UNESCO PAMÁTKY A SOUOSTROVÍ
9 DNÍ

Památky UNESCO a ostrovy finského souostroví

Finsko má na seznamu světového dědictví UNESCO sedm památek. Dvě z nich se nacházejí na severním konci finského souostroví, které tvoří 80 000 ostrovů u jihozápadního pobřeží Finska.

Během tohoto programu objevíte krásy starého dřevěného centra Raumy a tajemného pohřebiště z doby bronzové Sammallahdenmäki, které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Vydáte se však také na ostrovní výlet do mořské přírody národního parku Bothnian Sea.

Pori, město radosti, poskytuje všechny možnosti moderního města. Najdete zde spoustu kulturních zážitků s řadou zajímavých muzeí a památek, ale také čistou přírodu přímo v srdci města. Den v Pori si užije každý dle svého gusta!

Na závěr tohoto programu vás čeká radostná plážová destinace v Yyteri. Se svým šestikilometrovým úsekem písku a dun je Yyteri jednou z nejpůsobivějších pláží v severních zemích. Lázeňský hotel Yyteri nabízí nádherný pobyt s výhledem na moře a spoustu aktivit, které si můžete zkusit.

Aby byla vaše dovolená ještě více nevšední, můžete se rozhodnout přespat v majáku na jednom z ostrovů.

Stará Rauma v létě, UNESCO
Yyteri, duny a pláž, moře
Villa Mairea v Pori UNESCO

Program

Na finské souostroví se můžete dostat letadlem a dále cestovat vypůjčeným autem. Druhá možnost je do Finska dojet vlastním autem z České republiky či Slovenska a využít trajekt mezi Tallinnem a Helsinkami (A). Přenocování v hotelu v Raumě (B).

Památka světového dědictví UNESCO Stará Rauma

Rauma je třetím nejstarším finským městem založeným v roce 1442 a je mimořádně krásným a zajímavým místem. Ze sedmi finských památek světového dědictví UNESCO se dvě nacházejí právě v Raumě.

Stará Rauma je malebné centrum původního města, které vás zve na cestu zpět v čase. Dřevěné domy, půvabné uličky a historické budovy vytvářejí pohádkovou atmosféru. Na ulicích Market Place, Kuninkaankatu a Kauppakatu se nachází více než 100 obchodů, které nabízejí spoustu příležitostí k nákupům.
Při pěším průzkumu oblasti o rozloze 29 hektarů se můžete plně ponořit do kouzelné atmosféry. Nesmíte minout břehy řeky Raumy a kostel Svatého kříže, které dodávají starému městu na půvabu. Muzea ve staré Raumě nabízejí nevšední pohled na kulturu a historii města.

Památka UNESCO Sammallahdenmäki

Sammallahdenmäki, pohřebiště z doby bronzové, které se nachází asi 20 kilometrů od centra Raumy, bylo v roce 1999 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Bylo to první archeologické naleziště ve Finsku, které bylo na tento významný seznam zařazeno. Rozkládá se na ploše necelého kilometru a nachází se zde 36 pohřebních mohyl různých tvarů a velikostí. Sammallahdenmäki poskytuje vzácný pohled na náboženskou víru a pohřební zvyky komunity v západním Finsku v období skandinávské doby bronzové a rané doby železné (1500-500 př. n. l.).

Návštěvníci této památky UNESCO se k ní snadno dostanou autem nebo na kole a kolem lokality vede 1,5 km dlouhá dobře udržovaná stezka. Přenocování v hotelu v Raumě.

Pokud to počasí dovolí, můžete strávit den průzkumem některých z ostrovů u pobřeží Raumy.

Ostrovy jsou součástí Národního parku Bothnian Sea, známé chráněné oblasti proslulé rozmanitým mořským životem, různorodými ptačími druhy a jedinečnou místní krajinou souostroví. Národní park se rozkládá na ploše 912 km², přičemž pevnina má rozlohu pouhých 15 km². Návštěvníci mají samozřejmě volný přístup. K doporučeným ostrovům k prozkoumání patří tři:

1. Kylmäpihlaja

Ostrovy - Kylmäpihlaja

Tento ostrov na otevřeném moři, vzdálený 50 minut jízdy vodním autobusem od pobřeží, je známý svou drsnou krásou a pestrým životem ptáků. V severovýchodním cípu se nachází vyhlášené místo pro pozorování ptactva a koncem léta a na podzim zdobí ostrov květy a plody rakytníku. Ikonický 36 metrů vysoký maják na ostrově, postavený v roce 1953, dnes slouží jako oblíbený hotel nabízející úchvatný výhled na moře. Pokud byste chtěli vyměnit poslední noc v hotelu v centru města za noc v hotelu Lighthouse, příplatek činí 1.130 Kč na osobu.

