KUUSAMO

Přivítejte dobrodružství!

Zážitková dovolená je přesně to, co zažijete v Kuusamu. Právě tady se jedinečné zážitky, měnící se dle ročního období, stávají skutečností. Kouzlo zimní nebo letní dovolené v Kuusamu vás pohltí a nebude žádným překvapením, když se do místní vzrušující divočiny budete chtít vrátit!

Kuusamo se nachází na severozápadě Finska, jižně od polárního kruhu. Leží na náhorní plošině ve výšce okolo 250 metrů nad mořem. Rozmanitost přírody v této oblasti je mimořádně pestrá a bohatá. V zimním období je Kuusamo jednou z nejzasněženějších oblastí Finska.

Tato nedotčená divočina je zdánlivě nekonečná, hustota osídlení Kuusama je pouhých 3,3 obyvatel na kilometr čtvereční. Zážitková dovolená nemůže mít lepší prostředí.

Dlouhá zimní sezóna od října do dubna zaručuje vynikající podmínky pro lyžování, chůzi na sněžnicích, jízdu na sněžných skútrech nebo psím spřežení a také projíždku se soby. A co když v lese potkáte i místního Santu Clause?

V klidu letní přírody můžete naslouchat tomu, co si příroda kolem vás šeptá. Přírodu v Kuusamu můžete poznávat mnoha různými způsoby, například na turistických stezkách, jízdou na horském kole, pádlováním na jezeře, raftingem a supboardingem.

Není třeba dodávat, že tato nedotčená příroda nabízí skvělé možnosti sběru lesních plodů a hub nebo rybolovu.

Přijedete se do Kuusama podívat?

Podzimní jezero, zážitková dovolená
Polární záře nad Kuusamem, zážitková dovolená
Kuusamo je nejseverněji položené místo ve Finsku, kde můžete pozorovat medvědy v jejich přirozeném prostředí. zážitková dovolená

Zajímavá místa

Kopec Kuntivaara, který je obklopen přírodními rezervacemi a národními parky, se tyčí do výšky 460 metrů nad mořem.

Kopec Kuntivaara, který je obklopen přírodními rezervacemi a národními parky, se tyčí do výšky 460 metrů nad mořem. Z malého parkoviště se můžete vydat na krátkou procházku k vyhlídce na vrcholu. Je to fantastické místo pro pozorování západu slunce!

Kuusamo je nejseverněji položené místo ve Finsku, kde můžete pozorovat medvědy v jejich přirozeném prostředí. zážitková dovolená

Kuusamo je nejseverněji položené místo ve Finsku, kde můžete pozorovat medvědy v jejich přirozeném prostředí. Díky poloze na severu je zde po celé léto hodně denního světla. Sezóna pozorování medvědů začíná 1. května a trvá až do konce září.

Jak Karhu Kuusamo, tak Taiga Bear Kuusamo nabízejí fantastické možnosti pozorování medvědů ze speciálně navržených chatek. Chatičky jsou určeny jak pro profesionální či amatérské fotografy, tak pro pozorovatele. Mají velká okna pro vynikající výhled a spoustu otvorů pro objektivy fotoaparátů. Uvnitř každé chaty je suchá toaleta.

V chatě můžete strávit jeden večer nebo se můžete rozhodnout strávit zde celou noc až do dalšího rána. Vskutku zážitková dovolená!
Je to skutečně jedinečný zážitek z finské přírody, který vám navždy zůstane v paměti!

Rodinné budovy Pohjolan Pirtti & Kievarin Kesä se nacházejí ve vesnici Vuotunki asi půl hodiny jízdy od Kuusama.

Farma Pohjolan Pirtti & Kievarin Kesä, kterou dnes vlastní již jedenáctá generace rodiny Pohjola, vás zve k prožití nezapomenutelných a autentických finských zážitků. Můžete si zde vychutnat tradice finské sauny, navštívit Santa Clause v jeho chatě nebo třeba strávit den jako Fin.

