Vánoce ve Finsku jsou jedním z nejkrásnějších období v roce. Během vánočních svátků se bílá krajina zahalí do šera a tmy. Všude kam se podíváte svítí vánoční světýlka nebo ledové lucerny, což vytváří útulnou pohádkovou atmosféru.

Pro většinu lidí ve Finsku začínají Vánoce už ve chvíli, kdy se rozhodnou, kde je stráví. Doma s rodinou je klasická volba, ale některé rodiny preferují vyjet mimo domov a pronajmout si chatu na venkově. Finové obecně rádi nespěchají a užívají si společnost svých blízkých – nejlépe se svařeným vínem a horkou saunou.

Kdy Finové slaví Vánoce?

Pro Finy je Štědrý večer hlavním dnem vánočních svátků a také chvíle, kdy Santa Claus nosí dětem dárky. Santova návštěva je bezpochyby nejoblíbenější finskou vánoční tradicí mezi nejmladšími členy rodiny.

Kromě radosti kolem rozbalování dárků hraje o Vánocích ústřední roli také jídlo. Ve většině domácností je hlavním jídlem vepřová pečeně, která se podává s různými rybami, nákypy a saláty. Tradiční snídaní je rýžový nákyp. Později se po několika vánočních pivech s chutí zpívají koledy. Na závěr večera se tělo i duše uvolní v teplé, vánočně vyzdobené sauně.

Santa Claus rád vypráví dětem příběhy

Tradiční finské vánoční jídlo

Finské vánoční tradice se liší v různých částech země, ale přesto existuje několik základních jídel, která k těmto zimním svátkům neodmyslitelně patří.

Šunka pečená v troubě podávaná s hořčicí je pro mnohé naprostou nezbytností, pro jiné se Vánoce neobejdou bez velkého výběru ryb. Mezi vegetariánské pokrmy patří klasický salát z červené řepy a různé pokrmy pečené v troubě, jako je například oblíbený nákyp z brukve.

Sladké pečivo jako koláče se švestkovým džemem, kořeněné koláče nebo rýžová kaše patří k finským vánočním pochoutkám. Mezi oblíbené vánoční činnosti patří zdobení perníčků, které se často zavěšují na větvě stromečku. Oblíbeným vánočním horkým nápojem je “Glögi”, druh svařeného vína. Obvykle se vyrábí z červeného vína nebo červené ovocné šťávy smíchané s kořením jako je kardamom a skořice a podává se s rozinkami a mandlemi. Perníčky a víno “Glögi” si Finové tradičně vychutnávají před vánoční saunou.

Perníčky

Ledové lucerny a finské vánoční ozdoby

K Vánocům ve Finsku patří také ruční práce. Vlastnoručně vyrobené lucerny jsou oblíbenou vánoční dekorací, která rozzáří zimní tmu.

Nejčastěji se vyrábí lucerny z malých sněhových koulí nebo přímo z ledu. Venku se nechá částečně zamrznout kbelík s vodou, posléze se vylije voda z jeho středu a dovnitř se umístí svíčka nebo led světlo. Budete překvapeni, jaký rozdíl dokáže jednoduchá lucerna udělat – temná arktická noc se rázem stane útulnější.

Kdo je Santa Claus?

Pro místní Finy je Santa veselý chlapík a posel dobré vůle z finského Laponska. Santa Claus (neboli Joulupukki, jak se mu říká ve Finsku) pochází z tajemné finské oblasti Korvatunturi v Laponsku. Potkat ho však můžete hned na několika místech v Laponsku.

Santa má svůj oficiální domov a kancelář ve vesnici Santa Claus Village v Rovaniemi. Tam se s ním můžete setkat, ale je třeba počítat s tím že tam nebudete pouze vy! Santa Claus Village může být velmi, velmi rušné místo. Santa se tu snaží, aby se s ním mohlo setkat co nejvíce dětí a lidí, takže váš čas se Santou zde bude poměrně krátký.

Možná lepší variantou je potkat Santu Clause a jeho ženu v jejich laponské chatě na venkově nedaleko Kuusama. Protože je zde méně rušno a méně lidí, budete moci se Santa Clausem a jeho rodinou strávit mnohem více času.

Santa Claus píše pohlednici

A co Santovi pomocníci neboli skřítci ze severu?

Santův nabitý program by v žádném případě nemohl fungovat bez jeho pilných pomocníků – skřítků. Ti udělají cokoli, aby vykouzlili úsměv na tvářích dětí i dospělých. Navodit tu pravou atmosféru Vánoc je jejich radost a poslání.

Mohu poslat Santovi dopis? Jaká je jeho adresa?

Santovi chodí tisíce a tisíce dopisů od dětí ze všech 199 zemí. Ale protože je Santa kouzelný a má svoje pomocníky skřítky, vždycky si je všechny přečte!

Na tuto adresu tedy můžete Santovi poslat dopis:
Santa Claus, Santa Claus’s Main Post Office, 96930 Napapiiri, Finsko.