YYTERI

Yyteri pláž, jedinečná destinace

Pláž Yyteri je jednou z nejlepších pláží ve Finsku a v celém severském regionu. Místní písečná pláž a písečné duny se táhnou v délce šesti kilometrů a patří do chráněného území Natura 2000. Nabízí jedinečnou přírodu a širokou nabídku aktivit i služeb, které si můžete užívat po celý rok. Yyteri je jedinečná destinace a označit ji za ráj není přehnané. Mělká a příjemná voda v létě láká jak děti tak i dospělé.

Zatímco pláž a moře lákají k vodním radovánkám a opalování se, okolí nabízí i další oblíbené aktivity jako je plážový volejbal, lanový park, golfové hřiště nebo třeba projíždka na fatbiku. V okolí je více než 30 km stezek pro cyklisty a pěší turistiku. Stezky jsou velmi různorodé a vedou borovými a smrkovými lesy a přes rašeliniště, přičemž se po cestě nachází několik vyhlídkových věží.

Z Yyteri se snadno dostanete na mnoho ostrovů finského souostroví. Po nábřežní silnici se autem dostanete na ostrov Reposaari s idylickými dřevěnými domky a místní pevností. Snadno se autem dostanete také na malý ostrov Kallo s majákem, kde se můžete kochat výhledem na moře a přitom si vychutnat zákusek a kávu. Pokud dáte přednost lodi, můžete se dostat na ostrov Säppi s krásným bílým majákem. Maják, který byl v létě 2021 opraven, patří k nejkrásnějším ve Finsku a nyní je viditelný v celé své kráse. Lodí se dostanete také na ostrov Iso-Enskeri, kde můžete strávit příjemný den poznáváním přírody, obdivováním pobřeží a případně koupáním.

Rodiny s dětmi, které navštíví Yyteri, zde najdou spoustu možností, jak sebe i děti zabavit. Kromě samotné pláže, písku a moře je tu pro děti připravena spousta dalších aktivit, které je jistě nadchnou. Adventure Park Huikee nabízí aktivity pro všechny věkové kategorie, včetně vzrušujícího trampolínového parku. Lanová dráha v parku je dlouhá téměř 2 km a skládá se ze 115 různých částí. V lázeňském hotelu Yyteri si můžete zahrát minigolf, vyzkoušet SUPboarding nebo pouze relaxovat v atmosféře lázeňského místa. A v neposlední řadě je tu oblíbený Angry Birds playpark s mnoha skluzavkami a atrakcemi pro nejmenší.

pláž Yyteri, výhled na moře z pokojů
Ostrov Säppi s majákem
Maják Kallo

Zajímavá místa

Pláž Yyteri © Anssi Koskinen

Pláž Yyteri je nejdelší a nejkrásnější pláž ve Skandinávii. Je součástí mezinárodně chráněné oblasti Natura. Celková rekreační plocha činí přibližně 39 hektarů. Yyteri nabízí nespočet aktivit pro rodiny i jednotlivce.

Čisté moře a mělké pobřeží vybízí ke koupání. Přímo na pláži se nudit také nebudete. Yyteri Hotel & Spa vás zve do svých bazénů a Adventure Park Huikee nabízí aktivity pro všechny věkové kategorie. Lanový park vede mezi stromy a jeho celková délka je téměř 2 km. Huikee nabízí takévyužití fatbiků, které usnadňují pohyb po měkkém písku Yyteri. Zážitkový park je součástí resortu Yyteri Beach Resort, který nabízí kvalitní ubytování ve vilách, sauny u moře a restauraci.

Pozorování ptáků

Procházka po krásných a jedinečných písečných dunách, kde v naprostém klidu čerpáte energii z místní nádherné přírody je naše velké doporučení. Yyteri nabízí mnohem více než jen pláž, proto vám vřele doporučujeme prozkoumat rozmanité
turistické trasy v okolí.

Na stezkách podél břehů Yyteri můžete obdivovat louky, rašeliniště, pastviny a pobřežní lesy, které jsou oblíbené u ptactva. Ptačí pláž Yyteri je vynikajícím místem pro pozorování migrace arktických druhů. Na pláži se zastavují tisíce migrujících ptáků, aby se nakrmili a odpočinuli si, takže je lze snadno pozorovat.

V okolí je více než patnáct přírodních věží a plošin, které nabízí krásný výhled do krajiny. Rozhledny jsou s celoročním volným přístupem. Stezky jsou značené a plocha ptačí pláže je pokryta kamínky.

