Nastala doba kdy sluneční cyklus přechází z období nižší aktivity do období slunečního maxima, kdy lze očekávat mnohem silnější a intenzivnější polární záře.

Podle Jyrkiho Manninena, zástupce ředitele geofyzikální observatoře Sodankylä ve finském Laponsku, slibuje letošní podzim ve Finsku velmi vzrušující a bohaté období na spatření aurora borealis.

Aktivitu a intenzitu polární záře určuje jedenáctiletý sluneční cyklus, který se pohybuje od slunečního minima (nejnižší sluneční aktivita) po sluneční maximum (nejvyšší sluneční aktivita). Severní polokoule nyní vstupuje do období vyšší sluneční aktivity, kdy dochází ke zvýšenému výskytu slunečních erupcí a slunečních skvrn.

“Toto období je z hlediska sluneční aktivity nejlepší,” řekl Manninen. “Například poslední srpnový víkend byl skvělý pro pozorování polární záře, alespoň tedy podle předpovědi a měřících přístrojů. Ve skutečnosti pak samozřejmě záleží na místním počasí a oblačnosti, zda lidé polární záři mohli vidět či nikoli.”

Nejlepší měsíce na pozorování jsou září a říjen! Nejlepší dobou pro pozorování aurora borealis ve Finsku jsou měsíce září a říjen, protože obloha bývá jasnější než v zimě a noci jsou tmavší bez sněhu.

Dokud není sníh a země je tmavá, je vidět nejkrásnější aurora borealis, protože kontrast je nejlepší. Když napadne sníh, všechna světla se od sněhu odrážejí a polární záře nevypadá tak nádherně jako na tmavé zemi.

Jyrki Manninen, zástupce ředitele geofyzikální observatoře Sodankylä ve finském Laponsku Tweet

Kromě toho v tomto ročním období bývá nejsilnější sluneční vítr, který sluneční záři zvětší do velké šířky.

Manninen nicméně také upozornil, že podle některých studií jsou polární záře nejsilnější v době podzimní rovnodennosti, která letos připadá už na 22. září.

Zdroj: Eye On The Arctic a Yle News