PORI

Pori, město štěstí, kvělé místo na dovolenou

Štěstí ! Pokud ho hledáte, ve Finsku ho pravděpodobně najdete. Již šest let po sobě je totiž Finsko nominováno na nejšťastnější zemi planety. Finská společnost si zakládá na tom, aby její občané byli šťastní. Důležitými faktory jsou zdravotní péče, vzdělání, ekonomika, lidská práva, demokratická vláda a vysoká míra důvěry a svobody.

Jedním z míst, kde toto typické finské štěstí pocítíte je ve městě Pori. Jako desáté největší město Finska je Pori místem, kde zažijete ruch živého města, ale najdete zde i spoustu příležitostí k odpočinku v klidu a tichu přírody. Pori doslova znamená “Medvědí město”. Název pochází z původního švédského názvu Björneborg, což doslova znamená Medvědí pevnost nebo Medvědí hrad. Motiv medvěda dodnes najdete ve znaku města Pori.

Pori se nachází na západním pobřeží Finska a je součástí finského souostroví. Toto největší souostroví na světě se skládá z více než 50 000 krásných ostrovů, na nichž lze objevit spoustu skrytých klenotů.

Pori je skvělým místem, které kombinuje kulturu, přírodu a spoustu aktivit pro děti. Stejně jako v centru města, tak i v jeho okolí najdete spoustu památek, zajímavých míst k návštěvě a různorodé aktivity, které můžete podniknout.

Plážové štěstí, pláž
Pori, město štěstí UNESCO
Krásný den v Ahlström works

Zajímavá místa

Centrum města Pori a řeka Kokemäenjoki

Řeka Kokemäenjoki protéká přímo centrem města Pori a oba břehy řeky nabízejí obchody, nákupní centra, restaurace a kavárny. Parky v centru města vybízejí k procházkám a k obdivování svěží městské zeleně. Štěstí je zde téměř hmatatelné.
Staré centrum města a nábřeží jsou historické místa. Městské domy v pobřežních blocích a veřejné budovy postavené po požáru starého města v roce 1852, tvoří jednu z nejpůsobivějších starých kamenných čtvrtí ve Finsku.

Tato oblast na břehu řeky je důležitá z pohledu krajiny a také jako důležité místo konání různých akcí. Krajina na břehu řeky je jednou z nejvýznamnějších a nejznámějších památek v Pori. Malý ostrůvek Kirjurinluoto a oblast továrny na bavlnu na druhé straně řeky tento význam doplnují. Skvělým způsobem, jak obdivovat tyto scenérie a krásy řeky Kokemäenjoki, je plavba po řece.

Pokud dáváte přednost pohybu na souši, čeká na vás v Pori mnoho uměleckých galerií a muzeí. Na výběr máte z Pori Art Museum, Original modern art gallery, Rosenlew industrial heritage museum, Nature Centre Ark, Satakunta Museum a Korsman House neboli interaktivní tradiční dům z 50. let 20. století.

Hudební štěstí na jazzovém festivalu v Pori

Kirjurinluoto je zajímavý park přímo u centra města. V létě je to velmi oblíbená lokalita. Tříhektarový dětský park, výstavní zahrady, naučné stezky, pláž u řeky a možnost setkat se s různými zvířaty jsou zárukou, že v tomto parku budete mít co dělat. A vstup do parku je zcela zdarma! Určitě navštivte i další známý park Pelle Hermanni, který je vhodný pro všechny věkové kategorie a je rovněž zdarma. V Kirjurinluoto na vás každé léto čekají alpaky, kozy, slepice a mnoho dalších zvířat.

V průběhu desetiletí se Kirjurinluoto stalo světoznámým místem konání akcí. V Kirjurinluoto Areně se každoročně v červenci koná jazzový festival Pori. Jako jedna z nejdéle trvajících významných jazzových akcí na světě se program Pori Jazz nikdy nezalekne špičkových jmen z celého světa. V minulých letech v Pori vystoupili například Robbie Williams, Tom Jones, Nick Cave & The Bad Seeds, Patti Smith nebo Alanis Morissette. Jedinečná atmosféra, skvělé služby a krásné prostředí tohoto festivalu každoročně přilákají kolem 400 000 návštěvníků, všichni dychtí po čistém hudebním štěstí.