Rodinné budovy Pohjolan Pirtti & Kievarin Kesä se nacházejí ve vesnici Vuotunki asi půl hodiny jízdy od Kuusama. Vuotunki je jednou z nejstarších vesnic ve Finsku a první příběhy o ní sahají až do roku 1680. Tehdy do oblasti, kde dnes stojí Pohjolan Pirtti & Kievarin Kesä, dorazili první poutníci. Současná hlavní budova Pohjolan Pirtti byla dokončena v roce 1891 a od té doby je obydlena, s výjimkou dvou případů, kdy rodina musela během 2. světové války uprchnout.

Díky babičce současného majitele, Riitě-Mari, jsou například dřevěné vnitřní stěny z roku 1891 stále stejné. Dům není muzeum, je to rodinný dům a každá generace v něm zanechala svou stopu, ale atmosféra starých časů zůstala zachována. Dnes Pohjolan Pirtti slouží jako útulná venkovská restaurace, která nabízí různé aktivity spojené s finským životním stylem.

Hned vedle budovy Pohjolan Pirtti stojí budova Pohjolan Kievari z počátku 20. století. Od 30. let 20. století sloužila jako školní budova, ale po letech nevyužívání byla budova v roce 2018 vrácena rodině Pohjoly. Po rekonstrukci se staré školní budově vrátila její někdejší sláva a nyní slouží jako prostor pro soukromé akce pro cca 100 osob. Nyní je ideálním místem pro pořádání nezapomenutelných akcí, jako jsou venkovské svatby, narozeniny nebo dokonce arktická zahradní slavnost uprostřed zimy!

Národní park Oulanka v Kuusamu na podzim.

Národní park Oulanka se nachází v obcích Kuusamo a Salla a byl založen v roce 1956. Dnes je Oulanka stále jedním z nejpůsobivějších a nejoblíbenějších finských národních parků. Jedním z hlavních důvodů jeho popularity je, že Oulanka nabízí jedinečnou kombinaci severní, jižní a východní přírody. V parku najdete borové lesy, říční údolí s písčitými břehy a na jeho severní straně také několik rozsáhlých bažin.

Jedinečný říční ekosystém Oulanky je krásnou ukázkou čisté, nedotčené a divoké přírody v blízkosti polárního kruhu. K nejpozoruhodnějším prvkům Oulanky, nádherným vodopádům, které jsou nejkrásnějšími vodopády v celém Finsku, a k poutavým visutým mostům, které řeku překlenují, vedou různé stezky.

Přírodovědné centrum u vstupu do parku je ideálním místem pro začátek poznávání národního parku Oulanka.

Stezka Karhunkierros (Medvědí stezka), zážitková dovolená

Karhunkierros (finsky Medvědí stezka) je turistická stezka, která se táhne ze Salla do Kuusama. Trasa byla poprvé vyznačena v roce 1955 a od té doby se stala nejoblíbenější turistickou stezkou ve Finsku, která každoročně přiláká přibližně 15 000 turistů, především v hlavní sezóně trvající od poloviny července do konce září. Stezka je dlouhá přibližně 80 kilometrů a většinu své délky vede v národním parku Oulanka. Karhunkierros není snadná stezka a jako turisti byste měli být v dobré kondici.

Karhunkierros nabízí turistům spoustu zážitků a propocených kilometrů, ale díky dílčím trasám je vhodný i pro jednodenní turistiku. ohle je čistě zážitková dovolená!

V zimě můžete při lyžování nebo procházce na sněžnicích obdivovat nádherné zasněžené stromy.

Malebný národní park Riisitunturi se nachází na nejvyšším místě mezi Botnickým zálivem a Bílým mořem. Téměř bezlesé kopce dvojvrcholu tvořeného Riisitunturi a Pikku Riisitunturi jsou nejvyšší z několika vrcholů, které se tyčí do výšky přes 400 metrů nad mořem. Z vrcholu kopce Riisitunturi je vidět rozlehlé jezero Yli-Kitka a za ním svahy kopce Kuusamo Ruka.

