TAJGA, MOŘE A POLÁRNÍ KRUH
9 DNÍ

To nejlepší z Finska za polárním kruhem

Během této 9 denní okružní cesty s vlastní dopravou poznáte to nejlepší z Finska za polárním kruhem . Místní krajina je rozmanitá a zajímavá. Na západní straně se nachází rozsáhlý Botnický záliv, zatímco ve vnitrozemí leží tajga a její nekonečné boreální lesy jsou dýchající plíce Evropy. Tato subarktická oblast jižně od polárního kruhu skrývá tři úžasné národní parky: Oulanka, Riisitunturi a Syöte. Vládne zde nedotčená příroda, která nabízí fantastické možnosti pěší turistiky nebo cykloturistiky.

Prozkoumáte jedinečnou finskou subarktickou přírodu v národních parcích Oulanka, Riisitunturi a Syöte. Navštívíte husky chovatelskou stanici a sobí farmu a v zoologické zahradě Ranua se setkáte s nejrůznějšími arktickými zvířaty. V Rovaniemi překročíte polární kruh a vjedete do pravé arktické oblasti. A na závěr vašeho putování se zastavíte na Hailuoto, největším ostrově v Botnickém zálivu. Tento výlet je jedinečným zážitkem!

Po cestě budete ubytováni v hotelových pokojích a/nebo chatkách, snídaně jsou v ceně.

28260463451_d840eebc89_k
trails
Överkalix_kommun,_polcirkeln - copyright Rauenstein

Program

Přílet na letiště Oulu (A). Vyzvednutí pronajatého vozu. Cesta do Iso-Syöte (B) (2 hodiny). Přenocování v pokoji nebo chatce v hotelu Iso-Syöte. Oceňovaný hotel Iso-Syöte poskytuje ideální prostředí pro fantastický pobyt v subarktické oblasti. Hotel se nachází na vrcholu kopce Iso-Syöte a nabízí nádherný výhled na okolní krajinu.

To nejlepší z Finska za polárním kruhem, vaše objevování začíná dnes! Po snídani máte volný čas na prohlídku národního parku Syöte. Národní park Syöte, který se nachází asi 100 km jižně od polárního kruhu, je nejjižnější kopcovitou oblastí Finska a jedním z nejoblíbenějších národních parků v zemi. Národní park je pro návštěvníky přitažlivý díky rozmanité nabídce outdoorových aktivit, spoustě adrenalinových zážitků a všudypřítomnému klidu. Přírodu národního parku Syöte lze prozkoumávat pěšky, na kole nebo na kánoi. Pěší turisté a cyklisté si oblast Syöte zamilují. V oblasti se nacházejí různé naučné stezky a turistické trasy vhodné pro jednodenní výlety s celou rodinou i stezky pro zkušené cestovatele. Délka turistických tras přesahuje 100 kilometrů a jsou dostatečně značené. V národním parku je také spousta tras pro horská kola. Na místě si můžete půjčit horská kola a dokonce i elektrokola. Po národním parku také najdete různé chatky, kde si můžete odpočinout, dát si svačinu nebo dokonce přenocovat. Během pobytu venku si můžete být jisti, že dýcháte ten nejčistší vzduch: podél cest se vyskytují mechy a lišejníky, což svědčí o čistém a zdravém ovzduší v regionu. Dokonce i voda je zde té nejvyšší kvality. Není třeba kupovat balenou vodu, protože voda z kohoutku je v této oblasti vynikající. Voda v Syöte se získává z nedalekého pramene, takže se na dovolené můžete dokonce koupat v přírodní pramenité vodě. V této oblasti jsou i výborné podmínky pro rybaření, které je tu velmi oblíbené. Skvělý způsob jak si odpočinout a relaxovat.

