POHJOLA TRASA, FINSKO V KOSTCE
9 DNÍ

Nový způsob, jak objevovat Finsko

Finsko v kostce, tak by se dala popsat tato fascinující okružní cesta jižně od polárního kruhu. Finsko je obrovská země. Od severu k jihu měří více než 1100 km. To znamená, že pokud byste chtěli poznat všechny různé aspekty finské přírody a kultury, museli byste ujet spoustu kilometrů.

Nebo taky ne! Tato okružní trasa po Pohjola trase je opravdu jako Finsko v kostce. Zavede vás z města Oulu do nejjižnější horské oblasti Laponska a do srdce finské tajgy. Dále si užijete luxus wellness hotelu v jednom z nejzajímavějších finských národních parků. Toto místo, obklopené původními lesy a tichým jezerem, je ideální pro digitální detox a duševní restart. A nakonec prozkoumáte nádherné pobřeží nejsevernější části Botnického zálivu. Poslední dny cesty strávíte na nádherném ostrově Hailuoto, vzdáleném 10 km od pevniny.

V každé destinaci můžete poznat místní kulturu, užít si místní sportovní aktivity nebo pěší túry, poznávat okolní přírodu, vychutnat si arktickou gastronomii a přenocovat v okouzlujících a jedinečných hotelech.

Na trase se nachází i několik neobjevených skvostů, jako jsou městečka Ii, Lumijoki, Tyrnävä, Kempele a historické centrum Raahe. Milovníci ptactva se mohou pokusit spatřit stěhovavé ptáky v mokřadech Liminky.

Pohjola trasa je jedinečný způsob, jak si zamilovat Finsko!

Finsko v kostce, pláž Kalajoki při západu slunce
Není nic lepšího než si na Hailuoto vychutnat místní pivo.
Pohjola trasa, kavárna Langin Kauppahuone v Raahe, kde vám personál v historických kostýmech naservíruje pečivo.

Program

Přílet na letiště v Oulu. Vyzvednutí pronajatého vozu. Ubytování v hotelu Lasaretti v Oulu (A).

Finsko v kostce začíná dnes! Dopoledne je čas na prohlídku centra města Oulu. Čtvrté největší finské město Oulu nabízí městskou kulturu a je ideálním výchozím bodem do výjimečné přírody severního Finska. Město se nachází na břehu Botnického zálivu a je směsicí nádherných parků, krásného nábřeží, severského designu a odpočinkových kaváren.

Pokud chcete dobře poznat kulturu Finska, můžete začít právě u jídla. Tržnice v Oulu, historický skvost na Starém tržišti v centru Oulu, byla otevřena již v roce 1901 a je ideálním místem, kde můžete začít své poznávání města. Nezapomeňte se vyfotit s Toripolliisi, bronzovou sochou “policisty”, která se nachází před vstupními dveřmi. Socha Toripolliisi, kterou v roce 1987 vytvořil sochař Kaarlo Mikkonen, je dnes jakýmsi symbolem Oulu a je poctou všem policistům, kteří zde kdysi hlídkovali na tržišti.

Kromě toho můžete navštívit idylické dřevěné městečko Pikisaari, prohlédnout si místní designové obchody, nebo navštívit zajímavé vědecké centrum Tietomaa. Kousek od centra Oulu se nachází ostrovy Hupisaaret, které jsou propojeny řadou malých mostů a na kterých se nacházejí různé cyklostezky, muzea a letní kavárny.

Vaše putování pokračuje dále 35 km na sever od Oulu do městečka Ii (B), malého velkého města s krátkým názvem a spoustou kultury. V Ii je třeba navštívit Wanha Hamina neboli “starobylý přístav”. Tato půvabná čtvrť s budovami z počátku 19. století byla ve 14. století rušným přístavem a obchodním cílem Botnického zálivu.

Z města Ii se trasa stáčí na východ, přímo do srdce finské tajgy. Dvě hodiny jízdy autem vás zavedou do národního parku Syöte (C), nejjižnější laponské oblasti. Ze 400 m vysokého kopce Syöte je nádherný výhled na okolní národní park.

