SETKÁNÍ SE SANTA CLAUSEM
6 DNÍ

Zimní říše divů v Kuusamu

Santa Claus ! Kdo by nesnil o setkání s ním? Mnoho dětí (a také dospělých) jistě doufá, že si s tímto kouzelným mužem jednou potřesou rukou.

Finsko je domovem pro Santa Clause. Právě odtud rozváží o Vánocích dárky do celého světa, samozřejmě s pomocí svých věrných skřítků a sobů. Během tohoto jedinečného programu se vydáte hluboko do boreálních lesů v okolí Kuusama, abyste navštívili Santu Clause v jeho domově. Zjistíte, že Santa Claus se od nás ostatních příliš neliší a dokonce se setkáte s paní Clausovou, tedy Santovou ženou.

Santa Claus říká: "Ho-ho-ho, vítejte v Kuusamu!"

Oblast Kuusamo se nachází v Laponsku, jižně od polárního kruhu. Leží na náhorní plošině a je to také jedna z nejzasněženějších oblastí v celém Finsku. Nedotčená příroda v okolí Kuusama se zdá být nekonečná a díky velmi řídké hustotě osídlení (pouhých 3,3 obyvatel na kilometr čtvereční) si zde užijete maximalní relax. Krásnější a pohádkovější prostředí pro fantastickou zimní dovolenou si lze jen stěží představit.

Během šesti dnů zažijete ty nejlepší aktivity, které Laponsko v zimě nabízí. Prozkoumáte přírodu na sněžném skútru, podniknete výlet se psím spřežením, vyrazíte na sněžnice a v noci budete vyhlížet magickou polární záři. A můžete si vybrat návštěvu Santa Clause a/nebo sobí farmy

Vaším domovem během tohoto pobytu bude krásný Isokenkäisten Klubi. Hostitelé Katja Vira a Sirpa Kämäräinen zde nabízejí stylové ubytování v hotelu Wilderness Kortteeri nebo v jedné z útulných chatek. Oba hostitelé jsou vášnivými kuchaři, a tak vám uvaří vynikající domácí jídla a nabídnou nejlepší saunování v regionu v takzvané “sedmihvězdičkové kouřové sauně”.

Sobí farma Kujala je jednou z nejstarších a největších sobích farem v Kuusamu.
Na zdraví Santa Claus
Santa Claus miluje sušenky, které peče paní Clausová

Program

Přílet na letiště Kuusamo. Transfer (40 minut) do ubytování. Večeře.

Dnes je čas na to, co je pro mnoho lidí nejoblíbenější aktivitou v Laponsku: jízda se psím spřežením. Aktivita začíná přímo u vašeho ubytování. Nejdříve se seznámíte s pejsky, potřebným vybavením pro jízdu a také se naučíte řídit saně. Každé spřežení se bude skládat z jednoho řidiče a jednoho pasažéra. V polovině jízdy si můžete pozice vyměnit. Poté už je čas vyrazit na cestu. Uvidíte, že husky pejsci budou velmi natěšení. Dvanáctikilometrová trasa povede lesem a přes zamrzlá jezera. Nemusíte mít obavy, trasa je přiměřeně náročná. Průvodce jede jako první na sněžném skútru a dohlíží na to, aby vše proběhlo v pořádku.
Celková doba trvání aktivity bude asi 1,5 hodiny.

Odpoledne se připraví místní Isokenkäisten Klubi kouřová sauna, která je chloubou a radostí rodiny Kämäräinen. Její vytápění trvá až 6 hodin, takže budete mít možnost vidět, jak se to dělá. Místní kouřová sauna byla oceněna sedmi hvězdičkami a svým návštěvníkům nabízí aromatické teplo a pohodu. Při vstupu do sauny dostanete rašelinu, kterou budete drhnout a hýčkat svou pokožku. Pokud budete chtít, po sauně se můžete ponořit do ledové vody v zamrzlém jezerě. To vám jistě zvedne adrenalin!

