TAIVALKOSKI

V srdci národních parků

Obec Taivalkoski se nachází v srdci národních parků a je obklopena čtyřmi národními parky, což z této oblasti dělá doslova oázu klidu!

Taivalkoski se nachází ve vrchovině Koillismaa, v centru čtyř národních parků. Nachází se zde velká část národního parku Syöte, včetně jeho nejvyššího bodu Pyhitystunturi. Během jednodenních výletů se snadno dostanete do národních parků Oulanka, Riisitunturi a Hossa, který se také částečně nachází v Taivalkoski. 

Nádherná řeka Iijoki, která obcí volně protéká, dodává místu velmi příjemnou atmosféru. V údolích a na stezkách oblasti Kylmäluoma je pro turisty k vidění spoustu přírodních krás.

Taivalkovski je atraktivní destinací v srdci národních parků po celý rok a nabízí nezaměnitelnou vůni jara, magické letní půlnoční slunce, nádherně barevný podzim a třpytivý sníh v zimě. Malebnou atmosféru dokresluje volně tekoucí řeka Iijoki, blízkost divoké přírody a všudypřítomný klid. To jsou věci, ze kterých místní Finové čerpají sílu a tady v Taivalkoski je všeho dostatek.

Kohligrafie - finland with Leo Kast 210807-07783
Taivalvaara_DJI_0184
20190823_Taivalkoski_A9_06807

Zajímavá místa

Krajina Taivalvaary se vytvořila po skončení poslední doby ledové, asi před deset tisíc lety, a to mezi proudy tajícího ledu. Vodopád nacházející se nedaleko centra městečka je vysoký 278 m a nabízí nádherný výhled na obec Taivalkoski.
Po blízkých svazích vede naučná stezka a najdete tu i hřiště na discgolf. V zimě jsou zde upravovány lyžařské tratě.

Jalavan Kauppa je nejstarší soukromý obchod ve Finsku. Tento zajímavý obchod a kavárna, která byla založena v roce 1883, se nachází v centru vesnice Taivalkoski. Pro veřejnost je obchůdek otevřen po celý rok. Obchod Jalavan Kauppa je spíše živoucím muzeem než klasickým obchodem, přesto si v něm můžete koupit různé předměty a suvenýry.

Díky uměleckému mostu “Napříč časem”, který navrhli Eeva-Kaisa Jakkila a Jussi Valtakari, se Putaansaari po dlouhé době opět stává součástí vesnice Taivalkoski. Umělecký most, který je nejrozsáhlejším dílem v projektu Pohjavirta Kulturního fondu Severní Ostrobotnie, měří přes 18 metrů a byl odhalen v říjnu 2015.

Historická atrakce Wanha Mylly je idylická letní kavárna a bar v centru Taivalkoski. V létě ve Wanha Mylly vystupuje mnoho kapel a pořádají se zde také tematické večery. Atmosférickou roubenou budovu si lze pronajmout také pro soukromé akce. Přes den jsou zde vítány také děti a psi.

Muzeum místní historie Taivalkoski představuje život jedné místní rodiny ve 30. letech 20. století. Chalupa, která je nyní hlavní budovou muzea, byla postavena koncem 80. let 19. století jako obydlí lesního správce. Na současné místo byla chalupa přestěhována v roce 1963, aby sloužila jako muzeum místní historie. K dalším budovám v areálu patří tři sklady, stodola pro koně, sýpka a stodola. V muzeu se nachází asi 2000 předmětů. Vstup do muzea je zdarma.

Vojenská železniční trať, která vedla z Hyrynsalmi do Kuusama, byla úzkorozchodnou údržbovou železnicí postavenou německými válečnými zajatci během druhé světové války. Stavba železnice začala na jaře 1942 a byla zničena v září 1944. Celková délka vojenské železniční trati a všech jejích vedlejších tratí byla 208 km.

Vojenská železniční trať byla významným stavebním projektem, neboť tvořila asi 11 % všech tratí dokončených ve Třetí říši. Na stavbě železnice se podíleli váleční zajatci z různých zemí a také nuceně nasazení dělníci ze zemí pod německou okupací. Tři nejdůležitější tábory a stanice v oblasti Taivalkoski byly obnoveny, takže se k nim turisté mohou dostat po značených stezkách.

Značené trasy vojenské železniční tratě jsou trasa k nádraží Isokumpu (cca 1 km), trasa k Inke (40 km), trasa k táboru Korvua (cca 6 km) a trasa k táboru Harjajoki (cca 1,5 km).

Obec Taivalkoski se nachází v srdci národních parků. Národní park Syöte, založený v roce 2000, je nejjižnější kopcovitou oblastí Finska a zahrnuje obce Taivalkoski, Pudasjärvi a Posio. Národní park Syöte má rozlohu 294 km2. V parku najdete nejvýznamnější ekosystém bučin, lesů a bažin v severní Ostrobothnii. Hustě zalesněné kopce Syöte jsou vhodným místem pro provozování různých sportů. Lyžujte v krásných zasněžených lesích nebo se projeďte na horském kole místní divokou přírodou po nádherných trasách pro horská kola. V původních smrkových lesích Syöte můžete dokonce slyšet a vidět neobvyklého modrého tajgu, malého barevného ptáčka. Srubová sauna Ahmatupa, která se nachází uprostřed zdejší krajiny, je vynikajícím místem pro relaxaci těla i ducha. Národní park Syöte poskytuje skvělé podmínky pro aktivní dovolenou i odpočinek v nedotčené přírodě.