Po snídani se rozloučíte se Syöte a pojedete autem do Jurmu (45 min). V této malé vesnici nedaleko Taivalkoski navštívíte jednu z nejstarších finských husky farem, Finn-Jann huskyfarm (C). Seznámíte se s přibližně 80 psy, kteří zde žijí, a dozvíte se, jak během léta a podzimu trénují na zimní dlouhé výlety se psím spřežením. S několika psy se vydáte na malou procházku do přírody a take si zde užijete místní oběd.

Po návštěvě se vydáte do další cílové destinace Kuusamo (D) (1h40min). Pokud budete chtít, můžete se zastavit v Taivalkoski a navštívit Jalavan Kauppa. Jalavan Kauppa je nejstarší soukromý obchod ve Finsku, který je stále v provozu. Tento fascinující obchod a kavárna z roku 1883, se nachází přímo v centru Taivalkoski. Pro návštěvníky je otevřeno po celý rok. Obchod Jalavan Kauppa připomíná spíše živoucí muzeum, ale přesto si v něm můžete koupit spoustu věcí a suvenýrů.

Po příjezdu do Isokenkäisten Klubi ve městě Kuusamo se ubytujete ve dvoulůžkových pokojích.

Dnes se můžete vydat do jednoho nebo více národních parků, které se nacházejí v okolí.
Národní park Oulanka (1 hodina jízdy autem od ubytování) je jedním z nejpůsobivějších a nejoblíbenějších finských národních parků. Národní park Oulanka je jedinečnou kombinací severní, jižní a východní přírody. Krajinu tvoří borové lesy, říční údolí s písčitými břehy a peřejemi a na severu rozsáhlé močály. Má jedinečný říční ekosystém a je příkladem nedotčeného boreálního lesa v blízkosti polárního kruhu. V parku se můžete projít po některé z mnoha stezek a prohlédnout si známé kaňony a visuté mosty a také navštívit jedny z nejpůsobivějších vodopádů ve Finsku.

Druhý národní park Riisitunturi je velmi malebný národní park. Z vrcholu Riisitunturi Fell je vidět rozlehlé jezero Yli-Kitka a za ním modravé svahy Kuusamo Ruka Fell. Oblast Riisitunturi se nachází v nejvyšší nadmořské výšce mezi Botnickým zálivem a Bílým mořem. Téměř bezlesé vrcholky dvojvrcholu tvořeného Riisitunturi a Pikku Riisitunturi jsou nejvyšším z několika vrcholů, které se tyčí do výšky přes 400 metrů nad mořem. Parkem vede dlouhá okružní trasa (cca 11 km), na které se můžete kochat nádhernými výhledy do krajiny.

Kdo chce, může si také rezervovat večerní pobyt v úkrytu na pozorování medvědů. Je to naprosto fantastický zážitek vidět a fotografovat divokého medvěda hnědého v jeho přirozeném prostředí.

Po snídani je čas opustit Kuusamo a vydat se na sever. Váš cíl Loma-Vietonen se nachází severně od polárního kruhu a cesta trvá 4 hodiny jízdy. Doporučujeme proto udělat si po dvou hodinách jízdy zastávku v jednom z nejseverněji položených zvířecích parků na světě. Arktický park Ranua (E) je domovem arktických druhů zvířat, jako jsou lední medvěd, rys, sněžná sova, sob, los, rosomák a další.

Po příjezdu do Rovaniemi (F) (1 hodina severně od Ranua) se ocitnete na polárním kruhu a vstoupíte do arktických oblastí naší planety. V městečku Rovaniemi, které je označováno také jako domov Santa Clause, můžete tuto magickou hranici polárního kruhu skutečně překročit. Doporučujeme také navštívit vědecké muzeum Arktikum v Rovaniemi, kde se dozvíte vše o místní arktické oblasti a také o Laponcích, původních obyvatelích Laponska. Váš dnešní cíl, Loma-Vietonen (G), se nachází 1 hodinu severozápadně od Rovaniemi.

