Chystáte se do Finska, nebo ještě výše do Laponska? Navštívíte tuto krásnou zemi v zimě? Co zabalit do Laponska? Čtěte dál a ujistěte se, že se na svoji cestu na sever vydáte dostatečně vybaveni.

Určitě znáte větu: “Není špatného počasí, jen špatného oblečení.”

Základní doporučení a informace, co si s sebou zabalit do Finska a Laponska:

  • Počítejte s tím, že v celém Finsku je v zimním období opravdu chladno. Nebojte se však, že se nebudete mít kde ohřát. Jakékoliv vnitřní prostory (kavárny, hotely, restaurace) jsou příjemně vytopeny. Do restaurací a barů v Laponsku se s čistým svědomým můžete vydat “jen” ve sportovních kalhotech a fleesové mikině. Boty na podpatku s klidem nechejte doma.
  • Základem je mít kvalitní svrchní vrsty: tedy nepromokavou teplou bundu, zateplené kalhoty, vhodné boty, hřejivé rukavice a čepici. Ostatní vrstvy oblečení volte v přírodních materiálech jako je vlna, směs vlny a bavlny, hedvábí, viskóza a polyester. Kvalitní termoprádlo bude pak vaším nejvěrnějším společníkem. Mějte s sebou pro jistotu jeden náhradní set (termo kalhoty a termo triko).
  • Do dobré, teplé a nepromokavé bundy se nebojte investovat. Můžete si pořídit i bundu, která se skládá ze dvou vrstev. Připnutím extra vnitřní výplně se bunda stane extra hřejivou. V teplejších zimách ji pak můžete používat bez vnitřní výplně. Nebude vám tak zbytečně viset doma ve skříni bunda, která by pro naše místní zimy byla moc teplá.
  • Speciální pozornost si zaslouží výběr bot, protože nohy v teple a výběr kvalitní obuvi je základem. Doporučujeme si s sebou sbalit dva páry bot. První pár obuvi budou robustní a teplé boty (sněhule) určené speciálně do sněhových podmínek. Druhé boty jsou lehčí, nepromokavé pohorky. Všechny boty by neměly být moc těsné. Počítejte s tím, že budete mít extra vlněné ponožky na noze.
  • Nepodceňujte ani výběr rukavic, čepice a ponožek. Bez těchto doplňků v zimním Laponsku neobstojíte. Sbalte si náhradní čepici (celkem mějte tedy alespoň dvě) a náhradní pár teplých rukavic. Hodit se vám budou také tenké rukavice, které můžete použít pod vrchní rukavice. Ochrání vás před chladem a do kapsy se vám vždycky vejdou. Ponožky z bavlny nebudou dostačující. Buďte si jisti, že máte i ponožky vlněné.
  • Vždycky s sebou mějte vhodnou kosmetiku, tedy krém na obličej určen do mrazu (např. Weleda krém do chladného počasí nebo obyčejná modrá Indulona), krém na ruce a balzám na rty. Jestliže jedete do Laponska v únoru a později, sbalte si i sluneční krém a sluneční brýle.
  • Jestli plánujete vyrazit do divočiny na psím spřežení, sněžném skútru nebo na sněžnicích, je pravděpodobné, že vám bude půjčeno speciální oblečení pro tyto účely (tedy teplá kombinéza, speciální boty, rukavice a jiné). Vyplatí se si tuto informaci zjistit předem.
  • Cestujete-li s dětmi, platí pro jejich oblečení stejná pravidla jako pro vás. Jen se ujistěte, že pro ně máte dostatek náhradního oblečení. Velmi doporučujeme pořídit kvalitní teplou kombinézu. Namísto šály pořiďte dětem kuklu, která chrání krk dítěte a může sloužit i jako extra vrstva pod čepici.

  • Vhodné oblečení a vybavení jistě v případě potřeby zakoupíte i ve Finsku. Specializované obchody jsou tam na každém rohu.

Laponská zima je přenádherná a magická, zvláště pak když vám není zima. Vhodná výbava je tedy základem pro pohodový pobyt za polárním kruhem.

Zdroj: herfinland.com