Po večeři se opět posadíte do saní. Tentokrát budete vyhlížet magickou polární záři tančící na obloze. Po 1,5 hodině zakončíte noc v kotě, kde si dáte teplé pití a užijete si příjemnou atmosféru u ohně.

Během dne se vydáte na 2,5hodinovou jízdu na saních, které budou taženy sněžným skútrem. Budete projíždět zimní krajinou na vrchol kopce Kuntivaara. Kopec Kuntivaara, obklopený přírodními rezervacemi a národními parky, se tyčí do výšky 460 metrů nad mořem. Z vrcholu se vám naskytnou dechberoucí výhledy. Vlastně budete stát ve stopách světoznámého sira Davida Attenborougha, který na vrcholu Kuntivaary stanul v roce 2020, aby zde natočil záběry pro svůj dokumentární film Zelená planeta.

Po takové adrenalinové aktivitě není nic lepšího než dobré jídlo. Dnes si vychutnáte večeři o 4 chodech připravenou v pravém laponském stylu.

Dnes vás čeká den plný aktivit. Po snídani si můžete vybrat, zda půjdete navštívit Santa Clause do jeho chaty (varianta A): tuto návštěvu Santa Clause rozhodně doporučujeme rodinám s dětmi, nebo navštívíte místní sobí farmu (varianta B).
Ti, kteří se dnes rozhodnou pro návštěvu Santa Clause, mohou navštívit také sobí farmu a to 5.den pobytu (zitra).

Varianta A: pokud se rozhodnete strávit radostný den se Santa Clausem, jeho ženou a jejich skřítky, pak vás čeká opravdový zážitek! Program začíná zábavným sáňkováním, ke kterému se přidají Santovi skřítci. Nezapomeňte se tedy teple obléknout!
Po venkovní aktivitě si v chatě pochutnáte na grilovaných dobrotách a horkém džusu. Santa Claus vás brzy pozve do svého domečku, kde vám bude vyprávět zajímavé příběhy ze svého života.
Všechny děti budou nominovány na Santovy malé pomocníky a jejich skřítkovské dovednosti budou podrobeny zkoušce. Budou vyrábět perníčky a péct sladké buchty a také bude možné vyrobit jedinečná vánoční přáníčka. Mezitím si každý může v bufetu vychutnat šálek kávy, čaje, grogu nebo domácího džusu z lesních plodů a sníst tolik perníčků a čokolády, kolik bude chtít! Nezapomeňte se zastavit na male místní poště, kde si můžete zakoupit suvenýry a poslat pohledy. Na závěr dne se všichni sejdou, aby Santovi společně zazpívali jeho oblíbenou vánoční koledu ve finštině. Santa Claus své pilné pomocníky odmění malým dárkem.
Po rozloučení se Santou strávíte zbytek dne v lyžařském středisku Ruka.

Varianta B: Sobí farmu, kterou navštívíte, existuje již po mnoho generací a místní pastevec sobů vám poví vše o životě na farmě. Dozvíte se spoustu zajímavostí o chovu sobů. Po krátkém zaučení také usednete do saní a vyjedete si na krátkou projíždku. Trasa je dlouhá přibližně 1,5 km kolem farmy. Těsně před obědem se rozloučíte se soby a budete pokračovat do lyžařského střediska Ruka, kde si užijete zbytek dne.

Po obědě je čas na trochu adrenalinu v podobě jízdy na sněžných skútrech. Tento 2,5 hodiny dlouhý výlet na sněžných skútrech je s průvodcem. Místo vyzvednutí na aktivitu je “zastávka skibusu” ve vesnici Ruka, na stejném místě, kde jste byli již vysazeni. Během výletu bude podáván teplý nápoj a malé občerstvení. Po skončení safari vás průvodce odveze zpět do vesnice Ruka, kterou si můžete dále individuálně prohlédnout. Pokud rádi lyžujete, Ruka má vynikající sjezdovky pro začátečníky i zdatné lyžaře. Veškerý lyžařský materiál si můžete zapůjčit v půjčovnách ve vesnici.

