JEZERA, KULTURA A DIVOKÁ ZVÍŘATA
9 DNÍ

Jezerní krajina, oblast nekonečných prázdninových možností

Finsko jezera, to spolu jednoznačně souvisí. Jezerní krajina se nachází uprostřed Finska, 650 km severně od hlavního města Helsinek a pouhých 270 km jižně od polárního kruhu.

Jezerní krajinu tvoří šest fascinujících destinacíVuokattiWild Taiga Kuhmo-SuomussalmiHossaPaljakkaUkkohalla a Kajaani-jezero Oulujärvi.

V oblasti jezerní krajina poznáte jak jižní, tak severní krajinu Finska – během jednoho výletu můžete vidět velká jezera, svěží kopce, členité soutěsky, skalnaté svahy a národní parky. V létě je jezerní krajina prázdninovým rájem s modrými jezery a čistou vodou, písčitými plážemi a věčně zelenými borovicovými lesy. Pozorování zvířat a fotografování okolí patří k oblíbené aktivitě ve Finsku. Přibližte se divokým zvířatům a fotografujte medvědy a další šelmy v jejich přirozeném prostředí. Vuokatti je také známé jako celoroční zimní destinace.

Nejhlubší kořeny finské kultury a tradice známého eposu Kalevala žijí a dodnes stále vzkvétají hlavně díky bohaté kulturní nabídce sestávající z okouzlujících akcí, zážitků a míst k návštěvě, zejména v Kuhmo, městě literatury UNESCO.

Vítejte v srdci Finska a seznamte se s nejšťastnějšími lidmi na světě! Zažijte kouzlo jezerní krajiny v té nejčistší podobě a s místními lidmi.

Finsko a jezera, úžasné partnerství!

Dávejte pozor na soby na silnici
20220923-DSC04759
Národní park Hossa, skalní malby u Värikallio

Program

Přílet na letiště Kajaani, Oulu nebo Kuopio. Vyzvednutí vámi pronajatého vozu. Ubytování v hotelu v Kajaani.

Ahoj Finsko a jezera! Kajaani (A) je hlavním městem regionu jezerní krajiny (Kainuu) ve Finsku. Navštivte 370 let staré město Kajaani ležící podél řeky Kajaaninjoki a u jezera Oulujärvi. Krajina u jezera je obklopena písečnými plážemi a velkým množstvím souostroví. Město je také známé svou literaturou, čistou přírodou, hudbou a kulturními akcemi.

Zřícenina hradu Kajaani je nejsevernější kamenná hradní zřícenina na světě. Nachází se na malém ostrově v řece Kajaaninjoki v centru města. V současnosti se v létě na říčním kanálu konají místní akce ve veslování, při nichž se používají úzké a dlouhé dřevěné čluny v původním stylu.

Pokud se chcete vydat na celodenní výlet po vodě, vřele doporučujeme zpáteční výlet (7,5 hodiny) na ostrov Ärjänsaari na jezeře Oulujärvi. Ärjänsaari je nazýván perlou Oulujärvi a na tento panenský ostrov se dostanete parníkem S/S Kouta nebo místní lodní dopravou.
Sto let starý parník S/S Kouta je nejsevernější parník, který je stále v provozu a je poháněn skutečným parním kotlem na dřevo. Plavba na jezeře Oulujärvi je opravdu nádherným zážitkem.

Parník S/S Kouta nabízí také kratší večerní plavby po řece Kajaani (1,5 hodiny) a po jezeře Oulujärvi (2,5 hodiny).

Vezměte prosím na vědomí, že parník S/S Kouta je v provozu pouze v červenci (středa, čtvrtek, pátek a sobota). Ceny se pohybují od 750 do 1.500 Kč. Tyto volitelné výlety je třeba rezervovat předem.

Přenocování v hotelu v Kajaani.

Paltamo (B) vítá své navštěvníky v “zemi obrů” krásnou přírodou a jezerem Oulujärvi. Pět z deseti nejvyšších mužů světa bylo z Evropy a z této pětice tři pocházeli z Finska. Kořeny všech tří mužů sahají až sem, do Paltama, kde ožívají jejich příběhy. Finsko a jezera… ve Finsku je prý více než 188 000 jezer. Jezero Oulujärvi je páté největší jezero ve Finsku.