2. Kuuskajaskari

Ostrovy - Kanón v kuuskajaskari

Kuuskajaskari je jedním z největších ostrovů v souostroví Rauma a je směsicí moře a lesa. Tento ostrov s bývalou vojenskou pevností si zachovává svůj historický význam a nabízí zajímavé vojenské subjekty včetně funkčních pobřežních děl. Na stezce Kuuskajaskari se můžete seznámit s historií a geologií ostrova nebo absolvovat prohlídku s průvodcem. V létě se návštěvníci na ostrov dostanou 30minutovou jízdou vodním autobusem z Raumy.

3. Reksaari

Ostrovy - Reksaari

Reksaari je považován za nejstarší turistický ostrov v Raumě a je rájem pro milovníky přírody. Jeho svěží háje a stezky vybízejí k poznávání rozmanité flóry a fauny ostrova. K otevřenému mořskému pobřeží vede 2,6 km dlouhá turistická stezka, na kterou navazuje 3 km dlouhá naučná stezka začínající u historického rybářského domu Karttu.

Ponořte se do přírodních divů souostroví Rauma, které oplývá podmanivou krajinou a bohatým kulturním dědictvím.

Po 50 km jízdy severním směrem dojedete do města Pori (C).

Pori, desáté největší město Finska, je symbolem radosti a nabízí směs kultury, hezkého prostředí a zajímavých aktivit. Je zde k vidění mnoho památek, míst k návštěvě a aktivit v centru města i na jeho okraji. Návštěvníci si mohou vychutnat ruch metropole a zároveň se kochat klidem a tichem přírody. Přenocování v hotelu v centru Pori.

Den v Pori můžete strávit mnoha různými způsoby. Pori nabízí návštěvníkům řadu kulturních aktivit. V centru města se nachází Satakunta Museum, historické muzeum s expozicemi o dějinách Pori nebo Rosenlew Museum, které představuje průmyslový kulturní odkaz Pori. Muzeum umění Pori, které se nachází u řeky Kokemäenjoki, vystavuje současné světové umění a upozorňuje na nejnovější trendy finského a mezinárodního umění.

Areál Noormarkku Works

Za městem se nachází železárna Ahlström v Noormarkku, která je jedním z největších a nejpůsobivějších železářských areálů ve Finsku. Vila Mairea, postavená Alvarem a Aino Aaltovými, je jednou z nejznámějších finských soukromých rezidencí, která spojuje běžné bydlení s architekturou, designovým nábytkem, uměním a wellness.

Juséliusovo mauzoleum je jednou z nejvýznamnějších pamětihodností Pori. Nachází se na hřbitově Käppärä a je součástí Národního městského parku Pori. Mauzoleum nechal postavit místní průmyslník Fritz Arthur Jusélius pro svou dceru Sigrid, která zemřela na tuberkulózu, jako místo jejího posledního odpočinku. Hrobka je elegantně vyzdobena freskami a bronzovými reliéfy.

Mauzoleum Juselius v Pori

Kirjurinluoto, krásná parková oblast v centru města, nabízí tříhektarový park pro děti, výstavní zahrady, atraktivní venkovní cesty, pláž u řeky a možnost kontaktu s četnými zvířaty v parku Pelle Hermanni. To vše volně přístupné a zdarma.

Dalším skvělým způsobem, jak si vychutnat místní krajinu, je plavba po řece Kokemäenjoki, která protéká přímo centrem města.

Přenocování v hotelu v centru Pori.

Dřevěný chodník na pláž

Krátkou jízdou se dostanete na jednu z nejlepších pláží ve Finsku i v celé severské oblasti. Písečná pláž a písečné duny v Yyteri se táhnou v délce 6 km a nabízejí jedinečné prostředí i řadu aktivit a služeb.