Yyteri má velmi pěkné golfové hřiště

Skutečný golfový klenot západního pobřeží se nachází v blízkosti pláže Yyteri. Osmnáct malebných jamek v Yyteri Golf nabízí jedinečné golfové zážitky pro hráče všech úrovní.
Plážové duny, krásné borové lesy a několik vodních překážek tvoří jedinečné a s ničím nesrovnatelné golfové hřiště. Užijte si bezprostřední blízkost moře, fantastické fairwaye a kvalitní služby.

Maják Kallo

Na krásný malý skalnatý ostrov Kallo s majákem se dostanete z Yyteri po nábřežní cestě. Přístavní maják Kallo a jeho skalnaté pobřeží jsou oblíbeným cílem výletů a atmosféra Kallo zanechá stopu v srdci každého návštěvníka. Můžete si zde dát třeba šálek kávy ve vynikající kavárně Kallon Valo.

Vedle Kallo se nachází přímořská čtvrť Uniluoto, která má nezaměnitelnou přímořskou atmosféru. Většina zdejších dřevěných budov pochází z 19. století. Vřele doporučujeme prozkoumat tyto oblasti pěšky.

Reposaari

Idylický ostrov Reposaari, který se vyznačuje dřevěnými domky, je téměř jako miniaturní městečko. Ostrov je asi tři kilometry dlouhý a půl kilometru široký. Nabízí nádherný výhled na moře a různá zajímavá místa. Reposaari je známé svou jedinečnou vesnickou atmosférou a mořským prostředím.

Díky rozmanitým dřevěným stavbám, kostelu v norském stylu a rybářskému přístavu je ostrov mimořádně malebný. Ostrov můžete prozkoumat na kole nebo pěšky a celková vzdálenost trasy je šest kilometrů. Dominantou je pevnost Reposaari, což je pobřežní obranný systém vybudovaný ve 30. letech 20. století. Pevnost se nachází v jižní části ostrova a rozkládá se na ploše přibližně 20 hektarů. Pevnost se skládá ze dvou dělových stanovišť, dvou muničních skladů, tří posádkových a zdravotnických bunkrů, stanoviště řízení palby, pozorovací věže a spojovacích zákopů.

V Reposaari si takémůžete pochutnat na vynikajících pokrmech z mořských plodů. Doporučujeme dát si jídlo z čerstvých místních mořských plodů v restauraci Merimesta nebo v restauraci Reposaari! Nebo snad dáte přednost tradičnímu domácímu jídlu v polední restauraci Patria? V Reposaari nebudete muset chodit hladoví. Přespat můžete v kempu nebo v elegantním plovoucím domku či luxusní vile.

Ahlainen, je obklopena vlnami Botnického moře a představuje okouzlující kombinaci přírody, moře, krásných staveb a radostného vesnického života.

Souostrovní cesta spojuje město Pori, 15 km jižně od Yyteri, s vesnicí Ahlainen, 10 km severně od Yyteri. Silnice vede přes několik ostrovů místního souostroví. Při jízdě po souostrovní silnici si užijete blízkost moře a krásné scenérie. U silnice se nachází krásná příroda a také působivé stavby vytvořené člověkem v podobě mostů, budov a větrných elektráren.

Nejsevernější čtvrť Pori, Ahlainen, je obklopena vlnami Botnického moře a představuje okouzlující kombinaci přírody, moře, krásných staveb a radostného vesnického života. V Ahlainen se snoubí kultura s přírodou. Idylická vesnička Ahlainen je národně uznávaná pro svou významnou kulturní a historickou hodnotu s jedinečně postavenými dřevěnými domy a tradičními plaňkovými ploty. Krajině v centru obce dominuje krásný dřevěný kostel. Kostel je nejstarší v oblasti Pori a byl dokončen v roce 1796.

Ahlainen nabízí turistickou trasu a dobré možnosti pro kanoistiku, cyklistiku a koupání.

Ostrov Säppi s majákem © Toni Mailanen

Ostrov s majákem Säppi je součástí Národního parku Botnického moře. Ostrov je od pevniny vzdálen pět a půl kilometru. Ostrov Säppi je cenný z hlediska přírodního dědictví: na 150 hektarech ostrova se nachází národně chráněný les, který je bohatý na bylin. Ostrov je také velmi důležitým místem odpočinku stěhovavých ptáků.

Stavba současného majáku byla zahájena na jaře roku 1873. Byl postaven na západním pobřeží ostrova Säppi, podél vodní cesty vedoucí z moře do přístavu Pori a je vysoký 28 metrů. Kromě majáku byly na ostrově postaveny i domky pro strážce majáku.
Dnes jsou tyto domy pronajímány.

