostředí pro milovníky moře a přírody. Do trojice ostrovů, které můžete z Raumy navštívit, patří také pevnostní ostrov Kuuskajaskari a přírodní ostrov Reksaari.

Přímořská Rauma je celoročně atraktivní destinace, která je kombinací historie, kultury a přírody. A samozřejmě ostrovy !

Ostrovy finského souostroví
Muzeum "Marela",což je bývalý dům bohatého majitele lodí, UNESCO
Ostrovy - Kylmäpihlaja maják UNESCO

Zajímavá místa

Muzeum "Marela",což je bývalý dům bohatého majitele lodí

Stará Rauma se pyšní důmyslně zdobenými dřevěnými domy a idylickými uličkami. Tato městská část byla v roce 1991 vybrána na seznam světového dědictví UNESCO jako ojedinělý příklad živého a dobře udržovaného starého severského dřevěného města. Stará Rauma je největší a nejucelenější dřevěnou městskou částí pocházející ze středověku v severských zemích.

Tato čtvrť s 800 obyvateli je zachovalým a živým srdcem města, kde lidé celoročně žijí a pracují. Ve struktuře města stále najdete středověké prvky, jako jsou úzké a klikaté uličky a nepravidelné prostory. Na hustě zastavěné ploše o rozloze téměř 30 hektarů se nachází asi 600 budov, z nichž většina je v soukromém vlastnictví. Pro městečko jsou typické nádherné brány a prkenné ploty ohraničující dvory. Každý dům má svůj vlastní bohatý a pestrý příběh, na který obyvatelé Staré Raumy odkazují dodnes.

Starou Raumu si nejlépe prohlédnete pěšky. Procházka ve starých městech je jako vstup do minulosti: barevné dřevěné domy, ozdobné brány, dlážděné ulice a krásné veřejné budovy vytvářejí atmosféru dávno zapomenuté minulosti. Pokud rádi nakupujete, vydejte se do ulic Market Place, Kuninkaankatu a Kauppakatu. Ve staré Raumě se nachází více než 100 obchodů! Nahlédněte ale i do dalších částí a nechte se okouzlit atmosférou, která vás přenese zpět v čase. Vzdálenosti ve Staré Raumě jsou krátké, obchody a památky jsou od sebe vzdáleny jen pár kroků.

Kromě idyly dřevěných domků jsou nedílnou součástí starého města také břehy řeky Raumy a především kostel Svatého kříže, postavený na konci 15. století. Muzea staré Raumy poskytují návštěvníkům několik možností, jak se seznámit s kulturou a historií města. Navštívit můžete jedno z domácích muzeí, dozvědět se více o námořní historii nebo umění a samozřejmě se seznámit se světoznámou raumskou krajkou.

Památka UNESCO Sammallahdenmäki

Pohřebiště z doby bronzové Sammallahdenmäki je nejrozsáhlejší skandinávské pohřebiště reprezentující kulturu doby bronzové na pobřeží Botnického zálivu. Mohyly Sammallahdenmäki jsou součástí holé skalnaté krajiny a představují monumentální stavitelství tohoto období v jeho nejlepší podobě. Lokalita byla v roce 1999 zařazena na seznam světového dědictví UNESCO. Bylo to první archeologické naleziště ve Finsku, které se na seznam dostalo.

Tato jedinečná oblast uprostřed krásné finské přírody a lesů odráží náboženskou víru a pohřební praktiky komunity v západním Finsku v období skandinávské doby bronzové a rané doby železné (1500-500 př. n. l.). Na ploše dlouhé necelý kilometr se nachází 36 pohřebních mohyl různých tvarů a velikostí.

Tato lokalita UNESCO se nachází přibližně 20 km od centra Raumy a je snadno dostupná autem nebo na kole. Vstup sem je volný a oblast obchází 1,5 km dlouhá stezka.

Přístaviště Poroholma v Raumě

Přístav Poroholma Tall Ship Harbour, který se nachází kousek od centra města, je domovským přístavem historické plachetní lodi M/Aux Marita. Ta byla postavená v roce 1947 jako nákladní loď. V letní sezóně je na plachetnici Marita otevřena restaurace a kavárna.

V přístavu se prozatím nachází také briga Gerda, která se částečně potopila v září 2023. Briga Gerda byla největší finskou plachetnicí schopnou plavby. Loď má dva 30 metrové stěžně, 15 plachet a celkem přes 5 kilometrů lan.

