Kde a kdy pozorovat polární záři ? Asi nejčastější otázka, kterou dostáváme, je: “Jak velké jsou mé šance spatřit polární záři”? Jediná upřímná odpověď na tuto otázku je: vaše šance je přesně 50%, buď ji uvidíte, nebo ne. Jelikož se jedná o přirozený přírodní jev (stejně jako bouřka nebo červánky), je výskyt polární záře (neboli aurora borealis) nesmírně obtížné předpovědět. Existuje zkrátka příliš mnoho proměnných na to, aby bylo možné říci, kdy a kde se polární záře objeví.

Přesto se jako odborníci snažíme předpovědět šanci na spatření polární záře na více než 50 % . Poměrně přesné předpovědi se dají určit i zhruba 2 hodiny předem. Jak toho můžeme dosáhnout? Na základě našich odborných znalostí tohoto jevu a geografie jsme schopni vás nasměrovat na správná místa ve správnou roční dobu.

Nejlepší období roku

Neexistuje žádný přesvědčivý důkaz o tom, že by polární záře byla silnější v určitém ročním období. Polární záře se objevují po celý rok. Dlouhé slunečné dny během letních měsíců však činí polární záři okem neviditelnou, takže se musíme zaměřit na zbytek roku.

První polární záře se obvykle začínají objevovat od poloviny srpna. Srpen, září a říjen jsou ideální měsíce pro každého, kdo se raději vyhne extrémním mrazům arktické zimy. Velkým plusem je také to, že často můžete vidět dvě polární záře za cenu jedné. V tomto ročním období jsou jezera a řeky stále bez ledu, což znamená, že často uvidíte polární záři nad hlavou a zároveň se odráží na hladině vody. Může to být skutečně úchvatný pohled.

Během listopadu a prosince se arktická krajina s příchodem prvního sněhu rychle mění. Sníh sice přináší poměrně velkou oblačnost, ale kratší dny přinášejí také tmavší oblohu, což prodlužuje dobu, po kterou může být polární záře viditelná.

V srpnu, září a říjnu můžete často vidět dvě polární záře za cenu jedné 🙂

Leden až březen jsou pravděpodobně tři nejoblíbenější měsíce pro lov polární záře. Leden je obdobím “znovuzrození”, kdy se slunce opět objevuje nad obzorem. Měsíc leden však může být v Laponsku velmi chladný. Přesto se někdy říká, že polární záře se častěji objevuje za chladnějších nocí, takže leden bychom snad mohli doporučit otužilejším jedincům.

Obecně lze říci, že v únoru se počasí pomalu zlepšuje a v březnu začínají teploty stoupat, i když zejména v noci může být stále dost chladno. Zem pokrývá silná, neporušená vrstva sněhu a často je i méně sněhových mraků na obloze, které by zakrývaly polární záři.

Jarní a podzimní rovnodennost (kolem 20. března a 20. září) může také často přinést větší sluneční aktivitu. Konec března a začátek dubna může být také velmi dobrá doba pro pozorování polární záře. V tomto období vás čekají příjemnější teploty a menší oblačnost. Dny se však prodlužují, takže se budete muset připravit na několik pozdních nocí.

Nejlepší denní doba

Abyste mohli vidět polární záři, musí být především tmavá obloha. Jakmile se setmí, může být polární záře viditelná v kteroukoli denní dobu. Což v oblasti nad polárním kruhem může být již ve čtyři hodiny odpoledne nebo v šest hodin ráno. Optimální doba je zhruba od půl desáté večer do jedné hodiny ráno. Důležité pro pozorování polární záře je také trpělivost.

Kde je nejlepší vidět polární záři?

Pásmo neboli zóna polární záře se rozprostírá na území Finska, Švédska, Norska, Islandu, Grónska, Kanady, Aljašky a Ruska mezi 66° a 69° s. š. Pásmo se může rozšířit, když je geomagnetická aktivita vysoká, což je důvod, proč můžeme polární záři občas pozorovat ze severních částí Spojeného království. Nejdostupnější podmínky pro pozorování polární záře jsou však nejlepší ve Skandinávii. 

Na rozdíl od poměrně neobyvatelných míst, jako je Grónsko a severní Kanada, je Skandinávie za polárním kruhem poměrně snadno dostupná a turisticky přátelská.

Vzhledem k nízké hustotě lidské populace (žije zde více sobů než lidí) je místní nádherná příroda prakticky bez jakéhokoli světelného znečištění. To vytváří ideální podmínky pro spatření polární záře. Vřele doporučujeme naše TOP destinace na severovýchodě finského Laponska, v srdci kultury Sámů. Oblast Menesjärvi nebo Inari jsou vynikajícími místy pro pozorování polární záře.

Polární oblast Švédska je ještě méně zalidněná než Finsko a téměř není osvětlena umělým světlem. Ve švédském Laponsku je vynikající oblastí pro pozorování polární záře národní park Abisko. Abisko je obklopeno hřebeny hor, které slouží k rozbití oblačnosti. Švédské Laponsko je také domovem prvního ICEHOTELU® na světě, který vznikl v roce 1989 u zamrzlé řeky Torne v Jukkasjärvi. Hosté zde mohou obdivovat dechberoucí ledovou architekturu a navíc mají možnost spatřit polární záři na noční obloze. V této oblasti nabízíme neuvěřitelné husky dobrodružství, při kterém strávíte týden venku v nedotčené přírodě. Temné noci daleko od civilizace nabízejí skvělé příležitosti ke spatření polární záře. A navíc navštívíte ICEHOTEL®.

Kde a kdy pozorovat polární záři? Doufáme, že naše odborné znalosti zvýší vaše šance na spatření nádherné polární záře!

Kde a kdy pozorovat polární záři?

Doufáme, že naše odborné znalosti zvýší vaše šance na spatření nádherné polární záře!