LETNÍ ZÁBAVA PRO RODINY
8 DNÍ

Krásná rodinná dovolená v jezerní krajině

Je jen málo zemí, které jsou stejně přátelské k dětem jako Finsko. Cestovat do Finska s dětmi je skutečná radost a proto tato letní dovolená s dětmi ve Finsku bude čistá letní zábava pro celou rodinu.

Během osmi dnů prozkoumáte nádhernou oblast jezerní krajiny uprostřed Finska, zhruba v půlce cesty mezi hlavním městem Helsinky na jihu a nejsevernějším cípem země u norských hranic. Čeká na vás spoustu aktivit uvnitř i venku, při jednodenním výletu na tajemný ostrov se budete cítit jako pirát, setkáte se s proslulými soby od Santy Clause, na louce spatříte armádu přátelských strašáků, prozkoumáte jeden z nejnovějších finských národních parků a zazpíváte si v “kouzelném lese”.

Letní dovolená s dětmi také nabízí rodinné ubytování. Ubytujete se na třech různých místech, z nichž každé má zcela jinou atmosféru.

První čtyři noci budete bydlet ve Vuokatti v rodinném apartmánu v blízkosti Holiday Clubu s nádhernými krytými lázněmi. Děti si jistě užijí místní vodní svět. K dispozici jet tu také bowlingová dráha a mnoho dalších indoorových sportů, které můžete vyzkoušet. Venku jsou možnosti téměř neomezené – turistika, cyklistika, dobrodružný park s lanovým centrem, zábava na pláži a mnoho dalšího.

Útulná chata na hranici tisíciletého národního parku Hossa vám zajistí rychlý přístup k mnoha stezkám, které se vinou divokou přírodou. Cyklistika, pěší turistika, kanoistika a jízda na kajaku jsou zde skvělými lákadly na čas strávený v přírodě.

Poslední místo této rodinné dovolené je velmi výjimečné. Vydáte se po stopách obrů. Obři jsou prosté a srdečné bytosti, ale také velmi plaché. Obvykle se lidem neukazují. Obři však mají nesmírně rádi ptáky a motýly, kterých je v jejich domovině – jezerní krajině – spousta. Na vrcholu kopce s výhledem na velké jezero Oulujärvi si obři postavili tzv. ptačí budky, aby jejich oblíbené přátele přilákali. Nakonec však budky skončily tak velké, že se hodí spíše k ubytování lidí než ptáků. A tak se poslední noc ubytujete v jedné z těchto luxusních ptačích budek, ze které se můžete kochat západem slunce nad lesy a jezerní krajinou.

Tato finská letní dovolená s dětmi podnítí fantazii dospělých i dětí a zůstane ve vašich vzpomínkách ještě dlouho po návratu.

Julma-Ölkky kaňonské jezero
Poutavá umělecká instalace " Tiší lidé"
Krmení sobů na sobí farmě

Program - Letní dovolená s dětmi

Přílet na letiště Kajaani, Oulu nebo Kuopio. Vyzvednutí pronajatého vozu. Cesta do Vuokatti (A) (40 minut z letiště Kajaani, 2,5 hodiny z letiště Kuopio nebo Oulu. Ubytujte se ve svém ubytování ve Vuokatti.

Dnes začíná letní dovolená s dětmi a vy můžete prozkoumat mnoho místních aktivit ve Vuokatti a okolí. V lázních Katinkulta najdete řadu bazénů, vířivek, k dispozici jsou vám také tobogány a hydromasáže. Vodní svět se jistě bude líbit i dětem. Saunový svět má pánskou a dámskou část. V obou sekcích jsou k dispozici tradiční a parní sauny. Pravá kouřová sauna se nachází vedle venkovního bazénu. Druhý a čtvrtý den budete mít volný vstup do lázní Katinkulta.

Ale když bude svítit slunce, doporučujeme jít také ven! Vuokatti je především o sportu a aktivním pobytu v přírodě.

Místní Vuokatti Ski Service půjčuje “fatbike”, horská kola, elektrokola, dokonce i hybridní kola! Cyklistická přilba je vždy v ceně.

V parku Vuokatti Adventure Park si můžete vyzkoušet své dovednosti vysoko na stromech v lanovém parku, kde jsou stezky pro děti i dospělé.
Samozřejmě se můžete vydat také na pěší túru nebo jen tak odpočívat či si udělat piknik na pláži Hiukka.

