Jak fotografovat polární záři? To je velmi důležitá otázka, protože když máte to štěstí a vidíte polární záři, chcete si samozřejmě pořídit co nejlepší fotografii na památku.

Požádali jsme českého fotografa Jana Bucka, aby nám poskytl několik praktických rad, jak fotografovat polární záři . Jeho článek naleznete na naší stránce “fotografické tipy”.

Jan se zaměřuje především na fotografování krajiny a přírody, dále pak na portréty, interiéry a produkty. Vytváří také krásná videa z dronů. Jan miluje severskou přírodu a navštívil Finsko, Norsko, Island a Faerské ostrovy.

Jane, kdy vás začaly fascinovat severské země obecně?

Příroda severní Evropy mě začala zajímat už na gymplu při hodinách zeměpisu a také díky seriálu Vikingové. Navíc mě od malička fascinovaly jakékoliv hory a když jsem zjistil, že tam je polární záře, chtěl jsem se tam hned podívat. Jako první jsem navštívil Island.

Kdy jste poprvé spatřil polární záři?

Tak to si pamatuji velmi přesně, bylo to v dubnu 2018, při mé první výpravě na Islandu. Tu noc jsme spali v autě, nebe bylo skoro zatažené, tak už jsme se chystali spát, v tom se udělala malá díra v mracích a tam tancovala polární záře. Nepopsatelný zážitek.

Jak často jezdíte na sever?

V podstatě, kdy to jen jde. Když mi to dovolí čas a peníze, prostě jedu. Ale zhruba každé 3 měsíce si myslím že to bude. Sever Evropy je droga, každý, kdo tam byl, to myslím potvrdí. Ta drsná krajina má prostě své kouzlo.

Fotografovat polární záři je návykové. Jak často jste viděl polární záři?

Přesně to spočítané nemám, ale myslím že tak dvacetkrát. Většinou ji vidím zhruba dvakrát za výpravu. Někdo má třeba štěstí, že ji vidí každý den, já mám bohužel poměrně smůlu na počasí.

Čeho byste chtěl dosáhnout?

Asi toho, aby mě živilo, co mě baví – focení a cestování. Bohužel u focení krajiny to jde hůř než například u portrétů. Ale doufám, že toho jednou dosáhnu 😊

Jaký “ideální” snímek polární záře chcete ještě v budoucnu pořídit?

Mám pár vysněných kompozic, ale hlavně bych chtěl zažít a vyfotit nějakou geomagnetickou bouři. To jsem zažil jen jednou a v té době jsem ještě neměl zkušenosti a techniku, co mám teď. Tak snad se mi brzy poštěstí.

Která severská země bude vaší příští destinací?

V půlce června letím na Island, tentokrát se zaměřím na jeho vnitrozemí. Už se moc těším 😊

Děkujeme vám, Jane. Přejeme vám mnoho dalších krásných výletů na sever!

Pokud si chcete prohlédnout další krásné fotografie Jana Bucka, navštivte jeho webové stránky: https://www.janbucekphotography.com/.