Často dostáváme otázku: kdy cestovat do Finska? Odpověď je jednoduchá: kdykoli. Opravdu. Rozdíly mezi ročními obdobími jsou tak velké, že každé období vám poskytne jedinečný zážitek. V závislosti na ročním období tak poznáte úplně jiný aspekt Finska.

Leden přináší křišťálově jasné světlo, které vídáte jen ve snech, únor je díky těžkému a křupavému sněhu ideální pro zimní sporty a březen je ideální pro pozorování polární záře. Tající sníh v dubnu odhaluje nádhernou letní krajinu pod sebou, a v srpnu a září přijde podzimní mozaika barev jako je červená, oranžová a žlutá. Listopad a prosinec přinášejí husté sněžení a začátek rušné zimní sezóny.

Na ročních obdobích ve Finsku je také něco velmi zvláštního. Vzhledem ke své severní a částečně subarktické poloze má severní část Finska více než čtyři roční období. Laponsko nemá čtyři, ale osm ročních období. Vzhledem k subarktické poloze se zde roční období střídají mnohem rychleji než u nás.

Osm ročních období v Laponsku se dělí na: první sníh v říjnu a listopadu, polární noc v prosinci a lednu, období mrazů v lednu a únoru, brzké jaro v březnu a dubnu, jarní tání v květnu, hlavní léto s půlnočním sluncem v červnu a červenci, bohatá podzimní úroda v srpnu a nakonec zářivé barvy podzimu v září.

Jak vidíte, odpověď na otázku “Kdy cestovat do Finska?” je opravdu kdykoli!