A co když počasí nebude moc dobré? Žádný strach, Vuokatti má dva skvělé kryté zážitkové parky, oba se nacházejí ve stejné budově. Go Vuokatti a Vuokatti Superpark nabízejí vzrušující aktivity, jako je lezení, skákání na trampolíně, míčové hry, motokáry, frisbee, minigolf a dokonce i laserové střílečky, paintball a místnost s virtuální realitou.

Ať už si vyberete jakoukoli aktivitu, váš den si užijete!

Jezero Oulujärvi je páté největší jezero ve Finsku. Ostrov Ärjänsaari (B) s dlouhými písečnými plážemi a vysokými břehy je klenotem jezera Oulujärvi. Díky svému zvláštnímu tvaru působí tajemně a přitažlivě. Kolem ostrova vede stezka dlouhá asi 10 km, ale můžete se rozhodnout i pro kratší túru, když si vyberete kratší úsek stezky. Stezky jsou snadno schůdné. Po cestě se prochází podél písečných dun a borovými lesy.

Letní kavárna na ostrově Ärjänsaari nabízí spoustu místních lahůdek. Mezi nejoblíbenější produkty patří zmrzlina, zmrzlinové poháry, sladkosti, nealkoholické nápoje, sladké koblihy, masové pečivo, káva a čaj.

Na tento krásný ostrov se dostanete z Kajaani buď parníkem S/S Kouta (v červenci jezdí ve středu, čtvrtek, pátek a sobotu), nebo místní soukromou lodní dopravou (v ostatní pracovní dny v červenci a během celého srpna). Sto let starý parník S/S Kouta je nejsevernější parní loď, která je stále v provozu, a je poháněn skutečným parním kotlem na dřevo. Plavba po hladině jezera Oulujärvi v takovém atmosférickém prostředí je opravdu nádherným zážitkem. Děti si budou připadat jako piráti objevující nové a neznámé země!

Pozdní odpoledne a večer můžete strávit v Kajaani a obdivovat nejsevernější kamennou zříceninu hradu na světě. Nachází se na malém ostrově na řece Kajaaninjoki v centru města. Nedaleko zříceniny hradu, na břehu řeky, najdete dětské hřiště. Další místní kulturu můžete zažít v muzeu Kainuu, které leží pouhých 15 minut chůze od zříceniny hradu. Ve středu má muzeum pozdní otevírací dobu až do 19:00.

Zbytek dne můžete alternativně strávit u jezera. V Paltaniemi, 12 km severně od Kajaani, se nachází krásná pláž. Je to nádherné místo, odkud můžete pozorovat západ slunce nad jezerem. A pokud budete mít možnost, zkuste se zajít podívat do malého starého kostela v Paltaniemi (Paltaniemen kuvakirkko), budete ohromeni krásou, kterou uvnitř najdete.

Návrat do ubytování ve Vuokatti.

Poslední den ve Vuokatti můžete dále prozkoumat mnoho dobrodružných aktivit v této oblasti. Stejně jako druhý den budete mít i dnes volný vstup do lázní Katinkulta.

Dnes pojedete autem do Hossy, jednoho z nejkrásnějších finských národních parků. Celková doba jízdy je 2,5 hodiny, ale na trase je několik skvělých zastávek.

Na sobí farmě Poroparoni (C) nahlédnete do každodenního života sobů a jejich pastevců. Během návštěvy vám pastevec sobů osobně poví více o životě na farmě. Nezapomeňte se ho zeptat, zda tito sobi umí létat jako ti, kteří pomáhají Santa Clausovi o Vánocích! 😊

V Suomussalmi se můžete zastavit v hotelu Spa Kiannon Kuohut. Uvnitř najdete velmi pěkný bazén a lázně. Vedle hotelu se nachází venkovní hřiště pro děti a také hřiště na frisbee golf.

Na silnici 5 mezi městy Suomussalmi a Hossa na vás čeká další překvapení. Už jste někdy viděli téměř 1000 strašáků na jednom poli? Tak přesně toho budete svědky u poutavé umělecké instalace “Tiší lidé” (Silent People) (D). Procházet se mezi obrovskou skupinou přátelských strašáků, oblečených do různých oděvů, je až dojemný zážitek. Jediné, co uslyšíte, je pískání větru. Po návštěvě můžete ochutnat vyhlášené palačinky v místním bistru.
Tip: pokud chcete, můžete si vyměnit tričko s jedním ze strašáků. Nebo jednoduše tričko darujte. Všechno je možné, pokud nenecháte strašáka nahého 😉 .

Přenocování v ubytování v těsné blízkosti národního parku Hossa.

