Počasí a teploty

Jaké je počasí a teploty v Laponsku a Finsku? Co můžete očekávat? Vzhledem k vysoké severní a částečně subarktické poloze je ve Finsku zcela běžné, že mezi lednem a červencem je rozdíl teplot až 70 stupňů.

V zimních měsících mohou teploty klesnout až na -35 stupňů Celsia. Naštěstí to není pravidlem: běžné zimní teploty se pohybují mezi -5 a -15 stupni.

V létě bývá horko až 30 stupňů Celsia, někdy i více. Běžná letní teplota je něco málo přes 20 stupňů.

V lednu a únoru je v severním a východním Finsku téměř vždy sníh. I když je v Helsinkách sněhu málo, na lyžařských svazích v Laponsku ho často leží až metr a více. Sněhová sezóna v severním Finsku začíná v listopadu a trvá nejméně do dubna až května. Ve vnitrozemských oblastech jižního a středního Finska napadne první sníh na začátku prosince a taje během března.

Každý měsíc ve Finsku přináší něco jiného, co se týče počasí a barev, a otevírá tak bezednou studnici možností aktivit.

Počasí a teploty v Laponsku

Zima v Laponsku je chladná až mrazivá, ale díky nízké vlhkosti vzduchu a teplému zimnímu oblečení si toho ani nevšimnete. Teploty se obvykle pohybují mezi -5 °C a -30 °C, ale mohou být vyšší nebo i nižší. Výjimečně může teploměr klesnout i pod -30 °C. Jelikož je však vzduch mnohem sušší než v České republice, není tak chladný a agresivní.

Nejchladnějším měsícem bývá leden. Únor, březen a duben se vyznačují velmi stabilním a příjemným zimním počasím. První sníh napadne obvykle začátkem listopadu a vydrží obvykle až do konce dubna, v závislosti na zeměpisné poloze a nadmořské výšce oblasti.

Nejkratší dny jsou v prosinci, kdy je průměrně 4 hodiny světla denně (mezi 10:00 a 14:00). Od začátku února se dny znatelně prodlužují. Únor a březen jsou pro místní obyvatele nejoblíbenějšími měsíci díky dlouhým dnům, spoustě slunečního svitu a dostatku sněhu.

30760709122_ed157f4a05_k
39807990162_edf5afd86c_k (1)
20276294655_b163d640d4_k
Co si vzít s sebou na dovolenou do Laponska a Finska.
21485786000_88f2e6eb08_o
47686576392_6576891c98_o (1)

Jak se udržet v teple?

Abyste se venku cítili pohodlně, měli byste se vyvarovat nadměrného pocení (tj. nosit příliš mnoho oblečení nebo naopak nosit silné a prodyšné oblečení). Pokud se zpotíte a budete dlouho stát na jednom místě, bude vám zima.

Vhodné oblečení je proto důležitou součástí vaší cesty. Kvalitní termoprádlo, fleecová mikina, teplá čepice, ponožky a rukavice jsou základem pro příjemný a pohodlný zážitek v Laponsku.

Průměrné teploty v severním Laponsku jsou následující:

Počet hodin denního světla

Počet hodin denního světla (POZNÁMKA: počet hodin denního světla je přibližně o 3 hodiny delší než počet hodin slunečního svitu):

Odkazem na aktuální předpověď počasí pro Finsko jsou webové stránky Finského meteorologického institutu.

49031672748_e5853c27a7_k
28260463451_d840eebc89_k
snowshoe_tykky_3

Jaká je tedy nejlepší doba pro návštěvu Finska a Laponska?

Odpověď zní: kdykoli. Opravdu.

Leden přináší křišťálově čisté světlo, které si představujete jen ve snech, únor je díky hlubokému a křupavému sněhu nejlepší pro zimní sporty a v březnu jsou optimální podmínky pro polární záři. Dubnové tání sněhu odhaluje nádhernou letní krajinu pod ním, než se v srpnu a září objeví podzimní mozaika spálené červené, oranžové a žluté. Listopad a prosinec přinášejí velký sníh a začátek rušné zimní sezóny.