V Syöte můžete zažít to nejlepší z každého ročního období. Národní park láká turisty po celý rok díky rozmanité nabídce outdoorových aktivit, četným adrenalinovým zážitkům a všudypřítomnému klidu.

V létě můžete prozkoumávat prostředí národního parku Syöte pěšky, na kole nebo na lodích, v zimě na sněžnicích, sněžných skútrech nebo se psím spřežením. V okolí se nachází několik naučných stezek a turistických tras, které jsou vhodné jak pro rodinné výlety, tak pro zkušené turisty. V okolí národního parku jsou také k dospozici různé chatičky a přístřešky, kde si můžete odpočinout, uspořádat piknik nebo dokonce přenocovat.

Národní park Syöte má více než 120 kilometrů značených turistických tras. Při pobytu venku si take můžete být jisti, že dýcháte ten nejčistější vzduch: v přírodě se vyskytují mechy a lišejníky, které svědčí o čistém a zdravém ovzduší v regionu.

Dnes jedete 2,5 hodiny na jih a doslova přejíždíte z jednoho národního parku do druhého. Finsko čítá více než 40 národních parků a NP Rokua (D) je určitě jedním z nejzajímavějších.

Geopark Rokua je jedním z nejseverněji položených UNESCO geoparků na světě a nabízí jedinečné přírodní zážitky a nabídku služeb po celý rok.

Tématem geoparku Rokua je doba ledová, jejíž příběh můžete číst z unikátního podloží geoparku. Geologie v mnoha ohledech ovlivnila vývoj biodiverzity, historie, archeologie, kultury a lidského osídlení v této oblasti. Geopark Rokua zahrnuje tři různé krajinné oblasti: údolí řeky Oulujoki, jezero Oulujärvi, oblast Rokua Eskers a místní duny. Dohromady tvoří souvislou oblast o rozloze více než 1 300 km².

Dědictví doby ledové a historie vývoje oblasti je viditelná v přírodních útvarech geoparku Rokua jako jsou vysoké duny, bezbřehé lesy, velkolepé písečné břehy podél třpytivých jezer a řek a boreální lesy pokryté bílými lišejníky, houbami a bobulemi.

V létě park nabízí skvělé možnosti pro pěší turistiku, jízdu na kajaku, jízdu na horském kole a rybaření. V zimě můžete lyžovat, chodit na sněžnicích, jezdit na horském kole nebo se toulat pod hvězdnou oblohou za temné zimní noci.

Po aktivním dni stráveném v přírodě se můžete nechat hýčkat v hotelu Rokua Health & Spa.

Dnes můžete strávit ještě nějaký čas v geoparku Rokua, než se vydáte směrem na západ k pobřeží. V Kalajoki (E) najdete jedny z nejlepších finských pláží. Noc strávíte ve wellness hotelu přímo u pláže.

Kalajoki nabízí celou řadu aktivit a přímo láká k odpočinku, detoxu a vnímání přítomnosti. Pokud chcete objevovat přírodu a místní skvosty Kalajoki, můžete se vydat do lesů, místních vesniček nebo na pláže, to vše pěšky nebo na kole. Užijte si čerstvý mořský vzduch, slunce a všudypřítomnou pohodu. Doporučujeme navštívit staré dřevěné městečko Plassi, secesní zámeček Havula nebo krásné kostely plné historie. V místním historickém muzeu zase uvidíte jak žili místní obyvatelé v minulosti, jak lovili ryby, pracovali nebo stavěli lodě.

Užijte si místní vodu a aktivity, které nabízí. Vydejte se rybařit, pádlovat na lodi nebo paddleboardu. Hotel také nabízí wellnes, bazény a vířivky. Večer si můžete užít zábavu při bowlingu.