Areál Noormarkku Works & výstava Ahlström Voyage

Areál závodu Noormarkku je jedním z největších a nejpůsobivějších železářských areálů ve Finsku. Od roku 1870 je ve vlastnictví společnosti Ahlström a za tu dobu se vyšvihl do své současné krásy. Parky, řeka a krajina borových lesů dodávají areálu jedinečnou atmosféru. Areál nabízí také kvalitní ubytování a restaurace.

Výstava Ahlström Voyage nabízí zajímavý pohled do historie společnosti Ahlström a finské průmyslové historie za více než 160 let. Najdete zde také skleněné výrobky Iittala a návrhy Alvara Aalta.

Villa Mairea v Pori

Vila Mairea byla postavena v roce 1939 jako dům Maire a Harryho Gullichsenových, milovníků a příznivců umění. Byli pokrokoví a bez předsudků, zajímali se o přímočarý modernistický projev. Proto dali svým milým přátelům, architektům Aino a Alvaru Aalto, volnost a příležitost k experimentálnímu návrhu svého domu.

Díky této spolupráci vzniklo jedinečné dílo, které je dnes považováno za jedno z největších mistrovských děl architektury 20. století. Vilu Mairea je možné navštívit po předchozí rezervaci.

Areál Noormarkku Works

Objekt Makkarakoski v srdci závodu Noormarkku byl v roce 2014 přeměněn na muzeum. V tomto místě si můžete prohlédnout celý životní cyklus pily, protože zpočátku byla poháněna vodní energií, poté párou a nakonec elektrickou energií.

Mauzoleum Juselius v Pori

Mauzoleum Juselius je jednou z nejznámějších památek na hřbitově Käppärä v Pori. Je to jediné mauzoleum ve Finsku a bylo dokončeno v roce 1903.

Mauzoleum nechal postavit místní podnikatel Fritz Arthur Jusélius (1855-1930) pro svou dceru Sigrid (1887-1898) jako místo jejího posledního odpočinku. Sigrid zemřela ve věku jedenácti let na tuberkulózu. Její sarkofág je umístěn v suterénu mausolea a je vidět z horního patra. Sarkofág je z bílého italského mramoru a navrhl ho architekt Jarl Eklund.

V mauzoleu je v jeho bočním křídle pohřben také sám Fritz Arthur Jusélius. Jeho dvě manželky mají svá místa odpočinku mimo mauzoleum. Nadace Sigrid Juseliusové byla založena v roce 1930 na podporu lékařského výzkumu ve Finsku.

Štěstí je duha nad pláží Yyteri

Yyteri, jedna z nejlepších pláží v severské oblasti, je jedinečnou destinací, která nabízí spoustu zábavy. Okolní písečné duny jsou chráněny v rámci programu “Natura”.

Pokud jde o Yyteri, slovo ráj není přehnané. Mělká voda vhodná pro děti je v létě neodolatelná. Více informací o čistém plážovém štěstí naše destinační stránka Yyteri.

Národní park Selkämeri

Národní park Botnické moře (finsky: Selkämeren kansallispuisto) je mořský národní park, jehož 98 % tvoří moře a většina jeho území je přístupná pouze lodí.
Selkämeri byl založen v roce 2011. Hlavním záměrem je zachovat podmořskou přírodu v severní části Baltského moře a také některá významná hnízdiště pelagických ptáků.

Park je 160 km dlouhý ve směru ze severu na jih, ale jen asi 10-20 km široký ve směru od západu k východu. Zátoky, ostrovy a ostrůvky v parku jsou pozoruhodné svým ptačím životem. Běžně se tu vyskytují i tuleni šedí, kteří si tu užívají štěstí.