Pyhitystunturi se nachází v severní části městečka Taivalkoski a se svou výškou 422 m je nejvyšším bodem Taivalkoski.

Z vrcholu nejvyššího kopce v národním parku Syöte je úžasný výhled na divočinu v okolí Kostonjärvi. Kamenné desky na vrcholu jsou pozůstatkem z dob, kdy zde žili Sámové. Před tisíci lety se místní kmeny snažily zajistit si lovecký úspěch tím, že obětovaly bohům část jejich darů z lesa nebo jezera.

Z parkoviště na vrchol vede 2 km dlouhá stezka. V polovině trasy se nachází přístřešek pro turisty. Až k tomuto přístřešku vede trasa po lesní cestě, poté se stává náročnější stezkou. Během dvou kilometrů se převýšení zvýší o 160 metrů.

Turistická oblast Kylmäluoma se nachází v severovýchodní části obce a její celková rozloha je 70 km2. Terén tvoří převážně členité borové lesy s vrcholky zvedající se nad průzračnou vodu. V oblasti se nacházejí pozůstatky zemědělství a těžby dřeva a také objekty související s chovem sobů. Kylmäluoma nabízí lákavé možnosti pro rekreační aktivity v přírodě, jako je rybolov, lov nebo pěší turistika. Délka turistických stezek je zde celkem 54 km, podél tras jsou tábořiště i chaty.

Národní park Hossa byl založen v roce 2017 u příležitosti oslav 100 let nezávislosti Finska. Hossa se rozkládá na území tří obcí: Suomussalmi, Taivalkoski a Kuusamo.

Hossa je skutečnou perlou přírody. Pozornost přitahuje jezero Julma-Ölkky, které protéká velkolepou 50 metrů vysokou roklí a také prehistorické červené skalní malby Värikallio. Úchvatnou přírodou vede řada turistických tras. Můžete si také půjčit kánoi a obdivovat místní přírodu z vody. Narodní park Hossa můžete snadno navštívit sami, ale pokud máte zájem, můžete tak učinit i s průvodcem.

Svou návštěvu Hossy byste měli začít v přírodním centru Hossa.

Riisitunturi je velmi malebný národní park. Z vrcholu Riisitunturi Fell je vidět rozlehlé jezero Yli-Kitka a za ním modravé svahy Kuusamo Ruka Fell. Oblast Riisitunturi se nachází v nejvyšší nadmořské výšce mezi Botnickým zálivem a Bílým mořem. Téměř bezlesé vrcholy dvojvrcholu tvořeného Riisitunturi a Pikku Riisitunturi jsou nejvyššími z několika vrcholů, které se tyčí do výšky přes 400 metrů nad mořem.

V létě se můžete vydat na túru po jednom z nejúžasnějších mokřadů v Evropě a obdivovat jezero Kitkajärvi, největší pramen v Evropě. V zimě můžete obdivovat nádherně zasněžené stromy během lyžování nebo procházce na sněžnicích.

Oulanka je jedním z nejpůsobivějších a nejoblíbenějších finských národních parků. Národní park Oulanka je jedinečnou kombinací severní, jižní a východní přírody. Krajinu tvoří borové lesy, říční údolí s písčitými břehy a na severu rozsáhlé močály. Má jedinečný říční ekosystém a je příkladem nedotčené a divoké přírody v blízkosti polárního kruhu.

K nejkrásnějším vodopádům ve Finsku vede v národním parku Oulanka řada stezek a četné visuté mosty. Tento národní park byl založen v roce 1956 a nachází se v obcích Kuusamo a Salla. Návštěvu Oulanky doporučujeme začít v přírodním centru Oulanka.

Aktivity

Taivalkoski v srdci národních parků je destinací, kde je bohatá sněhová nadílka téměř zárukou a majestátní stromy okolních lesů lákají k dobrodružství v zasněžené krajině.

Všude v okolí Taivalkoski jsou dobře udržované trasy pro sněžné skútry a nabízejí jedinečné zážitky a úchvatnou krajinu. Trasy vás zavedou například do Syöte, Hossy, Ruky.

Pastevectví sobů je v této oblasti zdrojem obživy již po staletí a o místní kultuře se můžete dozvědět více přímo od rodiny pastevce sobů.

Nezapomenutelným zážitkem je také jízda se psím spřežením. Tuto aktivitu si užijete, psí radost je totiž nakažlivá.