Dnes se v okolí kopců Kivesvaara můžete věnovat především outdoorovým aktivitám jako je pěší turistika (skalní park Kainuu), rybaření a jízdě na fatbiku.

Milovníci golfu mohou zvážit návštěvu Paltamo Golf, jednoho z nejkrásnějších finských golfových hřišť. Fairwaye jsou lemovány nádhernou přírodní krajinou se skalisky, lesy a břehy jezera Oulujärvi.

Váš nocleh bude nezapomenutelným zážitkem. Noc strávíte v Arctic Giant kabině.
Jedinečná chaloupka má velké okno do krajiny, které vám umožní odpočívat a přímo z postele pozorovat divokou přírodu jezerní krajiny. Noc v tomto přezdívaném “ptačím hnízdě” vám dá zapomenout na spěch a stres všedních dní. Pocítíte naprostý klid a pohodu. Není nic lepšího než se probudit na vrcholu kopce do svítání ranních paprsků v této úžasné scenérii.

Různorodá krajina Paljakky (C) nabízí přírodu ve všech jejích podobách: kopce, lesy, jezera a potoky. Z vrcholu kopce Paljakka budete mít nádherný výhled sahající daleko k obzoru. Odpočívejte nebo buďte aktivní v klidném prostředí divoké přírody. Přírodní oblast

Paljakka je jedinou oblastí v jezerní krajině (dokonce jedinou ve Finsku), kde se dosud nacházejí rozsáhlé plochy nedotčených lesů. V Paljakce navštívíte také nejstarší prales v Evropě.

Hepoköngäs je jedním z nejvyšších finských vodopádů. Nejpůsobivější je na jaře a začátkem léta. Tento snadno přístupný vodopád získal ve Finsku dvě ocenění: “Nejkrásnější vodopád Finska 2014” a “Přírodní lokalita Finska, kterou stojí za to navštívit 2022”.

Během pobytu v letovisku Paljakka si můžete objednat následující volitelné aktivity:

 • Lov pstruhů duhových:
  Pondělí v 16:00 hodin, doba trvání: 2 hodiny.
  Cena: 2 160 Kč za osobu.
 • Přírodovědná exkurze na rozhlednu včetně piknikového oběda:
  Úterý v 10:00 hodin, doba trvání: 3 hodiny.
  Cena: 1 510 Kč za osobu.
 • Jízda na vodním skútru po řece (2 osoby na vodním skútru):
  Středa ve 12:00 hodin, doba trvání: 1,5 hodiny.
  Cena: 5 390 Kč za osobu.
  Příplatek, pokud chcete řídit vlastní vodní skútr bez spolujezdce: 2 160 Kč.
 • Pěší turistika po lesních stezkách včetně piknikového oběda:
  Čtvrtky ve 12:00 hodin, doba trvání: 2 hodiny.
  Cena: 1 510 Kč za osobu.
 • Výlet na elektrickém fatbiku:
  Pátky ve 12:00 hodin, doba trvání: 3 hodiny.
  Cena: 1 940 Kč za osobu.
 • Sauna u jezera:
  V sobotu v 9:00 hodin, doba trvání: 2 hodiny.
  Cena: 1 300 Kč za osobu.
 • Jízda na čtyřkolkách 28 km (2 osoby na čtyřkolce), včetně GPS mapy a benzínu:
  Neděle v 10:00, doba trvání: 2 hodiny.
  Cena: 2 800 Kč za osobu.
  Příplatek, pokud chcete řídit vlastní čtyřkolku bez spolujezdce: 2 160 Kč.

Tyto volitelné aktivity si můžete rezervovat předem nebo zakoupit na místě.

Po večeři strávíte noc ve fantastické chatě s prosklenou střechou na břehu jezera. Ze dvou okenních stěn sahajících od podlahy ke stropu je fantastický výhled na jezero, okolní lesy a oblohu. Z vyhřívané venkovní vířivky na terase si můžete vychutnávat půlnoční slunce.