Ostrovy - Selkämare neboli Bothnian Sea národní park

Ostrovy souostroví Rauma jsou srdcem národního parku Bothnian Sea, který je největší finskou chráněnou oblastí Baltského moře. Tento národní park je proslulý bohatým životem ryb a ptáků a jedinečnou krajinou souostroví. Rozkládá se na ploše 912 km², z toho pouze 15 km² tvoří pevnina, zbytek národního parku je vodní plocha.

Stejně jako všechny finské národní parky je i Národní park Bothnian Sea přístupný všem a zdarma. Ostrovy jsou tu pro vás, abyste je prozkoumali. Jedinečnou přírodu parku můžete poznávat pěšky nebo na lyžích, případně na veslicích, kánoích nebo na lodích. Můžete obdivovat nádherné scenérie na vyznačených a bezpečných stezkách, vychutnat si svačinu na tábořišti nebo dokonce přenocovat pod hvězdami.

Ostrovy - Kylmäpihlaja

Ostrov s majákem Kylmäpihlaja i přes své drsné vlastnosti je ostrov plný života, zejména v době hnízdění ptáků. V severovýchodním cípu ostrova se nachází místo určené speciálně pro pozorování ptáků. Na konci léta a na podzim zbarvují ostrov do oranžova rozkvetlé rakytníky.

Maják Kylmäpihlaja byl dokončen v roce 1953. Tento maják fungoval také jako pilotní stanice, ale v současné době už je pouze turistickou atrakcí a hotelem. Věž majáku je ve výšce 36 metrů nad mořem. Z vyhlídkové terasy je úchvatný výhled na širé moře. Ve věži majáku se nacházejí hotelové pokoje s nádherným výhledem na moře. Kromě hotelu se na ostrově nachází také restaurace, kavárna, konferenční prostory a sauna.

Maják Kylmäpihlaja je otevřen denně v letních měsících červen, červenec a srpen, kdy sem denně jezdí vodní autobusy. Cesta vodním autobusem z Raumy trvá přibližně 50 minut. V zimě je maják uzavřen. Podívejte se na jízdní řády vodních autobusů.

Ostrovy - Kanón v kuuskajaskari

Ostrov Kuuskajaskari jako jeden z největších ostrovů v souostroví Rauma nabízí návštěvníkům mnoho zážitků. Bývalá vojenská pevnost na ostrově má stále silnou vojenskou minulost a nachází se zde mnoho vojenských zajímavostí: například čtyři pobřežní děla z nichž jedno je stále funkční. Jsou zde také dvě pozorovací věže, mnoho zákopů, střelnice a další nezbytnosti bývalé pevnosti.

Dnes ostrov slouží také už jenom jako turistická atrakce. Je zde restaurace I kavárna. Naučná stezka Kuuskajaskari seznamuje s historií a geologií ostrova. Využít můžete také prohlídky s průvodcem. V létě jezdí z Raumy na Kuuskajaskari denně vodní autobusy. Cesta vodním autobusem trvá 30 minut.

Ostrovy - Reksaari

Ostrovy u pobřeží Raumy jsou velmi zábavné. Reksaari, nejstarší ostrov v Raumě, je v létě vynikajícím přírodním cílem pro celou rodinu. Jeho stezky zvou návštěvníky k poznávání rozmanitosti přírody na ostrově. Na ostrově Reksaari najdete letní kavárnu a restauraci, saunu, ohniště a možnost táboření. Děti se mohou těšit na pláž a hřiště na ostrově.

K pobřeží vede 2,6 km dlouhá turistická stezka. Na turistickou stezku navazuje 3 kilometrová naučná stezka, která začíná u starého rybářského domu Karttu.

Aktivity

Rauma je živé přímořské město, které nabízí nezapomenutelná dobrodružství na souši i na moři. Krásně zachovalé historické dřevěné město Stará Rauma okouzlí návštěvníky svými barevnými domy, úzkými uličkami a malými butiky, kde najdete mnoho fascinujících předmětů a řemeslných výrobků. Nechte se okouzlit atmosférou s více než 100 půvabnými butiky a kavárnami ve Staré Raumě. Během vaší návštěvy brzy pochopíte, proč se Staré Raumě říká tepající srdce města.