Přístav Kruununmöljä se nachází na severozápadním pobřeží ostrova. Od přístavu vede k majáku stezka z kamínků. Při cestě po ostrově může pozorný návštěvník zahlédnout několik muflonů nebo divokých ovcí. Od roku 2009 se na pobřežních loukách pase také skot plemene Highland.

Národní park Selkämeri

Ostrov Iso-Enskeri leží sedm kilometrů od pevniny. Po vylodění na ostrově Iso-Enskeri můžete tento rozmanitý ostrov prozkoumat po naučné stezce (1,4 km nebo 3 km). Pobřežní zóna ostrova Iso-Enskeri je různorodá, od písečných pláží až po pobřeží pokryté balvany. V centru ostrova se nachází starý jehličnatý les a několik malých rybníků. Na severovýchodním pobřeží ostrova najdou návštěvníci starobylé pobřeží.

Případně můžete strávit den odpočinkem na pláži a vychutnat si vlastní piknik při obdivování moře. Pro návštěvníky je na ostrově k dispozici ohniště, přístřešek na vaření a suchá toaleta. Tato krásná část vnějšího souostroví Národního parku Botnického moře se zachovala v neporušeném stavu od dávných dob. Oblast je bohatá na mořské ptáky a výlet lodí vás zavede nejen kolem idylických ostrůvků, ale při troše štěstí i kolem labutích rodinek.

Aktivity

V Yyteri je živo! Zejména v letních měsících jsou možnosti zdánlivě nekonečné. V blízkosti pláže můžete jezdit na fatbiku, plavat, surfovat na vlnách nebo vyzkoušet paddleboarding, hrát beachvolejbal, minigolf nebo golf, jezdit na šlapadlech, vyzkoušet své limity v lanovém parku, proběhnout se podél vody, vydat se na výlet po místních stezkách nebo relaxovat a užívat si saunu a lázně v lázeňském hotelu Yyterin.

V bezprostřední blízkosti Yyteri se dá podniknout spousta zajímavých jednodenních výletů. Po silnici se můžete snadno dostat na vyhlídku na ostrově Kallo a vychutnat si kávu v místní kavárně. Nebo si zajeďte o kousek dál a navštivte ostrov Reposaari s nádhernými dřevěnými domky, působivou pevností a vyhlášenými mořskými plody.

Absolutní nutností při pobytu ve finském souostroví je návštěva některého z ostrovů Národního parku Bothnian Sea. Jak ostrov Säppi s majákem, tak přírodní ostrov Iso-Enskeri poskytují jedinečnou a nezapomenutelnou atmosféru.

Milovníky ptactva jistě potěší množství přírodních věží a plošin v oblasti Yyteri. Ptačí pláž Yyteri je místem krmení a odpočinku mnoha druhů arktických ptáků, které zde můžete snadno pozorovat.

Ubytování

Yyteri Hotel & Spa

Yyteri Hotel & Spa se nachází v srdci jedinečné národní krajiny na západním pobřeží Finska. Zde, u nejdelší a nejkrásnější skandinávské pláže, můžete strávit báječné chvíle.

V hotelu Yyteri Hotel & Spa budete po celou dobu pobytu v námořním prostředí. Téměř všechny pokoje mají výhled na moře. Pokoje se nacházejí ve 3. až 5. patře a jsou přístupné výtahem. Pobyt v Yyteri Hotel & Spa vždy zahrnuje bezplatné využití lázní a posilovny a snídani. Všude v hotelu máte k dispozici bezplatné bezdrátové připojení k internetu.

Dvoulůžkový pokoj

Všechny dvoulůžkové pokoje jsou nedávno zrekonstruované a mají výhled na moře. V těchto pokojích se pohodlně vyspí i čtyři osoby: na rozkládací pohovce se vyspí dvě osoby. Můžete si také vybrat malé dvoulůžkové pokoje, které jsou vybaveny rozkládacím křeslem pro dítě.

 • Manželská postel a rozkládací pohovka pro dvě osoby nebo křeslo pro jedno dítě
 • Výhled na moře
 • TV s plochou obrazovkou
 • Minibar
 • Wi-Fi zdarma
 • Bezplatné využívání lázní a posilovny


 • Cena

  za noc
  Od Kč 4 160
  •  

  Apartmá junior

  Apartmá Junior nabízí více prostoru v podobě odděleného obývacího pokoje a ložnice. V pokoji se mohou ubytovat až čtyři osoby. Z francouzského balkonu můžete obdivovat výhled na duny. Tyto pokoje jsou umístěny dále od vstupní haly v patře, což zaručuje větší klid.