Ve 20 hod se ze stejného známého místa (zastávka skibusu) vrátíte zpět do Isokenkäisten Klubi.

Po snídani vás průvodce vezme na dvouhodinovou procházku na sněžnicích v krásném prostředí Isokenkäisten Klubi. Chata je zcela obklopena nedotčenou přírodou, kterou můžete prozkoumat. V létě se v okolí může vyskytovat pár turistů, ale v zimě je velmi nepravděpodobné, že někoho potkáte – les bude zcela váš k prozkoumání. Během procházky se zastavíte v Laavu (tradičním sámském stanu), abyste si odpočinuli a vychutnali si svačinu u otevřeného ohně.

Po procházce vám vyhládne, takže jistě uvítáte tříchodový “arktický oběd” v kotě. Kota je laponská chýše ve stylu tee-pee, která se podobá obydlím Sámů, když ještě žili jako kočovníci. V kotě je ústředním prvkem otevřené ohniště. U ohně si vychutnáte vynikající oběd o třech chodech a mezitím se dozvíte mnoho zajímavého o místní kuchyni.

Těm, kteří se rozhodnou setkat se zítra se Santa Clausem, nabízíme dnes jako volitelnou aktivitu možnost dvouhodinové návštěvy sobí farmy (popis aktivity: viz den 5). Cena za dospělou osobu: 5 300 Kč; dítě do 12 let: 4 100 Kč.

Po snídani transfer na letiště Kuusamo (40 minut) a odlet zpět domů.
Mapa setkání Santa Claus

Doba trvání

6 dní / 5 nocí

Termíny

Příjezd každou neděli od 5. ledna do 18. dubna 2025:
 • Leden:
  • 5. 1. 25
  • 12. 1. 25
  • 19. 1. 25
  • 26. 1. 25
 • Únor:
  • 2. 2. 25
  • 9. 2. 25
  • 16. 2. 25
  • 23. 2. 25
 • Březen:
  • 2. 3. 25
  • 9. 3. 25
  • 16. 3. 25
  • 23. 3. 25
  • 30. 3. 25
 • Duben:
  • 6. 4. 25
  • 13. 4. 25

Ceny za osobu

Dvoulůžkový pokoj

s oddělenými postelemi
54 800 za dospělou osobu
 •  

Chata 'Varsta'

pro maximálně 6 osob
Od Kč 56 700 za dospělou osobu při obsazení 6 osobami
 •  

V ceně zahrnuto

V ceně není zahrnuto

Poznámky

 • Tento program je individuální, nejedná se o skupinové cestování. Do Finska cestujete individuálně. Na tamějším letišti vás vyzvedne místní průvodce a odveze vás na místo ubytování. Během všech zmíněných aktivit jste součástí mezinárodní skupinky zhruba 10 – 12 osob. Místní průvodci mluví pouze anglicky. Základní porozumění mluvené angličtině je tedy nutné.
 • Pokud chcete zažít opravdu nezapomenutelný a jedinečný zážitek, můžete strávit jednu noc v chatě Aurora u jezera. Toto útulné ubytování pro maximálně 2 osoby má na jedné straně obrovské okno, které vám umožní dobrý výhled na polární záři (pokud je viditelná). Cena za osobu a noc: 5 300 Kč.
 • Pro skupiny do 10 osob můžeme poskytnout chatu se 4 ložnicemi. Celkový příplatek za tento typ chaty je 17 500 Kč.
 • Důležitá informace: Pro řízení sněžného skútru je potřeba být držitelem řidičského oprávnění skupiny B, vlastní odpovědnost v případě poškození je 1 000 €.

Galerie - Santa Claus v Kuusamu

European Agricultural Fund for Rural Development