V letních měsících se ve městě koná mnoho akcí. Nejvýznamnější z nich je “Týden krajky” na konci července. Krajky jsou v Raumě významným prvkem místní kultury. Krajkářství je staré řemeslo, které je však v Raumě stále živé. Krajkářské dovednosti se předávají z generace na generaci a místní výrobky jsou velmi oblíbeným suvenýrem. Během Týdne krajky se v Raumě konají desítky výstav, řemeslných dílen a panuje zde veselá atmosféra.
Vrcholem je Noc černé krajky, kdy se město zaplní hudbou a obchody zůstávají otevřené až do časných ranních hodin.
Další hudební festivaly se konají v srpnu, kdy se koná festival komorní hudby “Rauma Festivo” a festival “Rauma Blues”. V srpnu se zde koná také filmový festival “Blue Sea”.

Ostrovy leží přímo u pobřeží

Z Raumy lze také podniknout mnoho zajímavých jednodenních výletů. Samozřejmě jsou tu ostrovy, ale pokud dáváte přednost pobytu na souši, pohřebiště z doby bronzové a památka zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO Sammallahdenmäki se nachází pouhých 20 km od Raumy a můžete tam dojet autem nebo na kole. Pokud máte rádi moře a mořskou přírodu, můžete si užít slané čerstvé zážitky, když se vodním autobusem vydáte na některý z ostrovů, které se nacházejí v národním parku Bothnian Sea u pobřeží. Vodní autobus během letních měsíců červen, červenec a srpen jezdí každý den.

Fanoušci ledního hokeje možná znají tým Rauman Lukko, jeden z nejtradičnějších hokejových klubů ve Finsku s legendární pověstí. Jejich zápasy jsou známé svou jedinečnou atmosférou.

Rodiny s dětmi jistě potěší venkovní koupaliště “Makis” na břehu zálivu Otanlahti v Raumě. K dispozici je zde také minigolf. Zajímavý dopravní park pro děti najdete na dětském hřišti Kipparinpuisto.

Zábavní park Moomin World v Naantali

Krásný celodenní výlet s dětmi je do zábavního parku Moomin World v Naantali, který je vzdálen 90 minut jízdy jižně od Raumy. Mumínci jsou ústředními postavami série románů, povídek a obrázkových knížek nebo komiksů finské spisovatelky a ilustrátorky Tove Janssonové. Jedná se o rodinu bílých kulatých pohádkových postaviček s velkými čumáky, díky nimž připomínají hrocha. Navzdory této podobnosti jsou však Mumínci trollové. Rodinka žije ve svém domě v Muminím údolí a zažívá mnohá dobrodružství se svými různými přáteli. Hlavní atrakcí parku je borůvkově zbarvený Mumínkův dům, do jehož všech pěti pater mohou návštěvníci vstoupit. Mumínkův svět není tradiční zábavní park, protože v něm nejsou žádné atrakce. Najdete zde však mnoho aktivit a fantastických stezek, po kterých se můžete vydat.

Zima je ideální dobou pro návštěvu muzeí v Raumě. V muzeích, jako je Stará radnice, Námořní muzeum Rauma nebo muzeum “Marela”,což je bývalý dům bohatého majitele lodí, najdete nejen kvalitní umělecké předměty, ale také místní historii.

Vánoční trh v Raumě

Vánoce jsou během dlouhé finské zimy časem tepla a klidu. Rauma je jedinečné vánoční město, které v sobě spojuje bohatou atmosféru staré Raumy, silné tradice různých řemesel a krásné vánoční akce. Nejtemnější období roku rozzáří okouzlující vánoční a novoroční světla, která vnášejí do města krásné barvy. Vánoční trh v Raumě se nachází na náměstí Old Market v srdci staré Raumy. Přijďte se podívat na místní řemeslné výrobky, najít skvělé nápady na dárky nebo si prostě jen užít jedinečnou atmosféru tohoto období.

Ubytování

Hotel Vanha Rauma

Hotel Vanha Rauma je v provozu od 80. let minulého století a nabízí pohodlný pobyt v centru starého města Raumy. Při pobytu v hotelu Vanha Rauma si můžete vychutnat jedinečnou atmosféru a malebné okolí. Hotel je postaven ve funkcionalistickém stylu z 30. let 20. století a původně fungoval jako sklady a obchody.