Letovisko Ukkohalla (D) je jedinečná celoroční prázdninová destinace na břehu jezera Syväjärvi ležící vedle nejvyšších kopc jezerní krajiny. V Ukkohalle je divoká příroda skutečně na dosah ruky a vše je snadno dostupné pěšky.

Pokud se chcete vydat na pěší túru nebo na horské kolo, doporučujeme jako cíl cesty nádherný a malebný dvojitý vodopád Komulanköngäs vzdálený pouhých 3,5 km od střediska. Další pěší túra vede k rozhledně Paljakkavaara.

Už jste někdy vyzkoušeli discgolf? Tato zábavná aktivita na čerstvém vzduchu s frisbee vás určitě bude bavit!

Pokud máte rádi spíše vodní aktivity, Ukkohalla má co nabídnout: například šlapadla, paddleboard (SUP) nebo Cable Wakeboarding neboli jízdu na vodních lyžích. A po náročném dni stráveném venku je SaunaWorld ideálním místem pro relaxaci a odpočinek v krásné scenérii jezera Syväjärvi. Devět různých vnitřních a venkovních saun a lázní s osvěžujícími bazény s masážním vybavením uvolní vaše tělo i mysl.

Během pobytu v letovisku Ukkohalla si můžete objednat následující volitelné aktivity:

 • vstup do saunového světa a lázní: 615 Kč na dospělou osobu; 330 Kč za dítě ve věku 4-12 let
 • zapůjčení fatbiku na 3 hodiny: 1.025 Kč
 • zapůjčení e-fatbiku na 3 hodiny: 1.845 Kč
 • zapůjčení SUP prkna na 1 hodinu: 535 Kč
 • půjčení šlapadla na 2 hodiny: 1.025 Kč
 • wakeboarding na 3 hodiny (včetně neoprénového obleku) : 1.025 Kč

Tyto volitelné aktivity si můžete rezervovat předem nebo zakoupit na místě.

Večeře v restauraci a nocleh v rekreačním apartmánu v letovisku.

Dnes pojedete delší úsek mezi Ukkohallou a Hossou. Po cestě je několik zajímavých zastávek.

Sobí farma Poroparoni se nachází jen 15 km od střediska Ukkohalla. Při návštěvě sobí farmy nahlédnete do každodenního života sobů a jejich chovatelů. Během návštěvy vám pastevec sobů osobně poví více o životě na farmě.

Nezapomeňte mít oči otevřené na silnici č. 5 mezi městy Suomussalmi a Hossa! Asi 20 minut od projetí Suomussalmi se po vaší pravé straně náhle jako nějakým velkým kouzlem vynoří téměř tisícihlavá skupina, která tvoří Tichý lid. Určitě se zde zastavte a vychutnejte si jedinečnou atmosféru této zajímavé umělecké instalace. Vřele doporučujeme take ochutnat vynikající palačinky a lívance, které zde v místním bistru připravují.

Historie krajiny národního parku Hossa (E) sahá až do doby kamenné. Oblíbená turistická oblast byla v roce 2017 na počest stého výročí založení Finska vyhlášena čtyřicátým finským národním parkem. Národní park Hossa nabízí návštěvníkům snadno přístupné stezky, kopce se strmými svahy, tekoucí potoky a průzračná jezera. V Hosse najdete jedinečné mystické skalní malby Värikallio, krásný lišejníkový les a největší finské kaňonovité jezero Julma-Ölkky.

Informační centrum Hossa a jeho speciální expozice návštěvníky dobře seznamí s jedinečnou přírodou a poskytnou užitečné tipy na výlety.

Přenocování v národním parku nebo v jeho blízkosti.

POZNÁMKA: na této východní hranici Finska je vynikající příležitost vidět ve volné přírodě medvědy, vlky a rosomáky. Je zde několik míst, kde můžete strávit odpoledne, večer nebo dokonce celou noc v pozorovací chatě v blízkosti těchto divokých zvířat. Je to velmi silný zážitek, který vřele doporučujeme! Právě šestý a sedmý den vašeho putování jsou nejlepšími dny, kdy můžete do programu zahrnout pozorování divoké zvěře. Pokud o to máte zájem, dejte nám prosím vědět. Zahrneme tuto aktivitu do naší cenové nabídky.