Dětské štěstí je snadné na zvířecí farmě

Farma Koivuniemen Herran je destinací agroturistiky, která nabízí řadu zábavných a autentických venkovských zážitků. Štěstí je tu snadné! Uvolněná atmosféra a dvůr plný příběhů udělají i z krátké návštěvy nezapomenutelný zážitek.

Venkovský zábavní park MuuMaa je dobrodružstvím tradičního finského života. Návštěvníci se mohou zapojit do různých činností na farmě, jako je dojení krav, sběr vajec a krmení ovcí. Aktivity jsou různé, od skákání po slámě až po průzkum pirátské jeskyně a jízdu na koních.

Aktivity

Pori, město štěstí, nabízí celoroční výběr z nádherných kulturních, přírodních a rodinných zážitků.

Zdaleka největší kulturní událostí v kalendáři je červencový Pori Jazz Festival, který probíhá devět dní v parku Kirjurinluoto hned vedle centra města. Prvními ohlášenými špičkovými umělci, kteří vystoupí v červenci 2024 v Pori, jsou britští mistři popu Pet Shop Boys a Sophie Ellis-Bextor.

V Pori můžete navštívit také řadu fascinujících muzeí. Muzeum Satakunta je historické muzeum s expozicemi o historii Satakunty a Pori, které bylo v roce 2019 oceněno jako Muzeum roku. Muzeum Rosenlew představuje a uchovává průmyslové kulturní dědictví města Pori a Muzeum umění Pori, které se nachází na břehu řeky Kokemäenjoki v historickém skladu postaveném v roce 1860, je proslulé svými výstavami mezinárodního současného umění a představuje nejnovější trendy finského i mezinárodního umění.

Další kultura na vás čeká kousek za městem. Železárny Ahlström v Noormarkku jsou jedním z největších železářských areálů ve Finsku. Ahlström Ironworks nabízí turistům luxusní hotel se saunou u jezera, stejně jako vynikající restauraci s menu zaměřeným na místní suroviny. V oblasti se nachází také Villa Mairea, jeden z nejslavnějších soukromých domů ve Finsku. Dům navrhli Alvar a Aino Aalto pro své přátele a dokončili ho v roce 1939. Aaltův stavební styl představuje, jak se každodenní život může snoubit s architekturou, ikonickým designovým nábytkem, uměním a wellness. Vilu si můžete prohlédnout v rámci prohlídek s průvodcem.

Jednou z nejoblíbenějších památek v Pori je Juséliovo mauzoleum. Nachází se na hřbitově Käppärä a je součástí Národního městského parku Pori. Gotické mauzoleum, které navrhl známý církevní architekt Josef Stenbäck, nechal postavit místní Fritz Arthur Jusélius pro svou dceru Sigrid, která zemřela na tuberkulózu, jako místo jejího posledního odpočinku. Mauzoleum je nádherně vyzdobeno freskami a bronzovými reliéfy.

Yyteri je jednou z nejnavštěvovanějších přírodních atrakcí v Pori. Jedná se o šest kilometrů dlouhý úsek písečných pláží, který nabízí zábavu mezi písečnými dunami. Její jedinečnou přírodu a širokou nabídku aktivit a služeb si můžete užívat po celý rok. Podrobnější informace o Yyteri a jeho okolí najdete na naší stránce o destinaci Yyteri.

Rodiny s dětmi, které navštíví Pori, zde najdou spoustu možností, jak děti aktivně zabavit. Kirjurinluoto je centrální park, kde najdete krásnou pláž a také park Pelle Hermanni: obrovský svět her (o velikosti pěti fotbalových hřišť), který je ideální pro děti všech věkových kategorií. Projděte se po parku a obdivujte známá zvířata, jako jsou mladé kozy, ovce, alpaky a ptáci. V parku Pelle Hermanni mohou děti prozkoumat pirátskou loď, šplhat po lanech, houpat se v liánách jako Tarzan, prolézat v parku Angry Birds, jezdit na kolech a šlapacích autech v dopravním parku Vinkkari nebo se potěšit se zvířátky. To vše zdarma v rámci volně přístupného městkého parku.