V létě láká dospělé i děti čistá a mělká voda příjemná písečná pláž. Kromě opalování a relaxace můžete zkusit i windsurfingu, plážový volejbal nebo třeba golf. K dalším aktivitám patří lanový park nebo projíždka na fatbiku. K dispozici je téměř 30 km cyklistických a turistických tras, které vedou rozmanitým terénem přes borové a smrkové lesy a rašeliniště.

Yyteri Hotel & Spa vás během pobytu vtáhne do přímořského prostředí. Téměř všechny pokoje mají výhled na moře. Pobyt v hotelu Yyteri Hotel & Spa vždy zahrnuje bezplatné využití lázní a posilovny. Přenocování v hotelu.

Souostrovní silnice vede přes mnoho ostrovů souostroví severně od Yyteri. Jízda po souostrovní cestě vám zaručí zážitek, blízkost moře a krásné okolí. Na trase uvidíte místní přírodu i úžasné stavby vytvořené člověkem, jako jsou mosty, budovy a větrné turbíny.

Reposaari

Jedním z ostrovů po cestě je malebný Reposaari, který rozhodně musíte vidět. Reposaari se svými dřevěnými domky připomíná malou vesničku. Ostrov je přibližně tři kilometry dlouhý a půl kilometru široký. Je z něj nádherný výhled na moře a nachází se na něm několik pozoruhodných staveb, včetně kostela v norském stylu a hradu Reposaari.

Ostrůvek je uznávaný pro své charakteristické vesnické prostředí a mořskou atmosféru. V restauracích Merimesta a Reposaari si můžete dát také skvělé pokrmy z čerstvých mořských plodů. Nebo byste si snad rádi pochutnali na klasickém domácím jídle v polední restauraci Patria?

Cestou zpět do Yyteri si můžete vychutnat kávu na krásném malém skalnatém ostrově Kallo s majákem, který je v létě oblíbeným místem zastávek.
Přenocujte v hotelu Yyteri Hotel & Spa.

V Národním parku Botnické moře se nacházejí dva ostrovy, na které se lze dostat lodí z Yyteri.

Jedním z nich je zalesněný ostrov Säppi Lighthouse Island, který se nachází 5,5 km od pevniny, je důležitým místem odpočinku stěhovavých ptáků. Můžete zde také spatřit mufloní ovce a skot plemene Highland.

Ostrov Säppi s majákem

Ostrov Iso-Enskeri je vzdálen 7 km od pobřeží. Po vylodění na ostrově Iso-Enskeri se můžete vydat na procházku přírodou (1,4 nebo 3 km) a poznat jedinečnou krajinu ostrova. Pobřeží ostrova Iso-Enskeri se mění od písečných pláží až po pobřeží pokryté balvany. Střed ostrova pokrývá starý jehličnatý les s několika malými rybníčky.

Případně můžete strávit příjemný den na farmě Koivuniemen Herran, která se nachází 45 minut severně od Yyteri. Farma, která je známá svou klidnou atmosférou a dvorem plným příběhů, nabízí řadu skutečných venkovských zážitků. Návštěvníci se mohou zapojit do různých zemědělských prací, včetně dojení krav, sběru vajec a krmení ovcí.

Dětské štěstí je snadné na zvířecí farmě

Můžete si vybrat, zda se opět ubytujete v hotelu Yyteri Hotel & Spa, nebo na farmě Koivuniemen Herran.

Je čas rozloučit se s finským souostrovím. Cestujete zpět do Helsinek a pokračujte v cestě domů.
Mapa - Památky UNESCO a ostrovy finského souostroví

Doba trvání

9 dní / 8 nocí

Termíny

Příjezdy denně mezi 01. 06. – 31. 08. 2024

Ceny za osobu

Hotelové pokoje

pro 2 osoby
Od Kč 16 600 za osobu a minimálně 2 osoby
  •  

V ceně zahrnuto

V ceně není zahrnuto

Poznámky

  • Do Finska cestujete individuálně. Od nás dostanete brožuru se všemi informacemi, které pro svou cestu potřebujete.
  • Vezměte prosím na vědomí, že tento itinerář je pouze návrh trasy. Pokud byste chtěli na finském souostroví strávit méně nebo více času, změnit trasu nebo počet nocí strávených na určitém místě, můžeme vám snadno sestavit trasu na míru.

Galerie - UNESCO a ostrovy