V létě jsou působivé mokřady Riisitunturi rájem pro pěší turistiku. Při procházce parkem se nezapomeňte podívat na křišťálově čistou vodu jezera Kitkajärvi. V zimě můžete při lyžování nebo procházce na sněžnicích obdivovat nádherné zasněžené stromy.

Riisitunturi je skvělým cílem pro pěší turisty, milovníky divokého ptactva a nadšené fotografy přírody.

Pohled z kopce Konttainen na podzim.

Kopec Konttainen je téměř stejně vysoký jako Valtavaara, jeho vrchol dosahuje 433 metrů nad mořem. Vrchol Konttainenu tvoří rovná náhorní plošina, po jejímž strmém okraji vede stezka. Je zde několik vyhlídek, ze kterých je vidět Kuusamo a Ruku, Valtavaaru a jezero Konttaisenjärvi.

Konttainen je skvělým místem pro letní i zimní turistiku.

Kopec Valtavaara, Kuusamo

Kopec Valtavaara je nejvyšším bodem oblasti Kuusamo (491 m n. m.) a tato rozmanitá oblast nabízí každému milovníkovi přírody něco: nádherné výhledy, náročné běžkařské tratě, unikátní místní vegetaci, které se daří i v těchto drsných podmínkách, a také vzácné ptáky a pohádkově zimní krajinu.

Z vrcholu Valtavaary se do všech stran otevírá nádherná krajina. Západ slunce ve Valtavaře je obzvlášť krásný, speciální kouzlo má za jasného mrazivého dne.
Podél vrcholu Valtavaary vede známá turistická stezka Karhunkierros (Medvědí stezka).
Valtavaara je nádherné místo k návštěvě jak v létě, tak v zimě.

V Ruce se sjezdovky nacházejí přímo za hotelem.

Zážitková dovolená vyžaduje lyžování. Ruka je jedním z nejznámějších finských lyžařských středisek. Kopec Ruka (490 m n. m.) má mnoho sjezdovek, z nichž nejdelší měří 1300 m. Celkem je zde více než 20 km upravených sjezdovek, které můžete sjíždět. Z těchto sjezdovek je 41 % určeno pro začátečníky (modrá barva), 43 % pro středně zdatné lyžaře (červená barva) a 16 % pro pokročilé lyžaře (černá barva).

Lanovky a vleky vás vyvezou přímo z vesnice Ruka na vrchol kopce. V jedné ze čtyř půjčoven v Ruce si můžete půjčit vybavení pro sjezdové lyžování, snowboardy a běžky.

Celkem je v oblasti Kuusamo téměř 500 km běžeckých tratí a z toho 125 km přímo v Ruce.

Sobí farma Kujala je jednou z nejstarších a největších sobích farem v Kuusamu.

Sobí farma Kujala, jejíž historie sahá až do roku 1860, je jednou z nejstarších a největších sobích farem v Kuusamu. Dnes farmu vede již pátá generace chovatelů sobů. Kujula nabízí celoroční sobí dobrodružství a prodává vysoce kvalitní sobí produkty, umělecké a řemeslné výrobky vyrobené přímo na místě.

Kujula vás zve k návštěvě farmy a krásné sobí kavárny, kde vás pohostí kávou, úžasnými příběhy a sobím uměním okořeněným úžasnou scenérií a otevřeným ohněm.

Aktivity

Dlouhá zimní sezóna zaručuje vynikající podmínky pro běžecké lyžování od října až do dubna. Malebná a rozmanitá krajina a různorodost lyžařských stop zaručují příjemné chvíle strávené v přírodě. Ať už jste zkušený běžec nebo amatér, v Kuusamu si užije místní podmínky pro běžkaře úplně každý.