 • Široká manželská postel
 • Rozkládací pohovka
 • Výhled na moře
 • Oddělený obývací pokoj a ložnice
 • TV s plochou obrazovkou
 • Minibar na pokoji
 • Francouzský balkon
 • Bezplatné Wi-Fi
 • Bezplatné využívání lázní a posilovny

 • Cena

  za noc
  Od Kč 10 220
  •  

  Apartmá ‘Y’

  V šestém patře Yyteri Hotel & Spa si můžete vychutnat krásný výhled na moře v plném soukromí. Při relaxaci ve vaně můžete pozorovat nejkrásnější pláž v severských zemích.

 • Široká manželská postel
 • Výhled na moře
 • Vana s výhledem
 • Minibar
 • Velká TV s plochou obrazovkou
 • Klimatizace na pokoji
 • Francouzský balkon
 • Bezplatné Wi-Fi
 • Bezplatné využívání lázní a posilovny

 • Cena

  za noc
  Od Kč 16 980
  •  

  Apartmá panorama

  Panorama Suite je nejluxusnější pokoj v Yyteri Hotel & Spa. Nachází se v sedmém patře a ze své soukromé vířivky na terase si můžete vychutnávat výhled na nejkrásnější pláž v severských zemích.

 • Široká manželská postel
 • Výhled na moře
 • Střešní terasa
 • Vířivka
 • Minibar
 • Velká TV s plochou obrazovkou
 • Klimatizace na pokoji
 • Bezplatné Wi-Fi
 • Bezplatné využívání lázní a posilovny

 • Cena

  za noc
  Od Kč 16 980
  •  

  Luxusní vily na pobřeží Reelinki

  Villa Amando a Villa Aava jsou dvě nádherné a luxusní vily u moře v jedinečné vesnici Reposaari. Reposaari je idylický ostrov s dřevěnými domky a působí jako fascinující miniaturní městečko. Přímořská čtvrť dřevěných budov s asi tisícovkou obyvatel je dlouhá přibližně tři kilometry a široká půl kilometru.

  Klimatizované a vysoce kvalitní vily mají plně vybavenou kuchyň, prostornou jídelnu, dvě ložnice a dvě toalety. Téměř z každého pokoje je nádherný výhled na moře.

  Obě vily nabízejí soukromou saunu. V teple prostorné sauny si můžete vychutnat výhled na moře a pro zchlazení si zaplavat v chladivém moři. K dispozici je také terasa a vířivka. V budově sauny vily Amando se nachází třetí ložnice, která má vlastní kuchyňský kout s lednicí a vlastní toaletu.

  Přímořská Vila Amando

 • 12 hostů
 • 3 ložnice
 • 3 koupelny

 • Cena

  za noc
  Od Kč 11 160
  •  

  Přímořská vila Aava

 • 8 hostů
 • 3 ložnice
 • 3 koupelny

 • Cena

  za noc
  Od Kč 11 160
  •  

  Jak se dostat do Yyteri?

  Autem

  Pláž Yyteri se nachází pouhých 15 minut jízdy (18 km) od centra Pori. Po příjezdu do Yyteri se parkoviště nachází jen kousek od pláže. První vhodné parkoviště se nachází na konci silnice Yyterinsantojentie a je zdarma. Druhé se nachází u hotelu Yyteri Hotel & Spa na adrese Sipintie 1. Toto parkoviště v blízkosti hotelu je za poplatek. Z obou parkovišť vedou stezky přímo na pláž. U pláže najdete toalety a převlékárny.

  Veřejnou dopravou

  Do Yyteri se můžete dostat také veřejnou dopravou z Pori. Autobus číslo 34 jezdí do Yyteri každý den přibližně jednou za hodinu od rána do půlnoci. Informace o tom, jak se dostanete do Pori, najdete na naší stránce o destinaci Pori.

  Kolem

  Pokud rádi jezdíte na kole, z Pori do Yyteri vedou také velmi hezké cyklostezky. A po příjezdu se můžete odměnit koupáním v moři.

  Rozhledna v Yyteri, výhled na pláž, moře
  Lázně a wellness v hotelu Yyteri, pláž, moře
  Yyteri golf © Anssi Koskinen

  Naše programy v Yyteri

  Štěstí je duha nad pláží Yyteri, moře

  Moře a zábava pro rodiny

  9 dní

  Ideální pro rodiny s malými dětmi
  Dvě noci na farmě
  Zábava na pláži, u moře a průzkum ostrovů

  Ostrovy - Selkämare neboli Bothnian Sea národní park UNESCO

  UNESCO památky a souostroví

  9 dní

  Dvě památky UNESCO
  Kulturní města a život na pláži
  Cestování po ostrovech

  Galerie - Yyteri, pláž a zábava