ZIMNÍ DOVOLENÁ V SOULADU S PŘÍRODOU
5 DNÍ

Pět dní v tajemném národním parku Hossa

Zimní dovolená v jednom z nejpůsobivějších finských národních parků je nezapomenutelným zážitkem. Starobylé boreální lesy národního parku Hossa, zahalené do husté bílé sněhové pokrývky, mají v zimě silnou mystickou atmosféru.

Hossa je opravdovým rájem pro milovníky běžeckého lyžování, stejně jako pro ty, kteří touží po zimní cyklistice nebo chůzi na sněžnicích! Víceúčelové trasy národního parku Hossa pro zimní cyklistiku a pěší turistiku vás zavedou k nejznámějším atrakcím tohoto národního parku. V zimním období můžete obdivovat historické skalní malby Värikallio mnohem blíže než v jiných ročních obdobích.

Čtyři noci strávíte v Kainuun Luontoretket (Kainuu Nature Tours) přímo na okraji národního parku Hossa. Z půvabných srubů a pokojů na břehu jezera Joukojärvi se otevírá výhled na jezero a národní park vzdálený pouhých 500 metrů. Přirozenou součástí života v Hosse je také lov a rybolov. Manuální zručnost se v rodině majitele ubytování dědí a současný majitel Timo v této tradici pokračuje a vyrábí předměty ze zdrojů, které příroda poskytuje. Spoustu těchto zajímavých předmětů uvidíte všude kolem sebe.

Společnost Kainuu Nature Tours se vydala cestou odpovědného cestovního ruchu, stejně jako národní organizace Visit Finland, a ve své činnosti se zavázala dodržovat zásady udržitelného rozvoje. Ubytování funguje na solární systém, který vyrábí elektřinu pro každodenní potřebu. Podávané jídlo je lokální a ekologické. Jako voda pro domácnost se používá voda ze studny a jezera. Domácí odpad se kompostuje v rychlokompostéru. Kompostovatelné jsou i venkovní toalety. Všechny kompostované materiály se pak používají k hnojení lesa.

Během pobytu budete mít po celý den k dispozici elektro “fatbike” a také pár takzvaných “kluzných sněžnic”. Kombinují ty nejlepší aspekty lyží a sněžnic. Kluzné sněžnice jsou nejlepší při pohybu v uzavřeném prostoru v kopcovitém lese. A takových terénů je v Národním parku Hossa v zimě dostatek. Po aktivitách si můžete odpočinout v sauně vytápěné dřevem.

Přestože se Hossa nachází 120 km jižně od polárního kruhu, polární záře je zde často k vidění. Prosinec většinou přináší hodně sněhu a oblačnosti a obloha je tmavší než na jaře. Leden až březen jsou oblíbenými měsíci pro hledání polární záře. Leden je v Hosse tradičně nejchladnějším měsícem. Únor a březen mjí stálé počasí, teploty jsou příjemné a sněhu je stále dostatek. Období kolem jarní rovnodennosti (21. března) se také obvykle vyznačuje větší sluneční aktivitou.

Obklopte se klidem a vychutnejte si soulad s přírodou.

Národní park Hossa, zimní stezka Julma-Ölkky
Běh na lyžích při západu slunce
Zamrzlý vodopád v národním parku Hossa, zimní dovolená

Program

Přílet na letiště Kuusamo a transfer do Hossy (1h 10′). Ubytování ve vybraném ubytovacím zařízení.

Celé tři dny si můžete užívat klidnou a tajemnou atmosféru národního parku Hossa. Zimní dovolená zde je skutečně fascinující.

S lyžemi Skinbased XCD GT 160 cm můžete snadno prozkoumat místa v Hosse, kam byste se jinak nedostali. Tyto sněžnice kombinují ty nejlepší aspekty lyží a sněžnic a jsou skvělým dopravním prostředkem v zasněžených lesích národního parku Hossa. Vázání je vhodné pro téměř všechny zimní boty. Snadno se nastavují a připevňují k noze. Lyže Skinbased si půjčíte take s horskými expedičními holemi Swix.

Elektricky poháněné kolo Tunturi Emax fs je naprosto dokonalým prostředkem pro projížďku nádhernou zimní krajinou Hossy. Dostupné velikosti rámu jsou S, M a L. Pokud budete využívat hlavně úroveň eco-assist a úroveň trail/boost pouze v úsecích do kopce, vystačí vám baterie na 50 km. Pokud chcete podniknout delší výlet, jsou k dispozici náhradní baterie. Součástí vypůjčky je přilba a 30 minutová lekce techniky jízdy na horském kole.

Přímo od vašeho ubytování začínají tři různé zimní trasy: běžkařská trasa Puukkojärvi (17 km), zimní stezka Lounaja (16 km) a stezka “Starý chléb” (30 km). Podrobnější informace o těchto trasách najdete na naší stránce “Národní park Hossa v zimě”.

Lyže Skinbased i E-fatbike jsou vám k dispozici po celý den. Třetí den můžete relaxovat v sauně a odpočívat s knížkou v ruce nebo pokud máte chuť na další akci, můžete si na místě zapůjčit další vybavení.

Vaše zimní dovolená v Hosse končí. Po snídani transfer na letiště Kuusamo a odlet domů.
Mapa - zimní dovolená v souladu s přírodou

Doba trvání

5 dní / 4 nocí

Termíny

Obdoba 18. 1. – 22. 3. 2025: každý týden v sobotu
Období 1. 12. 2024 – 17. 1. 2025 a 23. 3. – 31. 3. 2025: denně

Ceny za osobu

Kainuu Nature Tours nabízí tři typy ubytování:
 • Zažijte autentickou atmosféru a klid přírody v pokoji Aitta pro dvě osoby. Tento poloroubený srub nabízí luxusní hotelové postele a útulný krb, zatímco vy budete obdivovat nádherný výhled na národní park.

 • Chata Körmelö byla původně postavena ve 20. letech 20. století a funguje jako přístavba poloroubené srubové chaty Aitta. Srub Körmelö má dvě lůžka a jednu přistýlku.

 • Chata Joukojärvi pirtti byla původně postavena v 90. letech 19. století a nyní se nachází na krásném místě vedle národního parku Hossa. Zrekonstruovaná kuchyně, solární elektřina a tradiční detaily vytvářejí jedinečnou atmosféru. V patře na vás čekají pohodlné postele pro osm osob. A zimní dovolená by samozřejmě nebyla úplná bez sauny, kterou budete mít plně k dispozici. Vytápění dřevem vnáší do chaty hřejivou atmosféru.

Pokoj Aitta

pro 2 osoby
15 170 za osobu
 •  
 •  

Chata Körmelö

pro 2 až 3 osoby
Od Kč 12 400 za osobu
 • při 2 osobách: 16 080 Kč za osobu
 • při 3 osobách: 12 400 Kč za osobu

Chata Joukojärvi Pirtti

pro 2 až 8 osoby
Od Kč 9 210 za osobu
 • při 2 osobách: 18 480 Kč za osobu
 • při 3 osobách: 14 010 Kč za osobu
 • při 4 osobách: 11 770 Kč za osobu
 • při 5 osobách: 10 430 Kč za osobu
 • při 6 osobách: 9 880 Kč za osobu
 • při 7 osobách: 9 500 Kč za osobu
 • při 8 osobách: 9 210 Kč za osobu

V ceně zahrnuto

V ceně není zahrnuto

Poznámky

 • Do Finska cestujete individuálně. Místní průvodci mluví anglicky. Doporučujeme proto základní znalost anglického jazyka.

Galerie - Zimní dovolená v souladu s přírodou