Kuusamo je také skvělým místem pro výlety na sněžnicích. Můžete si vybrat, zda se vydáte po upravených trasách, nebo se budete dobrodružně toulat v hlubokém sněhu uprostřed lesa a poslouchat, co vám našeptává příroda. Zážitková dovolená v zimě, to je to, co nabízí Kuusamo.

Zářící sněhovou pokrývku nebo polární záři si můžete také užít se psím spřežením nebo při jízdě se sobím spřežením. Také upravené trasy pro sněžné skútry jsou v oblasti Kuusamo volně přístupné pro každého. Po těchto trasách můžete projet celé Kuusamo, od jednoho konce k druhému.

Rybaření si mnoho Finů užívá právě pro klidné chvíle v přírodě. Takové rybaření na ledu je téměř jako forma meditace. I vy si můžete zkusit štěstí při lovu okouna, bělice nebo štiky.

A věděli jste, že i sám Santa Claus má hluboko v lese v okolí Kuusama svoji chatu?

Klid letní přírody v Kuusamu můžete poznávat různými způsoby. Místní příroda je protkaná turisticky značenými stezkami pro pěší i horská kola. Na stezkách se nachází také tábořišťě a místa k odpočinku.

Kuusamo je také vhodné pro vodní aktivity jako je jízda na kánoi, raftu nebo paddleboarding. Jezero Kuusamojärvi je vhodné i pro začátečníky. Zkušenější vodáci mohou vyzkoušet vodáckou trasu na řece Oulankajoki. Tato trasa vede mezi členitými skalními stěnami národního parku Oulanka a má úseky s krátkými peřejemi. Dolní část řeky Oulankajoki je bez peřejí a je vhodná opět pro začátečníky a rodiny s dětmi.

Šumící peřeje a volně tekoucí řeky zvou k raftingu (s průvodcem). Můžete si vybrat kratší rodinnou trasu nebo delší trasu, při které na raftu projedete nejdivočejší peřeje řeky Kitkajoki.

Jedinečná kuusamská příroda nabízí také skvělé možnosti k rybaření (v jezeře Kuusamo nebo Kitkajärvi).

Příroda v Kuusamu je plná divoké zvěře. V oblasti se nachází mnoho pozorovacích věží, kde mohou ornitologové spatřit některé vzácné ptáky, jako je například modrásek očkovaný, sojka sibiřská, sýc rousný a majestátní orel bělohlavý. Na přání vám můžeme zajistit profesionálního průvodce, který vás povede při pozorování velkých dravců i menších ptáků, nebo se můžete vydat na pozorování ptáků sami.

Když jste v Kuusamu, nacházíte se take v říši krále lesa neboli medvěda hnědého. Od května do září je v této severské divočině aktivní medvěd hnědý. Jsou zde skvělé příležitosti k pozorování medvědů a fotografování divoké zvěře. Nezapomenutelná zážitková dovolená !

Skryté perly Kuusama jsou rozmístěny v krásné přírodě v okolí oblíbeného rekreačního střediska Ruka v Kuusamu.

Těmito třemi skvosty jsou Isokenkäisten Klubi: chata s vyhlášenou restaurací nacházející se uprostřed krásných finských lesů. Dalším tipem je Dům severských smyslů, prvotřídní resort u jezera, který vám nabídne zážitky a inspiraci pro všechny smysly (více informací o Isokenkäisten Klubi i Domě severských smyslů v části “ubytování”).

Posledním místem z této speciální trojice je Pohjolan Pirtti & Kievari, historické venkovské sídlo nabízející nezapomenutelné autentické finské zážitky (více informací v části číslo 3 “zajímavá místa”).

Ubytování

Isokenkäisten Klubi

Zážitková dovolená si žádá také pěkné místo k pobytu. Rodinná usedlost Isokenkäisten Klubi (v překladu “Klub velkých bot”) poskytuje kvalitní turistické služby v Kuusamu v každém ročním období. Ubytování se nachází u klidného jezera Heikinjärvi s průzračnou vodou a uprostřed klidné severské přírody.

