Jak drahé je Finsko? Jaké jsou ceny ve Finsku?

Finsko je členem EU a jako měnu používá euro. Pokud porovnáme ceny mezi Finskem a Českou republikou, můžeme říct , že Finsko je přibližně dvakrát dražší. Samozřejmě také záleží na tom, kde nakupujete. V obchodě se suvenýry zaplatíte více než v supermarketu.

Alkohol a tabák jsou ve Finsku mnohem dražší než v ČR. Také doprava (soukromá i veřejná) a pohonné hmoty jsou velmi drahé.

Supermarket vs. obchod se suvenýry

Nejběžnější potraviny a zboží najdete ve finských supermarketech, jako jsou Lidl, K, Prisma a obchod S. Protože se Finsko opravdu zaměřuje na kvalitní potraviny, ve všech těchto supermarketech najdete velmi kvalitní čerstvé ryby, maso a zeleninu.

Obvyklá otevírací doba většiny obchodů je od 9:00 do 18:00, pekárny a potraviny často otevírají již v 7:00. Supermarkety mají často otevřeno až do 21:00 a jsou otevřeny i v sobotu a někdy i v neděli.

Zejména v Laponsku jsou velmi oblíbené místní obchůdky se suvenýry. Můžete zde najít a zakoupit nejrůznější výrobky z paroží, kůže nebo dřeva. Pokud však budete mít možnost, doporučujeme tyto druhy suvenýrů zakoupit přímo od Sámů (místních obyvatel Laponska). Za prvé to bude mnohem levnější a za druhé nakoupíte přímo od řemeslníků. Ti to jistě velmi ocení.

Nákup alkoholu

Mějte prosím na paměti, že ve Finsku platí zvláštní pravidla týkající se nákupu alkoholu. Pivo a cider se v supermarketech a dalších obchodech s potravinami prodává každý den do 21 hodin. Osoba starší 20 let si může koupit alkoholické nápoje jakéhokoli druhu v obchodě Alko (státní monopol), který je obvykle vedle supermarketu nebo obchodu s potravinami. Zákazníci mohou být požádáni aby předložili doklad totožnosti jako cestovní pas, občanský průkaz nebo řidičský průkaz. Vína, likéry a destiláty se prodávají výhradně v prodejnách Alko. Většina prodejen Alko je otevřena od pondělí do pátku od 9 do 20 hodin a v sobotu od 9 do 18 hodin.

Upozorňujeme také, že pokud si chcete alkohol odvézt zpět do České republiky, platí pro něj určité množstevní limity. Veškeré informace o těchto pravidlech najdete na internetových stránkách českých celních služeb.

Ceny ve Finsku, platit v hotovosti nebo kartou?

Peníze (eura) v hotovosti si můžete vyměnit v místní bance nebo si je vybrat z bankomatů ve Finsku. V druhém případě si dejte pozor na poplatky za transakce. Vždy doporučujeme mít u sebe nějakou hotovost. Ve většině hotelů a supermarketů můžete snadno platit kartou, existují však i místa, kde preferují pouze hotovost.

Musím dávat spropitné?

Ceny ve Finsku v restauraci zahrnují všechny daně a spropitné. Při placení účtu v restauraci není zvykem dávat číšníkovi spropitné. Pokud však necháte na stole několik drobných mincí, bude to velmi oceněno.

Přibližné ceny ve Finsku

Finská kuchyně

Finsko se velmi zaměřuje na kvalitní jídlo a nápoje. Jaké jsou tedy typické finské suroviny, pokrmy a nápoje, které můžete během své dovolené ve Finsku a Laponsku ochutnat? Klikněte na tlačítko níže a dozvíte se vše co vás zajímá. Přejeme vám dobrou chuť!