Vanha Rauma disponuje 20 dobře a pohodlně vybavenými pokoji. Kromě dvou jednolůžkových pokojů jsou všechny pokoje dvoulůžkové a většina z nich má možnost přistýlky pro jednu nebo dvě osoby.
K dispozici jsou i dva velmi prostorné pokoje superior, ve kterých se může ubytovat větší rodina. Pro podtržení atmosféry a jedinečnosti hotelu je výzdoba pokojů doplněna designovým nábytkem.

Všechny pokoje jsou moderně zařízené a jsou vybaveny 32″ plochou televizí a minibarem. Samozřejmostí je také wi-fi připojení, které je pro hosty zdarma.

Dvoulůžkový pokoj

 • s oddělenými postelemi nebo s manželskou postelí

 • Cena

  za noc
  Od Kč 4 860
  •  

  Rodinný pokoj

 • pro maximálně 2 dospělé a 2 děti

 • Cena

  za noc
  Od Kč 5 240
  •  

  Hotely Raumanlinna a Kalliohovi

  Sesterské hotely Raumanlinna a Kalliohovi se nacházejí jen kousek od idylické dřevěné zástavby staré Raumy s kavárnami a butiky.

  Hotel Raumanlinna je klasická funkcionalistická budova v centru města. Hotel Raumanlinna se nachází na okraji místního parku a vyzařuje z něj dávná historie. Hotel navrhl světoznámý funkcionalistický architekt Erkki Huttunen a jeho stavba byla dokončena v roce 1933. Budova je typická svojí bílou fasádou a skrývá v sobě četné vzpomínky a příběhy, stejně jako 72 moderních pokojů. Hotel Raumanlinna je stylový městský hotel s certifikátem Green Key, který je šetrný k životnímu prostředí.

  Hotel Kalliohovi přivítá své hosty útulnou atmosférou malého hostince. Hotel se nachází v klidné ulici jen pár kroků od centra města. V létě je hotelové nádvoří zalité sluncem a nabízí příjemné místo k odpočinku. Zážitek z hotelu doplňuje restaurace Kapteeninhuone s mořskou atmosférou. Z pokojů na straně ulice je krásný výhled na sto let staré námořní muzeum.

  Pokoj Comfort

 • Dvě oddělená lůžka o velikosti 100 cm, která se dají přisunout k sobě
 • Koupelna se sprchou
 • Rychlé a bezplatné Wi-Fi připojení k internetu
 • Příslušenství pro přípravu kávy a čaje
 • Minibar
 • Klimatizace
 • Televize a streamování přes Chromecast
 • Žehlička na vyžádání • Cena

  za noc
  Od Kč 3 370
  •  

  Pokoj Superior

 • 140 cm široká manželská postel
 • Koupelna se sprchou
 • Rychlé a bezplatné Wi-Fi připojení k internetu
 • Příslušenství pro přípravu kávy a čaje
 • Minibar
 • Fén na vlasy
 • Klimatizace
 • Televize a streamování přes Chromecast
 • Župany a pantofle
 • Trezor
 • Žehlička

 • Cena

  za noc
  Od Kč 3 740
  •  

  Pokoj s balkónem

 • Manželská postel velikosti king-size
 • Koupelna se sprchou
 • Balkon se závěsným křeslem
 • Rychlé a bezplatné Wi-Fi připojení k internetu
 • Příslušenství pro přípravu kávy a čaje
 • Minibar
 • Fén na vlasy
 • Klimatizace
 • Televize a streamování přes Chromecast
 • Župany a pantofle
 • Trezor
 • Žehlička

 • Cena

  za noc
  Od Kč 4 490
  •  

  Pokoj Superior se saunou

 • Manželská postel velikosti king size
 • Koupelna se sprchou
 • Soukromá sauna
 • Dešťová sprcha
 • Rychlé a bezplatné Wi-Fi připojení k internetu
 • Příslušenství pro přípravu kávy a čaje
 • Minibar
 • Fén na vlasy
 • Klimatizace
 • Televize a streamování přes Chromecast
 • Župany a pantofle
 • Trezor
 • Žehlička

 • Cena

  za noc
  Od Kč 4 860
  •  

  Kylmäpihlaja Lighthouse Hotel

  Ostrovy v souostroví nabízejí mnoho skrytých klenotů. Kylmäpihlaja je nejvzdálenější z velkých ostrovů u pobřeží Raumy. Maják a pilotní stanice zde byly postaveny v letech 1952 až 1953. Ostrov patří do národního parku Selkämere. Robustní čtvercová věž majáku se tyčí vysoko nad hladinou moře. Má 12 pater a 104 schodů. Maják disponuje několika pokoji, restaurací, plážovou kavárnou, obchody se suvenýry, saunami, dvěma vířivkami a přístavištěm lodí pro hosty. Na ostrově se nachází také několik stylových domečků pro 2 osoby.