Hostitelky Katja Vira a Sirpa Kämäräinen nabízejí ubytování v hotelu Wilderness Kortteeri nebo v jednom z pohodlných srubů, vaří vynikající domácí jídla a nabízejí nejlepší saunovou zkušenost v kraji v takzvané “Sedmihvězdičkové kouřové sauně”.

Uprostřed této panenské přírody na hosty čekají lesy plné lesních plodů, hvězdná obloha, půlnoční slunce a průzračně modré jezero Heikinjärvi. V zimě se můžete těšit na polární záře, křupání sněhu pod nohama, stromy obalené sněhovou nadílkou nebo pohádkovou chumelenici.

V Isokenkäisten Klubi není potřeba pouliční osvětlení, stačí svit měsíce.

Dvoulůžkový pokoj

 • V hotelu Wilderness Kortteeri, který se nachází hned vedle hlavní budovy Isokenkäisten Klubi
 • Oddělená lůžka
 • Vlastní sprcha a toaleta
 • Snídaně v ceně
 • Samostatná sušárna na outdoorové oblečení a vybavení
 • Saunu v hlavní budově lze využít dle dohody


 • Cena

  za noc
  Od Kč 2 250
  •  

  Chata 'VARSTA'

 • Nachází se na břehu jezera, kousek od hlavní budovy Isokenkäisten Klubi
 • Chata pro šest osob, 65 m²
 • Dva pokoje po třech lůžkách
 • Koupelna s toaletou
 • Vlastní elektrická sauna
 • Kuchyň s obývacím pokojem
 • Lednice
 • Elektrický sporák a trouba
 • Myčka nádobí
 • Mikrovlnná trouba
 • TV a CD přehrávač
 • Krb a palivové dřevo
 • Soukromé molo

 • Cena

  za noc
  Od Kč 2 810
  •  

  Chata 'SUOPURSU'

 • Nachází se kousek od hlavní budovy Isokenkäisten Klubi
 • Chata pro 8 + 2 osoby, 100 m²
 • Čtyři dvoulůžkové pokoje s možností dvou přistýlek
 • Koupelna s WC
 • Vlastní elektrická sauna
 • Kuchyně s obývacím pokojem
 • Druhé WC
 • Lednice
 • Elektrický sporák a trouba
 • Myčka nádobí
 • Mikrovlnná trouba
 • TV a CD/DVD přehrávač
 • Krb a palivové dřevo • Cena

  za noc
  Od Kč 3 680
  •  

  Chata nad vodou

 • Nachází se u jezera Heikinjärvi, jen několik set metrů od hlavní budovy Isokenkäisten Klubi
 • V létě a na podzim plují chaty na jezeře u svých soukromých mol
 • V zimě stojí chaty na ledě jezera
 • Dvoulůžková postel
 • Možnost vaření
 • Skládací jídelní stůl
 • Eko toaleta
 • Soukromé molo (v létě a na podzim) vhodné ke koupání
 • Wi-Fi připojení
 • Možnost lovu ryb na ledu
 • Snídaně v ceně
 • Využití sauny a sprchy v hlavní budově
 • Úložný prostor pro zavazadla pod postelí
 • Nastavitelné vytápění
 • Elektřina ze solárních a biopalivových panelů

 • Cena

  za noc
  Od Kč 5 210
  •  

  Dům severských smyslů

  Dům severských smyslů je krásná vila a hotel u jezera v krásné vesničce Virkkula nedaleko města Kuusamo. Usedlost se nachází přímo u idylického jezera Pikku-Porontima s průzračnou vodou a spoustou ryb. K dispozici je velký dvůr s terasami a travnatými plochami pro odpočinek a rekreační aktivity.

  Útulné a domácké sídlo bylo původně postaveno v roce 1954, ale v letech 2021-2022 prošlo kompletní rekonstrukcí a pojme až 22 hostů. Má stylové ubytování, obývací a jídelní prostory, terasu a saunovou část v lázeňském stylu s bazénem. Vila je zařízena finskými a skandinávskými designovými předměty například od Alvara Aalta a Arteku. Přestože se nachází ve venkovské oblasti, je jeho vybavení moderní a funkční.