Další oblíbenou rodinnou atrakcí je Farma Koivuniemen Herran MuuMaa. Jedná se o venkovský zábavní park, kde se návštěvníci mohou zapojit do různých farmářských aktivit, jako je dojení krav, sběr vajec nebo krmení ovcí. Pro všechny je zde připravena spousta zábavných aktivit, včetně jízdy na koni a traktoru. Návštěvníci si mohou také pochutnat na chutném obědě nebo různém občerstvení a pochoutkách v kavárně Harjun Tupa a strávit na farmě neobvyklou noc. Dětské štěstí je na farmě snadné!

Ubytování

Sokos Hotel Vaakuna

Útulný Original Sokos Hotel Vaakuna se nachází přímo v centru města Pori.
Tento městský hotel s certifikátem udržitelnosti nabízí vhodné řešení pro každého: od klidných jednolůžkových pokojů až po útulné rodinné pokoje.

Vše je v pěší vzdálenosti od hotelu: akce, restaurace, nákupní centra a nádherný park Kirjurinluoto. V blízkosti hotelu najdete všestranné sportovní možnosti a na písečné pláže Yyteri se dostanete autobusem, který zastavuje hned za rohem hotelu.

Pokoj Standard King


Prostorný dvoulůžkový pokoj s extra širokou manželskou postelí a příjemným obývacím prostorem. Pokoj se otevírá do klidného dvora nebo do ulice. Klimatizovaný pokoj má velký obývací prostor a nadýchaná postel o šířce 180 cm zaručuje dobrý spánek.

 • Velikost od 19 do 22 m²
 • Pro jednu nebo dvě osoby
 • Manželská postel 180 cm
 • Sprcha
 • Příslušenství pro přípravu kávy a čaje
 • Nastavitelná klimatizace v pokoji
 • Chromecast
 • Psací stůl nebo pracovní plocha
 • Fén na vlasy
 • Wi-Fi
 • Napařovací žehlička a žehlicí prkno
 • Zatemňovací závěsy
 • Dva polštáře různých velikostí
 • TV

 • Cena

  za noc
  Od Kč 3 120
  •  

  Pokoj Superior King


  Prostorný a dobře vybavený pokoj s manželskou postelí a možností přistýlky. Pokoje Superior vám dodají trochu luxusu díky županům a pantoflím. Některé pokoje Superior King jsou vybaveny vanou namísto sprchy. Pokoj je také vybaven rychlovarnou konvicí. Velké světlé pokoje se otevírají do ulice. Klimatizace a nadýchané postele jsou zárukou dobrého spánku.

 • Velikost od 25 do 34 m²
 • Pro jednu až čtyři osoby
 • Manželská postel 180 cm
 • Možnost přistýlky: manželská postel
 • Příslušenství pro přípravu kávy a čaje
 • Nastavitelná klimatizace v pokoji
 • Župan a pantofle
 • Chromecast
 • Vana nebo sprcha
 • Psací stůl nebo pracovní plocha
 • Minibar
 • Pohovka
 • Fén na vlasy
 • Wi-Fi
 • Napařovací žehlička a žehlicí prkno
 • Zatemňovací závěsy
 • Dva polštáře různých velikostí
 • TV

 • Cena

  za noc
  Od Kč 3 810
  •  

  Hotel Amado

  Hotel Amado má 49 stylových a pohodlných pokojů. V měkkých postelích hotelu Amado se vyspíte jako v bavlnce. Ráno se probudíte odpočatí a plní nové energie.

  Amado má také kvalitní restauraci ála carte. Její atmosféra a vydatné vůně vás přivítají v momentě kdy vstoupíte dovnitř. Doporučujeme si vychutnat klasické i moderní pokrmy z kuchařské dílny hotelu Amado. Jedná se o nezapomenutelný kulinářský zážitek.

  A pokud si chcete odpočinout, Amado nabízí tři sauny různých velikostí.