  Na ostrov Kylmäpihlaja se pohodlně dostanete trajektem. Lodě společnosti Rauma Saaristotransport M/V Apollon a M/V Linnea vás bezpečně dopraví až k majáku.

  Všechny pokoje se nacházejí ve věži majáku a mají výhled na moře, s výjimkou pokoje Economy, který má výhled na terasu majáku. Pokoje jsou zařízeny v námořním stylu – jednoduše, ale pohodlně. Sedm pokojů má manželskou postel a osm pokojů má dvě oddělená lůžka. Ve třech pokojích je take možné ubytování se psem. Všechny noclehy v pokojích jsou včetně snídaně.

  Dvoulůžkový pokoj

 • Pro dvě osoby
 • Dvě oddělené postele
 • Společná toaleta a koupelna
 • Dvě židle
 • Zrcadlo
 • Šatní skříň
 • Televize
 • Ložní prádlo a ručníky


 • Cena

  za noc
  Od Kč 5 550
  •  

  Dvoulůžkový pokoj Superior

 • Pro dvě osoby
 • Manželská postel
 • Společná toaleta a koupelna
 • Zrcadlo
 • Šatní skříň
 • Televizor s plochou obrazovkou
 • Ložní prádlo a ručníky
 • Župany
 • Koupací pantofle
 • Rádio

 • Cena

  za noc
  Od Kč 6 230
  •  

  Apartmá Aava

 • Pro dvě až čtyři osoby
 • Manželská postel
 • Rozkládací pohovka
 • Vlastní koupelna a sprchový kout
 • Křeslo
 • Stůl
 • Elektrický krb
 • Šatní skříň
 • Ložní prádlo a ručníky
 • Župany
 • Koupací pantofle
 • Fén na vlasy
 • Zrcadlo
 • TV s plochou obrazovkou
 • Okna umístěná na čtyři kompasové body
 • Balkon s výhledem o patro výš

 • Cena

  za noc
  Od Kč 12 960
  •  

  Chata v krajině

 • Stylová chata pro 2 osoby na pobřeží ostrova
 • Velká prosklená stěna směrem k moři
 • Dvě oddělená lůžka
 • Toaleta a sprcha se nachází v budově majáku
 • Noční stolek
 • Židle
 • Ložní prádlo a ručníky

 • Cena

  za noc
  Od Kč 6 230
  •  

  Jak se dostat do Raumy?

  Letadlem, autem a autobusem

  Rauma je přímořské město na jihozápadním pobřeží Finska. Ostrovy finského souostroví leží hned u pobřeží.

  Do finských Helsinek můžete přijet buď autem z Česka nebo Slovenska (trajektem z estonského Tallinnu), nebo letadlem (z Prahy nebo Vídně).

  Cesta autem z Helsinek po silnici E8 do Raumy je dlouhá 240 km a trvá přibližně 3 hodiny. Je to také nejlepší způsob, jak dále prozkoumat oblasti Pori a Yytteri severně od Raumy.

  Z Helsinek jezdí do Raumy také pravidelné autobusové spoje. Cesta autobusem trvá 3,5 až 4 hodiny a stojí 360 Kč – 700 Kč. Jízdní řády si prohlédněte na webových stránkách Matkahuolto.

  Můžete také vyzkoušet Omni Bus a FlixBus.

  Ostrovy - Kylmäpihlaja
  Vstup sem je volný a oblast obchází 1,5 km dlouhá stezka, UNESCO
  Přístaviště Poroholma

  Naše programy v Raumě - Ostrovy finského souostroví

  Ostrovy - Selkämare neboli Bothnian Sea národní park UNESCO

  UNESCO památky a souostroví

  9 dní

  Dvě památky UNESCO
  Kulturní města a život na pláži
  Cestování po ostrovech

  Štěstí je duha nad pláží Yyteri, moře

  Moře a zábava pro rodiny

  9 dní

  Ideální pro rodiny s malými dětmi
  Dvě noci na farmě
  Zábava na pláži, u moře a průzkum ostrovů

  Galerie - Rauma a její ostrovy