  Ve spodním patře vily se nachází wellness centrum s velkou finskou saunou pro 12 osob, bazénem a sprchami. Po koupeli si můžete odpočinout v relaxační místnosti u krbu nebo se zchladit venku. Je to ideální způsob, jak si užít večer se skupinou přátel v soukromé sauně.

  Přímo u jezera se nacházejí dvě samostatné budovy saun: tradiční finská sauna vytápěná dřevem, vybavena prchami, terasou a odpočívárnou s krbem a druhá budova saun s kouřovou saunou, taktéž vybavena sprchami a odpočívárnou s krbem.

  U jezera najdete také soukromé molo pro čluny, kajaky a je taktéž vhodné ke koupání. Zážitková dovolená a Dům severních smyslů se k sobě dokonale hodí.

  Dvoulůžkový pokoj

 • Manželská postel
 • Soukromá koupelna
 • Kvalitní župany a pantofle
 • Smart TV
 • Wi-Fi
 • Snídaně v ceně
 • Využívání sauny a bazénu

 • Cena

  za noc
  Od Kč 6 650
  •  

  Dvoulůžkový pokoj Superior

 • Manželská postel
 • Soukromá koupelna
 • Kvalitní župany a pantofle
 • Smart TV
 • Wi-Fi
 • Snídaně v ceně
 • Využívání sauny a bazénu

 • Cena

  za noc
  Od Kč 8 250
  •  

  Rodinný pokoj Superior

 • Dvě ložnice s manželskou postelí v každé ložnici
 • Jedna koupelna
 • Kvalitní župany a pantofle
 • Smart TV
 • Wi-Fi
 • Snídaně v ceně
 • Využívání sauny a bazénu

 • Cena

  za noc
  Od Kč 12 490
  •  

  Jednolůžkový pokoj

 • Jednolůžko
 • Soukromá koupelna
 • Kvalitní župany a pantofle
 • Smart TV
 • Wi-Fi
 • Snídaně v ceně
 • Využívání sauny a bazénu

 • Cena

  za noc
  Od Kč 2 810
  •  

  Jak se dostat do Kuusama?

  Letadlem

  Do Kuusama se nejrychleji dostanete letecky. Finnair létá z Helsinek do Kuusama po celý rok. Let trvá přibližně hodinu a v zimě je k dispozici několik letů denně.

  Vlakem a autobusem

  Z Helsinek můžete jet vlakem do Oulu, Rovaniemi nebo Kemijärvi, odkud můžete pokračovat autobusem do Kuusama. Zajímavá je také možnost jet vlakem s možností přepravy i pro vaše auto: ráno můžete zasednout za volant odpočatí a svěží. Trasy a jízdní řády snadno najdete v online průvodci Matkahuolto.

  Autem

  Z Helsinek vede do Kuusama nejrychlejší cesta po finské státní silnici č. 5, která je dlouhá něco přes 800 km. Oblíbená trasa vede take přes Oulu. Po cestě najdete skvělá místa, kde si můžete udělat přestávku nebo natankovat.

  Jízda na sněžném skútru po zamrzlém jezeře, zážitková dovolená
  Isokenkäisten Klubi, hostitelky Katja Vira a Sirpa Kämäräinen
  Národní park Oulanka v Kuusamu na podzim.

  Naše programy v Kuusamu

  Santa Claus čte ze své knihy

  Setkání se Santa Clausem

  6 dní

  Setkání se Santa Clausem v jeho domově
  Včetně všech klasických laponských aktivit
  Vyhlášená domácí jídla

  Tajga, moře a polární kruh

  9 dní

  Individuální řízení auta, překročení polárního kruhu
  Tři národní parky
  Návštěva husky stanice a sobí farmy

  Galerie - zážitková dovolená v Laponsku

  European Agricultural Fund for Rural Development