Lyžařské středisko v Taivalkoski poskytuje skvělé možnosti pro sjezdové lyžování a snowboarding a nabízí dobře udržované sjezdovky s různou náročností uprostřed nádherné krajiny Taivalkoski. Taivalkoski je známé svou dlouhou lyžařskou sezónou: první sníh napadne již na začátku listopadu a sněhu je zde dostatek až do konce dubna. Taivalvaara je malé lyžařské středisko s řadou dobře upravených sjezdovek. Má 7 sjezdovek (1 cvičnou, 3 modré, 2 červené a 1 černou) s výškovým rozdílem 80 m. Nejdelší sjezdovka je dlouhá 750 m.

Vzhledem k tomu, že sníh leží na zemi přibližně šest měsíců v roce, jsou skvělým způsobem, jak si užít přírodu, také sněžnice. Můžete si vybrat mezi výlety s průvodcem nebo si vybavení jednoduše půjčíte individuálně.

Léto v Taivalkoski je příjemným obdobím, kdy si můžete užívat skvělé přírody i venkovních aktivit. Průzračná voda a lesy plné lesních plodů vás lákají k turistice, jízdě na kole nebo rybaření. Užijte si místní divokou přírodu na vlastní pěst nebo s průvodcem.

Řeka Iijoki, protékající obcí Taivalkoski, poskytuje vynikající možnosti rybolovu: z řeky Iijoki, jejích přítoků a místních jezer si můžete ulovit různorodé ryby.

Velmi zábavným letním sportem je frisbee golf. V Taivalvaaře jsou dvě 18 jamková hřiště, která leží kolem sjezdovek lyžařského střediska a v přilehlém lese. Poblíž návštěvnického centra Kylmäluoma se nachází 9 jamkové hřiště, které je dlouhé asi kilometr a jeho využítí je zdarma. Frisbee si můžete půjčit v Taivalkoski nebo v návštěvnickém centru Kylmäluoma.

Oblast na severu Taivalkoski je také oblíbenou loveckou oblastí, jejíž lovecké povolenky jsou velmi žádané. V této oblasti můžete lovit tetřevy, zajíce, drobné dravce a bobry.

Ubytování

Saija Lodge

Saija Lodge je dřevěný hotel, který nabízí ubytování (20 apartmánů, 2 rekreační domy a 2 Sky chatky), restaurační služby a individuální nebo průvodcovské služby po celý rok.
Saija Lodge je postavena přímo u břehu idylického jezera Jokijärvi a je obklopena lesem.

Apartmány se saunou

 • Velikost apartmánu 35m²
 • Ložnice s manželskou postelí
 • Možnost dvou přistýlek nebo rozkládací pohovky v obývacím pokoji (max. 4 osoby)
 • Ložní prádlo s ručníkem
 • Soukromá sauna
 • Koupelna se sprchou
 • Kuchyňský kout s lednicí, mikrovlnnou troubou a rychlovarnou konvicí
 • Bezplatné Wi-Fi připojení k internetu
 • Snídaně v ceně
 • Nekuřácké prostředí
 • Domácí zvířata nejsou povolena

 • Chatky se saunou

 • Pro 4 až 6 osob
 • 2 nebo 3 dvoulůžkové pokoje
 • Možnost dvou dalších míst na spaní v obývacím pokoji v chatě pro 6 osob
 • Obývací pokoj s TV, krbem a kuchyní
 • 1 nebo 2 koupelny s WC, sprchou a pračkou
 • Samostatné WC v chatě pro 6 osob
 • Sauna
 • Bezplatné wifi připojení
 • Domácí zvířata jsou povolena
 • Chatka 'SKY' se saunou

 • Chatka s prosklenou střechou pro 1-3 osoby
 • Luxusní manželská postel a rozkládací pohovka
 • Toaleta a sprcha
 • Soukromá sauna
 • Snídaně v ceně
 • Ložní prádlo a ručníky
 • Bezplatné wifi připojení
 • Nekuřácké prostředí
 • Domácí zvířata nejsou povolena

 • Kylmäluoma

  Oblast Kylmäluoma se nachází v severovýchodní části obce Taivalkoski. Je to skutečný ráj pro turisty a rybáře. Přenocovat můžete uprostřed přírody v útulných chatkách.

  Chata se saunou "Metso"

 • Chata 32m² pro max. 6 osob
 • Elektrické vytápění
 • Toaleta a sprcha
 • Sauna
 • TV
 • Krb
 • Lednice
 • Mikrovlnná trouba
 • Kuchyňka
 • Kávovar
 • Rychlovarná konvice
 • Ložní prádlo
 • Domácí zvířata povolena (za poplatek)

 • Chata “Riekko”

 • Chata 32m² pro max. 6 osob
 • Elektrické vytápění
 • Toaleta a sprcha
 • TV
 • Lednice
 • Mikrovlnná trouba
 • Kuchyňka
 • Kávovar
 • Rychlovarná konvice
 • Ložní prádlo
 • Domácí zvířata povolena (za poplatek) • Naše programy v Taivalkoski

  Napříč tajgou s husky

  5 dní

  3 dny strávené na saních husky ve finské přírodě
  S husky psy z chovatelské stanice Finn-Jann
  Jedna z nejlepších chovatelských stanic huskyů ve Finsku

  Galerie 'Taivalkoski, v srdci národních parků'