Co si vzít na sebe

Jak se obléct v Laponsku? Pokud cestujete do Laponska v zimě, je důležité se náležitě obléci. Není to nutné pouze pro pohodlí, ale také pro vaši bezpečnost.

Pokud si zarezervujete aktivity venku, místní organizace vám zajistí následující oblečení:

Co by mělo být na vašem seznamu:

piqsels.com-id-jfhjq
Us
Zimní dobrodružství v srdci taigy 06
piqsels.com-id-sunaj
grand nord
p62 rechts 'zonnebril' - Frank Neels

a ještě:

Jak se obléct aneb jak správně vrstvit

To je zásadní otázka, která napadne každého, kdo se rozhodne strávit zimní dovolenou v Laponsku. Správné oblečení je důležité, protože teploty v Laponsku se během vašeho pobytu  budou pravděpodobně pohybovat mezi -15 °C až -25 °C.

Co si přibalit do zavazadla

Nedoporučujeme předem utrácet spoustu peněz za nákup drahého zimního oblečení a technických věcí, zejména pokud je později nepoužijete. Existuje však několik základních kusů oblečení a pravidel, na které je při návštěvě Laponska lepší nezapomenout.

Nejpříjemněji vám bude, když využijete vrstvení oblečení. Každá vrstva má svou vlastní funkci, takže pro různé vrstvy je lepší mít různé druhy oblečení a materiálu.

Základní vrstva: udržuje vás v suchu

Tato vrstva je v kontaktu s pokožkou a musí být navržena tak, aby vás udržela v suchu, ať už děláte cokoli: jen stojíte nebo se pohybujete. Obvykle je přiléhavá a můžete si vybrat různé materiály, například merino vlnu nebo syntetická vlákna. Merino vlna je přírodní a hřejivá, ale pomaleji schne. Syntetická vlákna vás udrží v suchu, i když jste aktivní, protože odvádějí vlhkost do další vrstvy.

Střední vrstva: příjemná a teplá

Toto je vrstva, která bude v kontaktu se základní vrstvou. Stejně jako první vrstva by vás měla udržet v suchu a odvádět vlhkost od těla. Druhá vrstva však musí také dobře izolovat. Nejlepšími materiály pro střední vrstvu budou vlna nebo fleece. A opět platí, že vlna se doporučuje méně, pokud se chystáte na nějakou aktivnější činnost.

Vnější vrstva: ochrana proti povětrnostním vlivům

Jedná se o poslední vrstvu, která je v kontaktu s aktuálním počasím. Je dobré zvolit látky, které jsou odolné proti větru. Nejdražšími materiály je oblečení s membránou Windstopper a Gore-Tex, ale určitě najdete i levnější varianty, která splní svůj účel. Bude vám stačit i lyžařská nebo sportovní zimní bunda.

Dobré jsou i péřové bundy a bundy plněné syntetickými vlákny. Pro procházky po městě bude však vhodná každá zimní bunda, pokud máte dobrou základní a střední vrstvu.

Kalhoty můžou být klasické lyžařské nebo ty nejteplejší co doma máte.

Rukavice doporučujeme mít dvoje a společně je kombinovat: jako základní vrstvu použít bavlněné nebo jiné tenčí rukavice a na ně použít zimní palčáky nebo lyžařské rukavice. Pamatujte, že palčáky jsou mnohen teplejší než prstové rukavice.

Jak chránit chodidla před chladem

Na nohy můžete opět použít dvojitou vrstvu. Nepoužívejte bavlněné ponožky, ale raději oblečte hedvábí (základní vrstva) a jako druhou vrstvu vlněné ponožky.

Boty/ pohorky/ sněhule by měly být alespoň o jednu velikost větší. Pokud budete mít v botách opravdu těsno, brzy vám začnou nohy mrznout! Krev musí dobře cirkulovat a jednou z nejlepších izolací je vzduch: takže je lepší mít nohy v botách trochu volné.

A opět doporučujeme neutrácet za boty zbytečné peníze:  v rámci organizace aktivit je k dispozici také půjčovna zimního oblečení, kde si půjčíte rukavice, kombinézy a boty.

V neposlední řadě si nezapomeňte chránit hlavu. Pokud nebudete mít hlavu v teple, budete přes ni ztrácet teplo a bude vám zima. Při pobytu venku s sebou vždy mějte čepici.

To je vše. Přejeme vám příjemný a teplý výlet do Laponska!

A v létě?

Pokud cestujete po Finsku v létě, nezapomeňte si zabalit fleecovou bundu (v noci se může ochladit), opalovací krém, voděodolné oblečení, nepromokavé boty a účinný repelent proti hmyzu.