Finsko v kostce dnes pokračuje podél pobřeží, tak abyste dorazili do své cílové destinace na idylickém ostrově Hailuoto. Na ostrov se z pevniny dostanete v létě bezplatným trajektem nebo v zimě po ledové cestě (přejezd trvá pouhých 20 minut). Mezi Kalajoki a Hailuoto se však nachází několik zajímavých míst.

Raahe (F) je tradiční přímořské město a jedno z nejzachovalejších dřevěných měst ve Finsku z 19. století, které stojí za návštěvu v létě i v zimě.
Navštivte kavárnu Langin Kauppahuone, kde vám personál oblečený do starobylých oděvů nabídne zákusky a pečivo. Navštivte muzeum Packhouse a seznamte se s Wanha Herra, “starým pánem” neboli nejstarším dochovaným potápěčským oblekem na světě!

Vydejte se po pobřeží dalších 50 km na sever a nechte se okouzlit malou přímořskou vesničkou Lumijoki (G), která je jedním z neobjevených klenotů na trase Pohjola. Přístav Varjakka a jeho nádherná lodní kavárna jsou ideálním místem, kde si můžete vychutnat oběd s výhledem na moře.

Liminka (H), nejkrásnější finský mokřad, je pro pozorovatele ptáků a milovníky divoké přírody místo, které nesmí minout. Návštěva Liminky je nezapomenutelná, ať už v zimě na sněžnicích nebo lyžích, nebo v létě na horském kole, při discgolfu. Pozorování stěhovavých ptáků na jaře a v létě je unikátní zážitek.

Z Liminky je to jen 15 minut jízdy do Tyrnävä (I), kde najdete velmi citlivě zrekonstruovanou Mléčnou ulici (finsky Meijerikatu), která je dokladem průmyslového prostředí z počátku 20. století.

Kempele je malé městečko s příjemným venkovským prostředím a aktivitami pro rodiny.
Malý svah Köykkyri je v zimě nejmenším lyžařským střediskem Finska a v létě oblíbeným cílem horských kol a pěší turistiky. Pokud rádi nakupujete a s rodinou chcete zažít zábavu, za návštěvu může stát nákupní centrum Zeppelin a areál Zemppi s bowlingovou a plaveckou arénou a hernou pro děti.

Na ostrově Hailuoto (J) se ubytujete ve slavném hotelu Arctic Lighthouse, který se nachází vedle stále funkčního majáku Marjaniemi.

Půvabný ostrov Hailuoto tvoří písečné pláže, travnaté pláně, útesy a suché borovicové lesy. Marjaniemi je klidná rybářská obec s výraznou přímořskou atmosférou. Z hotelu je fantastický výhled na okolní moře. Na pláž je to jen kousek a dřevěná stezka vedoucí nádhernou pobřežní krajinou je velmi idylická.

Pěší a cyklistická turistika může začít hned u hotelu Arctic Lighthouse. Na výběr je několik tras. Vřele doporučujeme také ochutnat místní jídlo. V hotelové restauraci se podávají vynikající jídla, z nichž některá jsou výhradně ze surovin získaných v této oblasti.

Po snídani odjedete na letiště v Oulu. Vrátíte pronajaté auto. Odlet domů.
Pohjola trasa, Finsko v kostce, mapa

Doba trvání

9 dní / 8 nocí

Termíny

Odjezd denně po celý rok.

Ceny za osobu

Nocleh v hotelových pokojích:

pro 2 osoby
Od Kč 21 500 za osobu a minimálně 2 osoby
  •  

V ceně zahrnuto

V ceně není zahrnuto

Poznámky

  • Do Finska cestujete individuálně. Cestujete samostatně pronajatým vozem. Na cestu “Pohjola trasa, Finsko v kostce ” vám poskytneme brožuru se všemi potřebnými informacemi.
  • Vezměte prosím na vědomí, že tento itinerář je doporučenou trasou. Pokud byste chtěli strávit na cestě Pohjola méně nebo více času, změnit trasu nebo počet nocí strávených na určitém místě, můžeme vám snadno sestavit trasu na míru.

Galerie - Finsko v kostce