Před dvěma lety se ve finském městě Kuusamo odehrávaly zajímavé momenty. Britská BBC kontaktovala místní obyvatele ohledně možnosti natáčet přímo v Kuusamu mezinárodní dokument Green Planet (Zelená planeta), jehož hlavní postavou byl samotný, tehdy 93 letý, sir David Attenborough. David Attenborough měl být ve finském Laponsku!

Sir David a jeho štáb se vydali natáčet zasněženou přírodu místního boreálního lesa – nejrozlehlejšího lesa na planetě Zemi. Ale nastolit ideální podmínky, tedy mít dostatek sněhu a slunečné počasí a zároven mít na místě i pana Davida Attenborougha, nebylo tak snadné, jak se mohlo zdát! Když štáb dorazil do Kuusama, bylo velmi zamračené počasí.

Následujícího dne však dorazil i pan David a jak je jeho zvykem, přivezl s sebou vše co bylo potřeba a mnohem víc – slunce!

Isokenkäisten Klubi z Kuusama přivítala celý filmový štáb a vyvezla je na vrchol kopce Kuntivaara. Jediná možnost, jak vše a všechny dopravit na vrchol, byla na velkých saních.

Podmínky na vrcholu Kuntivaary byly úžasné. Celý den byl velký mráz až -18 °C a slunce svítilo na azurové obloze. Podmínky pro natáční byly naprosto ideální.

Mrazivé teploty s sebou však přinesly i některé výzvy, baterie kamer se mimořádně rychle vybíjely, drony se potýkaly s problémy s létáním a všem byla brzy zima. Naštěstí se štáb mohl kdykoli zahřát v teple malé chatky, která stojí na vrcholu kopce. Lidé z Isokenkäisten Klubi zajistili štábu občerstvení v podobě kávy a jídla.

Anna-Riitta Sulanderová, projektová manažerka projektu “Gateway to Land of National Parks”, vysvětluje, proč trvalo dlouhé dva roky, než se tato zpráva dostala do světa:

S hlavním týmem jsme se dohodli, že budeme respektovat přání BBC se o této zprávě v té době nezmiňovat. Důvodem bylo, že tým doufal a očekával, že natáčení proběhne v klidu finské přírody, bez rušivých faktorů.

Bylo skvělé setkat se se samotným sirem Davidem, který byl opravdu milý. Byl velmi srdečný a vřelý. Opravdu jedinečný člověk.

Dokument odehrávající se v úchvatně zasněžené krajině Kuusama ve Finsku je již velmi očekávaný, hlavně mezi místními.

Na výsledek se těšíme i my!

Projekt “Gateway to Land of National Parks” pod vedením společnosti Naturpolis Oy, jejímž subdodavatelem je Ruka-Kuusamo Matkailu ry. Projekt skončí na konci srpna 2022.