  Pokoj Comfort s oddělenými postelemi

 • Velikost 20 m²
 • Dvě samostatné postele a jedna rozkládací pohovka
 • Vlastní koupelna s WC a sprchou
 • Psací stůl
 • TV s plochou obrazovkou
 • Wi-Fi
 • Minilednička
 • Rychlovarná konvice
 • Pantofle
 • Fén na vlasy

 • Cena

  za noc
  Od Kč 4 140
  •  

  Rodinný pokoj

 • Velikost 24 m²
 • Jedno samostatné lůžko a dvě palandy pro Dvě osoby (celkem max. 5 osob)
 • Vlastní koupelna s WC a sprchou
 • TV s plochou obrazovkou
 • Wi-Fi
 • Minilednička
 • Fén na vlasy


 • Cena

  za noc
  Od Kč 5 100
  •  

  Venkovský hotel Hanna & Magnus

  Venkovský Hotel Hanna & Magnus je součástí farmy Koivuniemen Herran. V hlavní budově farmy postavené ve 20. letech 20. století se nachází 10 hotelových pokojů, ve kterých se můžou ubytovat dvě až pět osob. Na vyžádání jsou v každém pokoji k dispozici také dětské postýlky.

  Hotelové pokoje jsou pojmenovány po zakladatelích farmy z roku 1800. Všechny pokoje jsou jedinečné a vyznačují se útulným zařízením. Každý pokoj má také vlastní toaletu a sprchu. V hlavní místnosti hotelu se podává chutná snídaně ve venkovském stylu, která je zahrnuta v ceně ubytování.

  Součástí ubytování je vždy možnost zapojit se do ranních prací na farmě. Hoteloví hosté si mohou v otevírací době venkovského zábavního parku MuuMaa zakoupit celodenní vstupenku a to za sníženou cenu.

  Pokoj Comfort s oddělenými postelemi

 • Komnata v selském duchu s manželskou postelí
 • V případě potřeby dětská cestovní postýlka zdarma
 • Vlastní toaleta a sprcha
 • TV
 • Přípojkový internet
 • Zatemňovací závěsy
 • Ložní prádlo a ručníky
 • Lednice
 • Mikrovlnná trouba
 • Rychlovarná konvice
 • Talíře (v hale)
 • Fén na vlasy (v hale)

 • Cena

  za noc
  Od Kč 3 820
  •  

  Jak se dostat do Pori?

  Z Česka nebo Slovenska se do Finska dostanete buď letadlem z Prahy nebo Vídně, nebo vlastním autem přes estonský Tallinn a posléze trajektem do Helsinek. Cesta z Helsinek do Pori trvá další 3 hodiny.

  Pokud poletíte do Helsinek letadlem, můžete zvážit buď zapůjčení auta přímo na letišti, nebo si rezervovat autobusovou či vlakovou jízdenku do Pori. Nejlevněji se z Helsinek do Pori dostanete autobusem, který stojí od 360 Kč do 700 Kč a jízda trvá 4 hodiny. Autobusové jízdní řády najdete na webových stránkách Matkahuolto. Můžete také na tuto cestu vyzkoušet Omni Bus nebo FlixBus.

  Finské železnice (VR) zajištují vlakové spojení z Helsinek do Pori dvakrát denně. Jízdenky stojí od 600 Kč do 950 Kč a cesta trvá zhruba 3 h 45 min. Vlakové jízdní řády najdete na webových stránkách VR.

  Pokud chcete prozkoumat větší oblast souostroví a chtěli byste navštívit také Raumu a Yyteri, doporučujeme se přepravovat pronajatým autem.

  Villa Mairea v Pori, skutečný skvost moderny
  Letní štěstí v Pori
  Štěstí je výlet lodí na ostrovy

  Naše programy v Pori, město štěstí

  Ostrovy - Selkämare neboli Bothnian Sea národní park UNESCO

  UNESCO památky a souostroví

  9 dní

  Dvě památky UNESCO
  Kulturní města a život na pláži
  Cestování po ostrovech

  Štěstí je duha nad pláží Yyteri, moře

  Moře a zábava pro rodiny

  9 dní

  Ideální pro rodiny s malými dětmi
  Dvě noci na farmě
  Zábava na pláži, u moře a průzkum ostrovů

  Galerie - Štěstí v Pori