Národní park Hossa (E) byl v roce 2017 vyhlášen 40. finským národním parkem. Nabízí lesní stezky, hřebeny se strmými svahy, potoky a jezera s čistou vodou a dokonce i kaňonovité jezero.

Návštěvnické centrum Hossa a jeho expozice vás dobře seznámí s jedinečnou místní přírodou a poskytují užitečné tipy na výlety v národním parku. Na výběr je spoustu cest a tras, které odpovídají vašim zájmům a vaší fyzické zdatnosti. Park nabízí také řadu aktivit po celý rok, včetně pěší turistiky, rybaření, kanoistiky a lyžování. V letních měsících si návštěvníci mohou užívat slunečného počasí při objevování mnoha jezer a řek.

Pro zájemce o historii se v Hosse nachází několik historických památek, které nabízejí pohled do finské minulosti. V parku se nacházejí jedny z nejstarších finských skalních maleb v lokalitě Värikallio a prehistorické lovecké jámy v lokalitě Julma-Ölkky.
Rodinám vřele doporučujeme výlet lodí na Julma-Ölkky, je to úžasný zážitek!

Vedle národního parku se nachází další sobí farma, kterou můžete navštívit. Návštěva “Hossa Poropuisto” zahrnuje prohlídku výběhu, krmení a drbání sobů a sobí video v kavárně sobího parku.

Ať už hledáte dobrodružství nebo odpočinek, v Národním parku Hossa si každý najde něco, co mu umožní strávit letní den plný zábavy v krásné a čisté přírodě!

Přenocování v těsné blízkosti národního parku nebo v jeho blízkosti.

Dnes pojedete zpět směrem na jih. V Suomussalmi (1 h 20 minut od Hossy) se můžete vydat na procházku do tajemného hudebního lesa (finsky Soiva Metsä) (F) plného uměleckých a hudebních nástrojů, na které se dá nejen hrát, ale jsou zároveň i uměleckými díly. Unikátní nástroje jsou rozesety po krásné krajině. Objevte v sobě umělce a společně s dětmi vytvořte uprostřed přírody krásnou hudbu!

Pokud máte hlad a hledáte skvělé místo na oběd, restaurace Kultainen Kukko v Suomussalmi je tím pravým místem. Mějte prosím na paměti, že restaurace je otevřena pouze v pracovní dny.

Dále pokračujete autem směrem na jih do Paltama (G). Vaše poslední noc ve Finsku bude výjimečná. Vydáte se po stopách obrů na vrchol kopce s výhledem na velké jezero Oulujärvi (H). Obři na kopci postavili ptačí budky, aby přilákali ptáky a motýly, ale nakonec jsou budky příliš velké na to, aby se v nich uhnízdili ptáci a tak byly upraveny pro ubytování lidí. V této luxusní ptačí budce s mimořádně velkým oknem na západ si můžete vychutnat úžasný výhled na zapadající slunce nad lesy a jezerní krajinu.

Po snídani se rozloučíte s kouzelnou přírodou jezerní krajiny. Přejezd na letiště Kajaani (50 minut), Oulu (1h 45min) nebo Kuopio (2h 45min). Vrátíte vypůjčené auto. Odlet domů.
Letní dovolená s dětmi, trasa

Doba trvání

8 dní / 7 nocí

Termíny

Příjezdy denně mezi 1. 7. – 31. 8. 2024

Ceny za osobu

Rodinné ubytování

pro max. 4 osoby
18 300 za osobu, platí při 2 dospělých a 2 dětech do 12 let
  •  

Rodinné ubytování

pro max. 4 osoby
23 900 za osobu, platí při 2 dospělých a 1 dítěti do 12 let
  •  

V ceně zahrnuto

V ceně není zahrnuto

Poznámky

  • Tento letní dovolená s dětmi je určen rodinám s dětmi do 12 let. Dětská sleva je již započítána v ceně. Pokud máte děti starší 12 let, kontaktujte nás prosím pro upravenou cenovou nabídku.
  • Do Finska cestujete individuálně. Cestujete samostatně pronajatým vozem. Poskytneme vám brožuru se všemi informacemi, které potřebujete pro svou ”Letní zábavu pro rodiny”.
  • Vezměte prosím na vědomí, že tento itinerář je návrh trasy. Pokud byste chtěli v jezerní krajině strávit méně nebo více času, změnit trasu nebo počet nocí strávených na určitém místě, můžeme vám snadno sestavit trasu na míru.

Galerie - Letní dovolená s dětmi