Jaká zima je v Laponsku? Zima v Laponsku je chladná až mrazivá, ale díky nízké vlhkosti vzduchu a pohodlnému zimnímu vybavení si toho ani nevšimnete. Teploty se obvykle pohybují mezi -5 °C až -30 °C, ale mohou být vyšší i nižší. Teploty mohou výjimečně klesnout i pod -30 °C. Protože je zde však vzduch sušší než v České republice, není tak mrazivý a nevlídný.

Nejchladnějším měsícem v roce je leden. V únoru, březnu a dubnu je zimní počasí poměrně stálé a příjemné. V závislosti na zeměpisné poloze a nadmořské výšce oblasti obvykle napadne první sníh na začátku listopadu a vydrží až do konce dubna.

Typické teploty v severním Laponsku jsou následující:

Pokud se chcete venku cítit pohodlně, je třeba se vyvarovat nadměrnému pocení (nedoporučujeme nosit příliš mnoho oblečení které je silné a neprodyšné). Pokud se budete potit a stát delší dobu na jednom místě, bude vám zima.

Vhodné oblečení je tedy nezbytnou součástí vašeho dobrodružství. Dobré termoprádlo, fleecová mikina, teplá čepice, ponožky a rukavice jsou základem příjemného a pohodlného pobytu v Laponsku. Žádoucí je tedy oblečení vrstvit a používat funkční materiály, které odvádějí vlhkost od těla.

A ted’? Jaká zima je v Laponsku? Aktuální informace o počasí ve Finsku a Laponsku: https://en.ilmatieteenlaitos.fi/