Loma-Vietonen je hezké a milé rekreační středisko na břehu krásného jezera Vietonen. K dispozici je restaurace, sauna u jezera a malá pláž. Nocleh zajištěn v chatce nebo dvoulůžkovém pokoji dle dostupnosti. Můžete odtud podnikat různé výlety do přírody nebo výlety na kánoích (lze i s průvodcem). K dispozici jsou také SUP prkna, kánoe a jízdní kola k bezplatnému použití. Pokud se chcete vydat na vlastní pěst na túru, je zde spousta krásných značených naučných stezek. K zapůjčení za poplatek jsou k dispozici elektrokola a fatbiky.

Dnes se po snídani vydáte (30 min) k jezeru Reindeer Lake Resort (Puolukkamaan Pirtit). Tato autentická laponská sobí farma se nachází na břehu idylického jezera. V rámci hodinové návštěvy sobí farmy navštívíte soby a místní sympatická průvodkyně Anne-Mari vám bude vyprávět vše o sobech a životě na sobí farmě. Samozřejmě budete mít možnost místní soby nakrmit a také se s nimi vyfotografovat. Zbytek dne můžete strávit v Loma-Vietonen nebo dle vlastního uvážení.

Po snídani a odjezdu z ubytování se vydáte opět na jih. Před sebou máte zhruba čtyřhodinovou cestu, kterou však zpříjemní ve druhé polovině výhled na Bothnický záliv. Dále projedete kolem Kemi a poté Oulu. Patnáct minut jízdy od letiště v Oulu se nalodíte na trajekt, který vás během půl hodiny převeze na Hailuoto, největší ostrov v Botnickém zálivu. Jakmile se ocitnete na ostrově s písečnými dunami, čeká vás ještě půlhodinová jízda k hotelu Arctic Lighthouse (H). Tento jedinečný hotel se nachází přímo u krásného bývalého majáku a nabízí úchvatný výhled na moře. Hotel nabízí útulné pokoje, restauraci, velkou sluneční terasu a sauny. Přenocování v hotelu.

Teď, když jste na Hailuoto, je čas na úplný detox a odpočinek! Hailuoto je největší ostrov v Botnickém zálivu. Nachází se poblíž severního cípu zálivu, přibližně 150 kilometrů jižně od polárního kruhu. Krajinu ostrova tvoří písečné pláže, dva kilometry široká náhorní plošina, kopce, útesy a suché borovice.

Hailuoto je dlouhodobě známé místo pro studium ptáků. Vodnímu ptactvu se zde velmi daří a to na místních loukách, velkých mělčinách, útesech a zátokách. Hailuoto je také známé svou tradiční kulturou a červenými rybářskými vesnicemi. Turisty vítá nejen příjemná pobřežní atmosféra, ale také venkovské prostředí, které se vyznačuje otevřenými poli a malebnými statky. Celý ostrov Hailuoto je součástí národně významného kulturního prostředí Finska.

Bohatý ekosystém ostrova vás zve k relaxaci při projížďkách na lodi, pěší turistice nebo sběru lesních plodů v okolních lesích. Krásné scenérie a rozmanitý terén dělají z Hailuoto oblíbenou destinaci take pro milovníky horských kol. Maják Keskiniemi, pivovar Hailuodon a zvuková instalace Organum jsou skvělá místa, která můžete navštívit právě na kole.

Po snídani se vrátíte k trajektu a vrátíte se na pevninu. Na blízkém letišti v Oulu vrátíte pronajaté auto a odletíte zpět domů.

Doba trvání

9 dní / 8 nocí

Termíny

Příjezdy denně mezi 1. 5. – 31. 10. 2024

Ceny za osobu

Hotelové pokoje a chata

pro 2 osoby
Od Kč 20 970 za osobu a minimálně 2 osoby
  •  

V ceně zahrnuto

V ceně není zahrnuto

Poznámky

  • Do Finska cestujete individuálně. Pronajatým autem cestujete samostatně. Od nás obdržíte brožurku se všemi potřebnými informacemi ohledně vaší cesty ‘to nejlepší z Finska za polárním kruhem’.

Galerie