Psi husky nebo tažní psi byli historicky vždy využíváni k tažení nákladu v extrémních podmínkách. Už v roce 100 př. n. l. byli psi husky používání domorodými kmeny pohybující se skrz sibiřskou tundru pro převoz lidí a materiálu.

Existují dvě základní plemena psů husky, a to sibiřský husky a aljašský husky.

  • Sibiřský husky má velmi energickou povahu. Téměř nikdy se neunaví a díky své husté, dvouvrstvé srsti může přežít v extrémně chladných teplotách. Tito psi mají úžasnou osobnost bez vrozené agrese, což z nich dělá perfektní psy do společnosti lidí. Sibiřský husky je velmi sociální zvíře a tak dává přednost životu ve smečce s dalšími husky psy. Tato charakterová vlastnost ho dělá ideálním psem pro psí spřežení.

  • Aljašský husky je pro změnu křížencem mezi sibiřským husky a jakoukoliv jinou psí rasou. Původní obyvatelé Ameriky byli první, kteří křížili sibiřské husky s dalšími plemeny a to ve snaze vytvořit ideálního pracujícího psa, který bude silnější a bude mít větší výdrž než čistokrevný sibiřský husky.

Dnes jsou aljašští husky z většiny kříženci především s rasami, jako například pointer, grónský pes, malamut nebo anglický chrt. Jelikož jsou silnější a rychlejší než jejich sibiřští kolegové, aljašští husky jsou využíváni hlavně pro delší husky túry, expedice a závody psích spřežení.

Když se v Laponsku vydáte na túru s husky spřežením, váš tým bude mít mezi 4 až 6 tažnými psy. Vpředu jsou tzv. “lídři,” neboli vůdčí psi, kteří vedou spřežení. Vzadu jsou pak “zadáci,” psi s největší silou, kteří jsou motorem vašeho týmu. Lídři jsou mozkem vašeho týmu. Kontrolují směr, kterým se skupina vydá, rozhodují o rychlosti, kterou se běží, a reagují na povely “mushera,” osoby na saních. Lídři jsou ti nejinteligentnější a mají excelentní paměť a koordinaci pohybů.

Všechny husky farmy se kterými spolupracujeme mají dlouholeté zkušenosti s chovem a péčí o své psi. O zvířata je zde postaráno s láskou a respektem a psi jsou vždy v přiměřené zátěži.

Užijte si jízdu na husky spřežení! Klikněte a dozvíte se více o našich programech.