Dnešní den představuje nejdelší vzdálenost, kterou ujedete. Vzdálenost z Hossy do cíle v Kuhmo (F) je přibližně 200 km. Po cestě můžete udělat několik zastávek.

Během vaší cesty narazíte na silnici Raattentie, která je známá díky urputným bojům, které se zde odehrávaly během tzv. zimní války za druhé světové války. Za návštěvu rozhodně stojí muzeum zimní války a působivé místo válečného památníku.

Blíže ke Kuhmu se nachází stylová vesnička Lentiira, kde se můžete zastavit na oběd nebo strávit nějaký čas rybařením.

Vaším dnešním cílem je Kuhmo, město literatury UNESCO. Nádherná příroda a bohaté kulturní dědictví jsou nezbytnou součástí tohoto města. V návštěvnickém centru Petola, které se nachází hned vedle hotelu Kalevala, se seznámíte s finskými velikány: medvědem hnědým, vlkem, rysem a rosomákem. Dozvíte se vše o nich: jak vypadají a zní, jak poznáte jejich stopy v přírodě a jak se pohybují.

V centru města Kuhmo najdete další kulturní a architektonické skvosty.

Umělecké centrum Kuhmo je fantastickým místem pro divadelní umění. Jeho nejznámější akcí je každoroční Festival komorní hudby Kuhmo, který se každoročně řadí mezi významné světové hudební festivaly a je jedním z hlavních důvodů, proč bylo centrum umění Kuhmo vůbec postaveno. Festival komorní hudby Kuhmo se koná každoročně druhý a třetí týden v červenci. Juminkeko, informační centrum pro národní epos Kalevala a karelskou kulturu, sídlí v budově kulturního centra, které je rovněž vynikajícím příkladem finské dřevěné architektury.

Přenocování v hotelu.

Po příjezdu do Vuokatti (G) vás přivítá nádherný kopec Vuokatinvaara, z kterého můžete obdivovat daleké scenérie. Vuokatti je jediné finské letovisko, které nabízí celoroční zimní aktivity. První lyžařský tunel na světě, vybudovaný v roce 1998, nabízí možnost celoročního tréninku běžeckého lyžování.

Vuokatti má také jednu z nejlepších písečných pláží ve Finsku, pláž Hiukka u jezera Sapsojärvi.

Pokud chcete strávit více času v nedotčené přírodě, pak se v okolí nacházejí dva zajímavé národní parky: národní park Hiidenportti s působivými kaňony a národní park Tiilikkajärvi s krásným jezerním pobřežím.

Ve Vuokatti vám Holiday Club Katinkulta nabízí možnosti prakticky jakéhokoli druhu aktivit, od golfu po fitness trénink a bowling. Wellnes park a saunový svět je rájem 20 různých bazénů, vířivek, saun a masážních sprch.

Přenocování v hotelu.

Sbohem Finsko a jezera! Po snídani odjedete na letiště Kajaani, Oulu nebo Kuopio. Vrátíte pronajatý vůz. Odlet domů.

Doba trvání

9 dní / 8 nocí

Termíny

Příjezdy denně mezi 01. 06. – 15. 10. 2024

Ceny za osobu

Různé hotelové pokoje a chaty:

pro 2 osoby
Od Kč 30 570 za osobu a minimálně 2 osoby
 •  

V ceně zahrnuto

V ceně není zahrnuto

Poznámky

 • Do Finska cestujete individuálně. Pronajatým autem cestujete samostatně. Od nás obdržíte brožurku se všemi potřebnými informacemi ohledně vaší cesty ‘Jezera, kultura a divoká zvířata’.
 • Vezměte prosím na vědomí, že tento itinerář je pouze návrh trasy. Pokud byste chtěli v jezerní krajině strávit méně nebo více času, změnit trasu nebo počet nocí strávených na určitém místě, můžeme vám snadno sestavit trasu na míru.

Galerie 'Finsko a jezera'